Orbseista???

miksi????

Hei??? Kuka tietaa ORBseista jotain???? Viime viikolla oltiin reissussa vanhoja temppeleita katsomassa ja vanhoja kirkkoja jotka ensimmaiset kristityt rakensi... Lisaksi kaytiin maanalaisessa kaupungissa jossa ensimmaiset kristityt eleli ja piileskeli n 2000 v sitten. Monessa kuvassa nakyi orbseja??? Ja sitten viikonloppuna matkusteltiin taas vuorilla joissa kreikkalaiset asusteli Rooman valtakunnan aikaan...ja taas orbseja tuli mukaan valokuviin...??? Mita mielta olette tasta jutusta????

5

844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Että...

      Kyllä ne orbseja ainakin jokatapauksessa oli, kun kerta noin moneen kuvaan tulivat.

    • Lukija_m24

      Melko pölyisiä paikkoja ilmeisesti nuo joissa kuvasit. Minun kuviini on orbeja tullut niin vanhojentansseissa koulun juhlasalissa kuin kaverin synttäreillä ja konserteissakin. Joissakin kuvissa niitä on yksi tai kaksi, toisissa kymmeniä.

      Ps. Se on yksikössä "orb", monikossa englanniksi "orbs".

    • seeker

      Mitä/mikä ORB on?

    • nuori mies

      tai niillä tarkoitetaan henkiä, jotka ilmenevät nopeasti liikkuvina pieninä valopisteinä.
      En ole varsinaisesti kuullut tuota mistään, vaan olen nähnyt joitain kummituspätkiä, joissa nauhoille on tallentunut hauskan näköisiä valopalloja.
      Luulisin, että toisinaan kyseessä ovat, kuten ed. mainittiin, pölyhiukkaset, mutta jotkut pisteistä tosin liikkuvat turhan sutjakasti ja epälineaarisesti ollakseen pölyä.
      En rupea spekuloimaan mistä ne taas voisivat johtua..

    • "valopallo/taivaankappale jos suoraan käännetään" on ilmassa olevan energian yhteen pakkaantumisen lopputulos. Joten Orb ei varsinaisesti viittaa henkiin ja kummituksiin. Tosin Orbeja voi havaita alueilla, jossa väitetään kummittelevan.

      Orb on helppo sekoittaa lentävään otökkään, tai pölyhiukkaseen. Ötökät ja pölyhiukkaset saattavat heijastaa valoa, luoden samanlaisen kirkkaan pallon omaisen valon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      104
      1854
    2. 238
      1661
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1050
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1020
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      62
      960
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      57
      881
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      63
      808
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      807
    9. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      805
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      6
      801
    Aihe