Ostimme viime kesänä 4 vuotta vanhan hirsitalon. Talo on kahdessa asuinkerroksessa ja "kellarikerros" on avointa tilaa. Kellarissa on hiekkapohjainen maalattia ja hiekan alla kallio. Talo sijaitsee rinnetontilla. Nyt kevään myötä kellariin noussut sinne tänne vesilammikoita ja tietysti siellä on myös kosteaa. Olemme ajatelleet muutenkin vakaa kellariin lattian, mutta ennen valua pitäisi varmasti tehdä tälle "kapillaari-ilmiölle" jotain, jos ko, ilmiöstä on kyse. Osaako kukaan neuvoa? Mielestämme kostea hiekka-aines pitäisi varmasti poistaa ja mielellään tietysti mahdollisimma paljon ja pitäisikö sitten kaivettu hiekka-aines korvata jollain kapillaarikatkosepelillä? Poistaisiko tällaiset toimet tämän veden ja kosteuden nousun ja voiko sen jälkeen suunnitella sitä lattianvalua.
Mitä pitäisi
tehdä
4778
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
louhia kalioon salaojat ympärille.
Voiko ko. louhinnan tehdä näin jälkeenpäin. Ajattelin vain, että jos tarvitsee jotenkin räjäyttää kalliota niin miten se vaikuttaa talon rakenteisiin. Myyjän mukaan salaojat on tehty, mutta en sitten tiedä, onko ne tehty kunnollisesti koska tällainen ilmiö ilmenee. Talon nurkissa ei ole mitään "tarkastuspönttöjä" joista pääsisi tarkastamaan näiden salaojien kuntoa. Onko ainoa vaihtoehto kaivaa sokkelin ympäriltä auki ja tutkia salaojat siten. Voiko tällainen ilmiö tapahtua, jos esim. salaojia ei ole kaivettu tarpeeksi syvälle ja jos näin on, kuuluuko tämmöisen korjaustoimenpiteen kustannukset myyjän piikkiin. Kuten jo kerroin, ostimme talon viime kesänä ja tämä kevät on meille ensimmäinen tässä talossa ja siksi vasta huomaamme ko. puutteen nyt.
niin asia kannttaa tarkistaa sekä niiden toiminta.
Kyseessä on selvä piilovika jos ne ei toimi ja myyjä joutuu jotain korvaamaan. Myyjä ei ehkä puhunut tarkistuskaivoista mitään, ne voi olla maan pinnan alla tai puuttua kokonaan. Ne pitää remontissa lisätä.
En lähtisi louhimaan enää paitsi tarvittaessa kaivo kellariin ja siihen pummppu pohjaveden pinnan laskemiseksi.
Jos vaihdat märät ainekset kuivaan niin ongelma on sama ensi keväänä: ).Onko kellarin lattia paljon maanpinnan alapuolella? Onko kellarin seinissä märkää? Mikä on salaojien korkeusasema verrattuna kellarin lattiaan? Onko ylärinteen puoli sokkelista vesieristetty kunnolla?