Paneelia kattoon...

Rane

...mutta kumpaa laittaisin, valkolakattua vai -vahattua. Kumpi alkaa kellertämään aikaisemmin, voiko vahatun esim lakata myöhemmin yms.??? Kokemuksia, kiitos

3

3152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vahattussa

      Ei pysy kuin se vaha. Jos haluat myöhemmin vaihtaa väriä kattoon, niin valkolakatun voi vielä maalata millä värillä tahtoo.

    • Kumpaakaan

      Itse erehdyin laittamaan paneelikaton ja v....taa niin vietävästi. Pääsääntöisesti suomalainen paneeli on täyttä roskaa, ohutta ja kieroa. Arvaa oikeneeko se katossa, no ei todellakaan ja kaiken lisäksi kun lauta elää, saumoista alkaa paistaa käsittelemätön pinta ja pahimmassa tapauksessa sinne tulee rako. Itse en moista virhettä enää toiste tee. Jos rakennat uutta laita röpökatto, ajaton ja takuulla siisti.

      • Se Leena

        Olkoonpa se valkolakattua tai valkovahattua, niin laudat tulisi käsitellä jo maassa kertaalleen, silloin ei raoista näy käsittelemätn pinta puun eläessä. Alakatto tulisi tehdä mahdollisimman kuivaan aikaan eli tavella pakkasaikaan, silloin raot pikeminkin pienenevät eläessään kuin suurenevat. Lisäksi lautoja ei saa tuoda kosteasta sisälle ja lyödä heti kiinni. Tai muutenkaan rakentaa liian uudesta kuivaamattomasta tavarasta. Kesäaikaan jos rakentaa, niin sisällä kannattaa pitää lämpöä ensin päällä, jotta puutavara kutistuisi. Puusta on helppo rakentaa, mutta muutamat perusasiat on tiedettävä. Puu ei todellakaan ole elämätön materiaali, mutta maalaisjärki auttaa paljon. Puun eläminen on myös hyvä asia, sillä se tasaa huoneilman kosteutta vuorokauden eri aikoina. Yöllä hengitysilman mukana tulee runsaasti kosteutta, joka tiivistyy koville pinnoille, mutta puu imee sitä itseensä, mikäli sitä ei ole käsitelty umpeen esimerkiksi lakalla. Päivän aikana kun ihmiset ovat poissa puu taas luovuttaa kosteutta ilmaan.

        Sinänsä ei voi sanoa kumpi -vahaus vai lakkaus- pitää paremmin värin, kysymys on pigmentin paksuudesta. Mitä vähmemmän syyt näkyvät, sitä paksummin on väriä ja sitä paremmin väri peittää ja suojaa. Lakat itsessään ovat usein kellertäviä, mutta niiden UV-suoja taas on parempi, koska ne "umpioivat" puun.

        Itse valitsisin vahatun, mutta valkoista väriä saisi olla kunnolla, syyt tulevat myöhemmin voimakkaammin esiin kuin tuoreena. Enemmän kuin vahaukseen tai lakkaukseen kiinnittäisin huomiota paneelin laatuun ja käsittelyn laatuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3801
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2721
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2539
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2038
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1807
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1591
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1552
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1358
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1315
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1291
    Aihe