Ei voi paljoa nauttia koiramme kanssa ulkoilusta, kun lähes jokainen vastaantuleva koira räksyttää, murisee ja vetää omistajaansa meitä kohti. Ei ole varmasti omistajallekaan helppoa, kun niiden ilmeitä katsele.
Mikä koiria oikein vaivaa? Omistamme Cavalierin, jonka otamme viereen kävelemään, kun toinen koira tulee vastaan (ei kiinnosta pölistä jokaisen vastantulevan kanssa koirista aina), niin eikö ala ärsyttävä ärinä vastapuolelta. Oma koiramme on hiljaa ja usein pelkää (on puraistu vastaavassa tilanteessa, kun ei meidän koira ole koskaan...).
Eikö omistajat saa koiriinsa kuria, olen omistanut aikoinaan mm. Saksanpaimenkoiran ja Lappiksen ja eivät kyllä murisseet kenellekkään.
Tekisi mieli soittaa Poliisille härinnästä (turhaa kylläkin), kyllä jokaisella pitäisi olla oikeus kulkea yleisillä paikoilla rauhassa kuuntelematta sairaiden koirien murinoita, joutuu suorastan välttelemään tiettyjä paikkoja.
Mikä koiria oikein vaivaa? Omistamme Cavalierin, jonka otamme viereen kävelemään, kun toinen koira tulee vastaan (ei kiinnosta pölistä jokaisen vastantulevan kanssa koirista aina), niin eikö ala ärsyttävä ärinä vastapuolelta. Oma koiramme on hiljaa ja usein pelkää (on puraistu vastaavassa tilanteessa, kun ei meidän koira ole koskaan...).
Eikö omistajat saa koiriinsa kuria, olen omistanut aikoinaan mm. Saksanpaimenkoiran ja Lappiksen ja eivät kyllä murisseet kenellekkään.
Tekisi mieli soittaa Poliisille härinnästä (turhaa kylläkin), kyllä jokaisella pitäisi olla oikeus kulkea yleisillä paikoilla rauhassa kuuntelematta sairaiden koirien murinoita, joutuu suorastan välttelemään tiettyjä paikkoja.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Myös niillä jokaisella räksyttäjällä on oikeus kulkea yleisillä paikoilla!Omistan kyllä itsekin koiran,joka ei kylläkään räksytä vastaan tulijoille.Kun huomaan vastaantulijan koiransa kanssa,vedän oman koirani vierelle.Yksinkertaista ja tehokasta,ei ole tarvinnut kenenkään pelätä.Mitähän poliisi ajattelisi,jos soittaisit vastaan tulevasta murisijasta:)hah.
Mulla taas on vastikään perheeseemme tullut, ilmeisen kovia sekä ihmisten että muiden koirien kanssa kokenut räksyttäjä. Siis aikuinen koira. Koiramme rähisee kuitenkin vain samankokoisille (ei kovasti isommille eikä pienille), vilkkaille häslääjille. Rauhallisia koiria tuskin huomaa. Ja tämäkin rähinä tapahtuu alueella, jonka koiramme on ottanut reviirikseen. Vierailla paikoilla voimme arvokkaana katsoa muita räkyttäjiä ;)
Kertokaapa ihmiset hyvät, miten saisimme koiramme käyttäytymään kaikissa tilanteissa yhtä kauniisti. Rätkyttämisen syyt ovat meille pimennossa. Antakaa siis neuvoja, ettei poliisit tule kieltämään meidän ulkoilua lähimetsissä :)
sanasta tais tulla nyt muotijuttu tähän keskusteluun, jokin syyhän tähän koirien epänormaaliin käyttäytymiseen on? Ilmeisesti suurin osa koirien omistajista ei ole kykeneviä koirien kasvattamiseen, eikä ymmärrä, että koira on eläin, eikä mikään ihminen, tai lelu.
