Löytyykö mistään runkoa murhamysteerin järjestämiseen?
En tiedä, voiko sellaista sanoa larpiksi, ehkä se olisi enemmän puzzle-tyyppinen peli tai Cluedo-pelin liveversio, mutta silti.
Ajattelin järjestää kavereille 1920-luvulle sijoittuvat bileet gansterineen ja charleston-tyttöineen. Tarjolla on tietysti kovaa teetä. Yksi osa illan ohjelmaa voisi olla murhan selvittelyä Hercule Poirot -hengessä.
Kiitos kaikista vinkeistä!
Mistä murhamysteereitä?
Peukalo
1
755
Vastaukset
- Vokkie
Kuulostaa hyvältä :-)
Olen ollut mukana tuollaisissa gangsteri tyyppisissä peleissä ja murhamysteeri peleissä, mutta noiden yhdistelmää en muista.
Mysteerin voisi ottaa jostain vanhemmasta kirjasta ja chigago1920 on helppojärjestää jo internetistä löytyvän tiedon perusteella.
Epäilen, että toimivaa runkoa et taida tähän löytää kovin helposti.
-Vokkie-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869