Hackman pannu

kelvoton

Hackmanin teflon-pintainen paistinpannu "Hackmann Induction Steel Base"
taitaa olla kovin heikkolaatuinen nykyään. Meillä kesti muutaman paistokerran kun kaikki alkoi tarttua pintaan ja lujasti. Pitkä takuu ei korvaa mitään, selitttävät jotain epämääräistä liiallisesta kuumuudesta. Mutta taatusti ei ole kuumennettu liikaa, kalliin pannun myyjäkin varoitteli siitä. Nyt käytössä Lidlin joku sveitsiläispinnoitteinen ja tosi hyvin kestänyt jo 5 kuukautta.

8

4548

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen pettynyt

      Jää minultakin Hackmanit kauppaan tästedes. Ostin Kovanaama-paistokasarin, joka oli ensimmäisen käytön jälkeen naarmuilla muovilastasta huolimatta. Lähetin pannun Hackmanin laadunvalvontaan, josta sain uuden tilalle. Saatekirjeessä oli maininta, että asia johtui valmistusvirheestä, mutta uudelle pannulle kävi aivan samalla lailla, tosin muutaman käyttökerran jälkeen. Enää en jaksa pannuja postitella, taidan siirtyä minäkin halpispannuihin.

      • finland

        Niissä lukee ja kun tutkit tarkempaa niin löytyy tekomaaksi muu kuin härmä.(etelään menee)
        Totesin tämän oikeen Hackmannin myymälässä ja täst edes ne saavat jäädä myös sinne, aikaa on jo parivuotta.
        Paino se on mikä noissa pannuissa ratkaisee ja jos tuote on kevyt eihän siinä voi mikään pinnoite kestää


      • ei Hackman
        finland kirjoitti:

        Niissä lukee ja kun tutkit tarkempaa niin löytyy tekomaaksi muu kuin härmä.(etelään menee)
        Totesin tämän oikeen Hackmannin myymälässä ja täst edes ne saavat jäädä myös sinne, aikaa on jo parivuotta.
        Paino se on mikä noissa pannuissa ratkaisee ja jos tuote on kevyt eihän siinä voi mikään pinnoite kestää

        Olen kyllä kuullut, mutta en oikein uskonut, että Hackmanit tehtäisiin jossain vinku-intiassa, omistus ainakin lienee Italiassa. Mutta ainakin Hackmnanin nykyisten kalliitten paistinpannujen heikko laatu viittaa siihen suuntaan, - tosin italialaiset halpapannutkin ovat kai kohtuullisia. Enää en Hackmannia osta.


    • suvi

      meillä on kans yks kovanaama ja sen pohja on ihan vino.keikkuu liedellä miten sattuu. ei kestänyt kauan... sit ostettiin (tosi kallis) timanttipinnoitettu paistinpannu ja se on kyllä hyvä!

    • Zoltan

      jo kauan sitten. Ei sitten ole jälkeäkään siitä kotimaisesta laadusta enään.

      • sontaa

        kallis kuin mikä on Hackmanin pannu, mutta ei kestä mitään eikä takuu korvaa mitään. On kai italialaisomistuksessa, mutta pannut tehdään jossakin idässä. Ennen hyvä, nykyään täyttä sontaa.


      • Nippa

        Kahva irtosi vähän käytetystä Hacmanin inductio-pannusta. Ei korvausta.
        Olisi voinut tulla vaaratilanne. Siirryn kokonaan sveitsiläisiin, joista erinomaiset kokemukset.


    • gourmetkokki

      Tokmannin keraaminen pannu aivan yliveto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      174
      1223
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1063
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      87
      832
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      773
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      678
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      643
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      621
    9. 28
      615
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      599
    Aihe