cocktail koira

mitä mieltä olette luonteen perusteella tällaisesta yhdistelmästä jos oletetaan että koira on varmasti 100% terve,sisältää vain nämä rodut ja että vanhemmat ovat rotumääritelmiensä mukaisia, 50% suomenajokoiraa ja 50% kultaistanoutajaa? kahden rodun yhdistelmä. En siis halua vastauksia siitä kummat on parempia seropit vai puhtaat, kiitos.
5487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vaikka vanhemmista tiedetäänkin niin siitä ei voi etukäteen päätellä jälkeläisten ominaisuuksia. Voidaan vain yrittää välttää perinnöllisiä ongelmia.

Ja mitäkö mieltä tuollaisesta yhdistelmästä? No ei se varmasti koiraa kummempi ole, mutta koska kyse on aina koirayksilöistä ja ihmisyksilöiden näkökulmista niin on vaikea arvioida.

Tärkeintähän on aina että koira saa oikeanlaisen isännän. Jos isäntä ei ole koiran tasolla niin molemmathan siinä kärsivät, koira vieläpä syyttömänä osapuolena.

Äänestä
  • että näitä vastauksia tulee..kaipasin vaan ihan adjektiiveja luonteesta. Et vastannut kysymykseeni ollenkaan.

    Äänestä

  • 2 rotua kirjoitti:

    että näitä vastauksia tulee..kaipasin vaan ihan adjektiiveja luonteesta. Et vastannut kysymykseeni ollenkaan.

    Haluat siis nimenomaan "vääriä vastauksia" vai miksi et ymmärrä että arvailu on arvailua ja sen enempään tässä tapauksessa ei kukaan kykene?

    On tämä kans kun kysymyksiin odotetaan vain tietynlaisia vastauksia.

    Äänestä

minultakin, mutta kun luet kultsin ja ajokoiran luonteista, niin koirastasi tulee jommankummman luonteinen, tai todennököissesti saa piirtetä molemmilta vanhemmiltaan.

Äänestä

että linnut ainakin kiinnostaa!

Itse en ottaisi metsästyskoiraa, enkä metsästyskoirasekoitusta, kun ne vaistot on yleensä aika voimakkaat, eikä esimerkiksi voi pitää vapaana muuta kuin aidatulla pihalla tai koirapuistossa.

Mutta toki on mahdollista että koira tulee kultsuun luonteeltaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2 rotua kirjoitti:

mitä mieltä olette luonteen perusteella tällaisesta yhdistelmästä jos oletetaan että koira on varmasti 100% terve,sisältää vain nämä rodut ja että vanhemmat ovat rotumääritelmiensä mukaisia, 50% suomenajokoiraa ja 50% kultaistanoutajaa? kahden rodun yhdistelmä. En siis halua vastauksia siitä kummat on parempia seropit vai puhtaat, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu