ulkoilusta

kysyn täältä neuvoa kun synnäriltä ja neuvolasta sai vähän ristiriitaista tietoa...Vein tänään (helsingissä) vajaan 2vkon ikäistä poikaani ensimmäisen kerran ulos 15min sylissä, huomenna ajattelin mennä 30min kävelylle, jos on hyvä ilma. Enhän vaan ole liian aikaisin liikkeellä? laitoin sisävaatteiden päälle ohuen toppapuvun ja tiukan hatun päähän, riittääkö? pitäisikö vaunuihin laittaa vielä peitto?
2364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mun tyttö syntyi marraskuussa ja oli 6 päivän ikäisestä asti joka päivä ulkona. Sairaalassa sanoivat, että voi viedä heti ulos, kun silloinkin (niinkuin nytkin) oli vielä lämpöasteita. Mulla on ollut näillä keleillä vaunussa sisävaatteet ja villapuku, kypärämyssy ja ohut puuvillapipo, lapaset, villasukat, sitten vauva äitiyspakkauksen makuupussiin. Joten ihan pienelle ehdottomasti tarvitsee vielä olla peitto/makuupussi.

Muista suojata pää hyvin, aukileet ovat arkoja kylmälle. Niskasta tunnet, onko vaatetus sopiva. Vaunusta otettaessa vauvan pitää olla lämmin joka puolelta, mutta ei hikinen.

Äänestä

Meidän neuvolasta neuvottiin että 2viikon ikäistä lasta saa alkaa käyttää ulkona pieniä aikoja,nyt kun on niin lämmintä ei tarvitse sitä pakkastakaan pelätä niin ihan huoletta voitte mennä kävelylle(suosittelen kuitenkin lasta rattaisiin),koska lapsihan ei osaa kovin kylmässä hengittää kunnolla niin pakkasrajana on 10astetta,jota tuskin enää tälle talvelle tulee. Mene vain rattaiden kanssa mutta laita harso siihen kopan aukon eteen,ettei kaikki pöly ja pakokaasut pääse rattaiden sisälle.Siellä helsingissä niitä pakokaasuja on niin paljon enemmän kuin täällä pohjoisessa,Ja mekin käytämme harsoa.
Mutta jos on todella kova tuuli laita eteen vaikka kaksi harsoa tai joku paksumpi kangas.
Meillä rattaissa käytetään vaatteiden lisänä sitä äitiyspakkauksesta saatua makuupussia,se on hyvä,lapsella pitää olla hyvä lämmin mutta ei liian paksu myssy,koska vauvoilta lämpö karkaa pään kautta.Nyt lämpimillä keleillä on ihan hyvä tuo kevyttoppapuku,tumput ja jalkoihin kans tumput.Tai sitten ihan sukat ja villasukat.jos ei ole tuota makuupussia laita rattaisiin joku viltti. Mukavia ulkoiluhetkiä teille,ja hyvää kevättä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dfdfdf kirjoitti:

kysyn täältä neuvoa kun synnäriltä ja neuvolasta sai vähän ristiriitaista tietoa...Vein tänään (helsingissä) vajaan 2vkon ikäistä poikaani ensimmäisen kerran ulos 15min sylissä, huomenna ajattelin mennä 30min kävelylle, jos on hyvä ilma. Enhän vaan ole liian aikaisin liikkeellä? laitoin sisävaatteiden päälle ohuen toppapuvun ja tiukan hatun päähän, riittääkö? pitäisikö vaunuihin laittaa vielä peitto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu