Onko vuoden 2004 vielä

Mondeo alla

hankittua tuli 2004 Trend varusteinen Mondeo. Ajomäärä 26tkm. Kiinnostais tietää, onko vielä näin tuoreessa niitä ovien kuuluisia kittivikoja? Kiitos asiallisista vastauksista.

12

3186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rajatapaus

      Ainakin 03:ssa on vielä, sun täytyy vaan syynätä hyvin tarkasti, jos ei tule parempaa ja varmaa tietoa aiheesta.

      • Rajatapaus

        Niin itse olen sitämieltä että vika on jo tuossa kunnossa.


    • Ghia04

      Mulla 03/2004 ja kuskinpuolen takaovi korjattu kaksi kertaa ja etuovi kerran.
      Myös ohjausakseli vaihdettu, vaiks sitä vikaahan ei enää pitänyt olla 2004:ssa.
      Että silleen =(

      • Vika

        Kertoisitko miten ilmenee tuo ohjausakselivika, sehän kuulostaakin jo pahalta?


      • Mondeo mäni

        Eihän niitä ole Mondeoissa ollut? Vetonivevikoja on, mutta ne on ihan eri juttu.


      • Ghia04
        Vika kirjoitti:

        Kertoisitko miten ilmenee tuo ohjausakselivika, sehän kuulostaakin jo pahalta?

        Mä ite en sitä ees hokannut, mutta muun takuukorjauksen yhteydessä korjaamon kundit oli asian huomannut ja vaihtoivat akselin sen enempiä multa kyselemättä. Kai siinä oli vähän klappia ohjauksessa ??!! Akselin vaihdon jälkeen oli ohjaus jäykkä noin 1000km:n ajan =(

        Niinhän sitä moni on sanonut, että moinen vika ei ole Mondeoissa - mutta niimpä vaan tossa oli.


    • Paina saumakittiä vaikka peukalon kynnellä.
      Jos joustaa niin ei ole ongelmakittiä.
      Mutta jos on kovaa kuin korppu niin sitten on tuota "p***a kittiä".

      • mondeo -02

        Ei pidä täysin paikkaansa. Itse asiassa fordilla on ollut kaksi kitti ongelmaa perätysten, joissa kummassakin on sama lopputulos.
        Noin vuosina 99-01 käyttivät kittiä, joka kovettuu liikaa ja aikaa myöten halkeilee.
        Noin vuosina 01-04 käyttivät puolestaan kittiä, joka on taipuisaa kuin mikä, mutta joka valitettavasti reagoi sinkityn pellin kanssa uunituksessa maalauksen jälkeen ja irtoaa pellistä.
        05 eteenpäin ongelma lienee korjattu, mutta tämäkin perustuu vain fordin sanaan, jonka paikkansapitävyyttä kukin voikin sitten itsekseen miettiä.


    • 2003 malleista

      on ainakin pari tapausta. Itse ostin juhlavuoden mallin huhtikuussa 2003 ja tuttava osti saman mallin pari kuukautta myöhemmin. Itselläni kitit irtosivat puolessa vuodessa ja tuttavalta ei ole vieläkään irronneet. Toinen tuttava osti pari kuukautta aikaisemmin Mondeon kuin itse ostin ja siitä näytti myöskin kitit irtoavan ja hän vaihtoi sen tuoreempaan malliin, josta ei ole irronnut kitit.

      Maallikkona sanoisin, että sellaisia ovia oli jo Mondeoissa 2003, joista kitit ei irtoa, mutta voisin olettaa myöskin, että oli ovisarjoja, joista kitit irtoavat ja niitä laitettiin vielä 2004 malleihinkin.

      Ilmeisesti noita ovisarjoja tehdään muualla kuin varsinaisessa kokoonpanotehtaassa ja sen vuoksi on erivuotisia ovia tarjolla uusiin autoihin. Voi olla, että ovista näkisikin valmistuskuukauden ja vuoden, jos osaisi niitä lukea.

      • 03 Juhlamalli

        Voisitko kertoa miten tuollainen vika korjataan.
        Pitääkö ovet mahdollisesti uusia.


      • 2003 malleista
        03 Juhlamalli kirjoitti:

        Voisitko kertoa miten tuollainen vika korjataan.
        Pitääkö ovet mahdollisesti uusia.

        Itselläni se tehtiin noin vuoden ikäisenä kaksi takaovea vaihdettiin ja etuovista oli noin parin sentin matkalta kitti irronnut ja ne korjattiin. Konepellin vaatimalla vaadin aukaistavan ja siinä ei kyllä ollut vauriota, vaikka olikin koholla se kitti ja näytti vanhan äijän silmiin, että siitäkin on kitti irronnut ja ruostetta alla. Takakontissa oli myös parin sentin matkalta kitti irronnut ja ne aukaistiin ja korjattiin.

        Korjauksesta on pari vuotta ja hyvin on kitit sen jälkeen pysynyt, eikä ole kitit irronnut, eikä ainakaan vielä toissapäivänä ollut ruosteet tulleet esille. Itselleni tekivät korjauksen ammattitaitoisesti, eikä mitään mennyt pieleen, maalaus oli loistavaa. Ainut, minkä jouduin korjauksen jälkeen korjaamaan oli se, että piti takaoven sähköikkunat ohjelmoida menemään avaimesta kiinni. Ohjekirjassa oli ohje, miten se tehdään. Ilmeisesti maalarit eivät osanneet tai unohtivat ohjelmoida tuota yksinkertaista seikkaa.


    • ex-mondeo

      On aika heikko tekoa!
      Vikaa vian perään!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      140
      4155
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      21
      2132
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      47
      1744
    4. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      348
      1611
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      21
      1444
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      47
      1415
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      80
      1324
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      21
      1106
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      140
      1076
    10. ILOTULITUS VS ILMANSAASTEET

      Mämmellä ilmastoystävällinen maksullinen ilotulitus.
      Äänekoski
      60
      1036
    Aihe