Kerrostaloon otetaan paimenkoiria, jotka sairastuvat, kun eivät pääse toteuttamaan luonnollista viettiään, metsästyskoiria kerrostalossa, palveluskoiria, jopa vinttikoiria mummon kanssa kävelemässä, kun ovat niin sööttejä.
Minusta tällainen koirien turhautuminen varmaan aiheuttaa käyttäytymishäiriöitä toisia lajitovereita kohtaan.
Se oliskin huippua, kun soittelisivat tuostakin poliisille :-) Poliisiparat, paljonkohan niille käydään itkemässä kaikkea turhaa ja naurettavaa marinaa? Hulluja kun riittää, jotka luulevat omistavansa maailman.
on hullu, se joka kävelee koiransa kanssa rauhassa kadulla, vai se, jonka koira yrittää käydä jokaisen vastaantulevan päälle? Kumpikohan yrittää omistaa maailmaa ja ei mahdu sinne?
Poliisi sana tuli vahingossa tekstiin, ei vaan mene joillekin perille, mutta sillähän saadaankin teksti näyttämään typerältä ja se kaiketi on tarkoituskin.
nyt hullu ole jos koira on agressiivinen muita kohtaan tai muutenvain haukkuu!!?? Ja tuskin mikään maiilmanomistajakaan luule koiransa perusteella olevan, sellainen riippuu ihan luonteesta.
Onnekseni oma koirani ei lukeudu näihin räyhääjiin, ainoa minkä haluaisi tehdä niin oli mennä iloisesti tutustumaan jokaiseen, mutta sivulle ja ohi käsky unhoittaa nämä haaveet.
Ei minua ainakaan ärsytä vastaantuleva räkyttävä koira, jos vain pysyy "omalla puolellaan" eikä tule ihan siihen nenän eteen räkyttämään.
Onko tää provo?
8-vuotias tyttömme ulkoilutamassa koiraamme, kun isot koirat yrittävät käydä koiramme päälle.
Emme saa tyttöämme enään ulkoiluttamaan koiraa ja vielä pitäisi joidenkin mielestä laittaa ne metsään kävelemään pimeässä, jotta rähisevät koirat saa kävellä kaduilla?
on aivan liian nuori ottamaan vastuuta koirasta. Hänen ei missään nimessä pitäisi ulkoiluttaa yksin ilman aikuista koiraa missään olosuhteissa.
Vastuu on aikuisen ei lapsen.
vastaantulevilla aikuisillakin on vastuunsa omasta koirastaan. Täytyy lapsella olla oikeus kävelyttää koiraansa ilman, että täytyy pelätä kadulla tai puistossa vastuuntunnottomia muita koiranomistajia.
Antaako aikuiset lapselle oikeaa kuvaa, kun niiden koirat muristen käyvät uhkailemaan kadulla heille?
Tunteeko lapsi turvallisuutta kävellessään kadulla ja pitäisikö tällaisten vastuuntunnottomien koiranomistajien takia kieltää lapselta koiran ulkoiluttaminen, kun lapsi haluaa kantaa vstuuta koiran hoidosta, näköjään täytyy, tuntuu olevan hyväksyttävää.
Jos se lapsi ottaa vaikutteensa koiramaailmaan ja niiden hoitoon tältä palstalta, niin hukassa on jokatapauksessa. Kunpa nuo aikuiset ottaisivat senkin huomioon, sen lisäksi miten kohtaavat muita koiria kaduilla, varsinkin jos taluttaja on lapsi.
Koira kun on sellainen elukka, että se haukkuu ja joskus muriseekin. Jos et sitä kestä, pitäisikö Sinun kävellä vaikka yöaikaan tai metsän uumenissa, ettei vaan kukaan tule vastaan. Minunkin koirani haukkuu vastaantulijoille ja koko ajan yritän saada kitkettyä sitä pois, mutta se vie aikaa ja silti pidän koiran hallinnassa aina. En koskaan päästä sitä muille uhoamaan, enkä toisen koiran luo, jos omistaja ei halua. Ohitustilanteet hoidan nopeasti eteenpäin -tyylillä. Hieman suvaitsevaisuutta ei olisi pahitteeksi Sinullekaan. Hyvää kevättä.
asutaan, kuten sanoin, kaksi kertaa on koiraa käytetty eläinlääkärissä, kun iso koira on omistajalta päässyt irti ja purut koiraamme.
