kahvapainot

hankkimisen arvoiset,mulla täristää tanko yli satasen vauhdissa,
ja ajattelin hommata tallaiset kun luin eräästä kuvastosta että nää vähentää värinöitä,
nii onko kokemusta.
136066
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei auta. kato renkaan kunto, jos sivuprofiili muistuttaa sahakuvioo eli vanha rengas=VAIHTOON. Onko tasapainotettu? Minkälaista tärinä on? vai onko se ohjaustangon vipotusta? Kantsis laittaa myös pyörän malli ja nykyinen rengas merkki/malli niin tietäis mikä rengas siihen käy. Ohjauslaakeritkin voi olla sököt tai pyörän laakerit?

Äänestä

Ostin itse kahvapainot Stormilta viime kesänä ja kokemukseni on hyvin positiivinen. Värinät vähenivät alle puoleen entisestä ja pitkänkin matkan jälkeen tunto on yhä sormissä. Ennen sormet olivat muutaman sadan kilometrin ajon jälkeen ihan turtana. Ei enää.

Äänestä

Tutki mistä värinä tulee, jos renkaan epätasapainoituksesta niin siihen ei auta kahvapainot. Toisaalta jos kyse on pyörän ominaisuuksista rungon/moottorin värinä joka tulee stongaan niin siihen saattaa hyvinkin tuoda paljon helpotusta. Eri pyörissä tulee värinöitä läpi eri kierrosalueilla esimerkiksi ohjaustankoon ja jalkatappeihin.

Äänestä
  • joo pyörä on cruiseri ja viime vuoden mallia,
    renkaita ei ole tasapainotettu,mutta värinä tuntuisi tulevan koneesta,
    varsinkin kaasukäsi puutuu pitemmillä matkoilla ja tämä värinä on terävää.
    Jospa kokeilis näitä kahvapainoja,jos värinät putoo puoleen niin hyvä olis,
    eipähän tuo kalliskaan investointi ole.

    Äänestä

  • onko kirjoitti:

    joo pyörä on cruiseri ja viime vuoden mallia,
    renkaita ei ole tasapainotettu,mutta värinä tuntuisi tulevan koneesta,
    varsinkin kaasukäsi puutuu pitemmillä matkoilla ja tämä värinä on terävää.
    Jospa kokeilis näitä kahvapainoja,jos värinät putoo puoleen niin hyvä olis,
    eipähän tuo kalliskaan investointi ole.

    Uskoisin noista olevan apua sinulle ja siihen kaasukahvaan kun vielä laitat sellaisen "throttle rockerin" eli lepuuttajan niin helpottaa. Itselleäni pieni vanha vamma kädessä ja välillä väsyy helposti käsi ilman tuota lepuuttajaa.
    Tuo terävä tärinä tulee nimenomaan koneesta ja rungosta läpi, tasapaino ongelma enempi sellainen pieni vatkaus tai jumputus määrätyillä nopeuksilla.

    Äänestä

Kaikille asiallisesti vastanneille ja asiassa pitäytyneille.

Äänestä

En ole nähnyt niitä Stormin puntteja, mutta ainakin tuossa minun Yammun vastaavissa vaikuttaa sen kiinnysruuvin kireys suoraan sen kumipuslan "kovuuteen". Ja sitäkautta vaimennuspuntin vaimennuskykyyn eri taajuuksilla. Kannattaa hiukan perehtyä asiaan, voi olla isojakin eroja toiminnassa.

Täytyypä vähän testailla itekin kun tuli asia puheksi.

Äänestä
  • Vieläkö sulla Kra on se XJ900 ?

    Äänestä

  • Pena kirjoitti:

    Vieläkö sulla Kra on se XJ900 ?

    Sama peli edelleen ja entistäkin ehommassa kuosissa.

    Äänestä

tekis jos valas putken täyteen lyijyä(ihan tosissaan),
luulis että massaa kun tulee nii värinätkin vähenee,oisko ideaa.

Äänestä

Huomas taas vastauksista nykynuorten henkisen tason olevan aika alhaalla.

No kahvapainot ei ole oikeestaan koristetta kummemmat värkit. Värinöille tahtoo olla aina joku kuluma- tai asennusvirheperustainen syy. Perustelu: uus pyörä ei tärise eikä värise, oli painot tai ei...

Äänestä
  • Kokelin ajaa edellisellä pyörällä ilman kahvanpainoja. Moottoritienopeudessa syntyi nopeataajuuksinen tärinä ja sormet turposi.

    ---

    Myös ohjaustangon muoto vaikuttaa värinöihin. Mulla ja työkaverilla oli täsmälleen samanlainen pyörä (Suzuki Volusia -04).

    Mulla kipeyty sormet ja asensin suoremman ohjaustangon (ja pitemmät raiserit). Asensin samalla Küryakynin kahvat. Huomattava parannus ergonomiaan, vaikka poistin pyörässä olleet tangon painot.

    Työkaveri taas asensi samat kahvat vakiotankoon. Ei pystynyt ajamaan ilman alkuperäisiä lisäpainoja. Küryakynin kahvoista saa ruuvattua päätylevyt irti ja kaveri pisti alkuperäiset Suzukin tangonpainot päätylevyjen tilalle. Tärinät loppuivat.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


onko kirjoitti:

hankkimisen arvoiset,mulla täristää tanko yli satasen vauhdissa,
ja ajattelin hommata tallaiset kun luin eräästä kuvastosta että nää vähentää värinöitä,
nii onko kokemusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu