olen miettinyt autoni madaltamista ja alustan jäykistämistä. jos jollain on kokemusta asiasta niin voisitteko laittaa vinkkejä että mitkä jouset ja iskarit kannattaa autoon laittaa. autoni on carina e 2.0 -95. en halua autostani mitään tieauraa joten ei mitään hillitöntä madallusta ja millaiset iskarit kannattaa laittaa ettei ajettavuus olisi tiejyrän tasoa??? laittakaa vinkkejä mitä kannattaa ostaa ja hinta luokkaa.
madallus?
carina e
2216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yleisesti ottaen 30 mm pudotusta pidetään vielä katukäyttöön sopivana, auton ulkonäkö muuttuu parempaan suuntaan ja ajettavuus säilyy. Tämä ei vaadi välttämättä uusia iskunvaimentimia (jos ne ovat hyvässä kunnossa). Pelkkä jousisarja merkkivalmistajilta (H&R, Eibach tms.) alkuperäisillä vaimentimilla on yleensä maltillisen rengaskoon kanssa hyväksi havaittu yhdistelmä, ja se on ainakin allekirjoittaneella toiminut hyvin. Hintakin on kukkarolle sopiva (jouset n. 200-250EUR asennus samaa hintaluokkaa). Säädettävä sarja iskunvaimentajineen on jo huomattavasti hinnakkaampi (1000-2000 EUR luokkaa?), ja ainakin oman kokemuksen mukaan ei vastannut odotuksia muuttaen auton alustan kivikovaksi.
ei ihan mahdoton hintaluokka minun renkaat ei ole kuin 195/60/15 ja en varmaan rupea tuhlaamaan näillä näkymin rahaa ainakaan isompiin vanteisiin. kiitti vinkistä täytyy alkaa kyselemään jousisarjojen hintoja liikkeistä.