Tuntuu, että typerät ja avuttomat koiranomistajat hyväksyvät räksyttävät koirat ja kaksin käsin pitävät niistä kiinni kohdatessa, sekin mielekästä?
Eilen illalla oli taasen läheltäpititilanne, kun nainen ei saanut pidettyä kiinni toista isoista koirista, oli senteistä kiinni, kun koira haukkasi tyhjää koiramme edestä.
Tuntuu, että nyt puolustavat juuri nämä räksyttävien koirien omistajat ja todelliset koiraihmiset ovat hiljaa.
provo tämä on.
maailmaan mahtuu ääntä. Sisällä kun koirien on lähes joka paikassa oltava hiljaa, niin kyllä ulkoilessa sitä ääntä sentään kuulua saa. Kyllä meidän koirat haukkuvat. Haukkuvat vastaantulijat ja haukkuvat vaikka vastaan ei tulisi ketään. Tintti esimerkiksi kiljuu ulkona pelkkää elämän riemua.
Kyllä me osaamme fiksujakin olla, nimittäin reissuilla. Oli sitten mukana yksi tai kaksi tai jopa kolme koiraa.
Ulkoilumaastojamme koirat pitävät omina reviirialueinaan. Jos poikkeamme reitiltä ollaan hiljaa, ellei sitten vastaan tule niiden mielestä niin kertakaikkiaan vastustamatonta, joka pitäisi siihen paikkaan kolkata tai haukkua hornaan, juuri sillähetkellä.
Viitaten aikaisempaan kirjoitukseesni halusinkin jonkun järkevän kommentin koirani räksyttämiseen vain tietyissä tilanteissa. On minulla aikaisemminkin koira ollut, muttei näin reviiritietoinen ja paimenen vaistoinen. Koska koirani on tullut meille aikuisena vasta kolme kuukautta sitten en oikein pääse perille, mistä johtuu koirani räksyttäminen samankokoisia, tummia (onko koirani rasisti!!) koiria kohtaan. Ei väliä onko tyttö- vai poikakoira. Mutta häslääjistä meillä ei tykätä. Eli rauhallinen, laiskahko saksanpaimenkoira ei saa välttämättä mitään reaktiota aikaan, mutta vilkas saksanseisoja saa maailman suurimmat vihat päällensä. Koulutustilanteetkin menevät vähän hukkaan, kun löydämme niitä harjoitusvastustajia enemmälti vain reviirimme ulkopuolelta, jossa koiramme käyttäytyy muutenkin nätisti.
Kun tässä keskustelussa nyt tuntuu olevan maailman parhaat koirankasvattajat mukana ;) toivoisin neuvoja räksytystilanteen koulutukseen. Pitäisikö olla huomaamatta asiaa, neuvoa napakasti (ja moittia moisesta käytöksestä) koiraani olemaan rätkyttämättä. Jotkut ovat jopa sitä mieltä, että koira tällä käyttäytymisellään puolustaa laumaa ja sitä pitäisi siitä kiittää.
Jos kysymyksessä olisi puudeli, en asialla vaivaisi päätäni, mutta 40 kiloisen koiran kohdalla saa koirani kaikki syyt päällensä huonosta käytöksestä, vaikka sen aiheuttaisi ja käytökseen provosoisi se pienempi koira.
Sitruunapanta, niin loppuu ei-toivottu räksytys muutamassa viikossa... Eikä ole ainakaan meillä uudelleen alkanut sen koommin, unohtui pois koko tapa.
Juu-u... Pelkästään tämän palstan ihmiset työllistävät yhden toimistollisen poliiseja...