Neuvoja

Orchid

Hei!
Palasimme juuri mieheni kanssa reppureissulta Thaimaasta. Siellä päätimme, että seuraava kohteemme olisi Israel.
Nytpä kysynkin teiltä, miten reppureissaaminen onnistuu Israelissa? Ryhmämatkalle emme lähde, vaan tarkoitus olisi ostaa pelkät lennot. Kiinnostaisi käydä Eilatissa, Jerusalemissa ja pohjois-Israelissa. Junayhteydet ovat kuulemma hyvät ja suht edullista. Kokemuksia?
Osaatteko suositella jotain matkaopasta (kirjaa)?
Minkälaista Israelissa on syksyllä? Kauniimpaahan varmaan olisi keväällä,kun luonto alkaa kukkimaan mutta jos mahdollisuutta ei ole lähtöön ensi keväänä, suuntaisimme sinne jo nyt syksyllä.
Hirumuisesti kysymyksiä, mutta olisin kiitollinen kaikista vastauksista ja kokemuksista!

6

860

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shade

      Moikka!

      Reppureissaaminen onnistuu Israelissa siinä missä muuallakin. Itse olen käynyt useita kertoja..

      Junalla en ole matkustanut, mutta kuuleman mukaan helppoa ja ok hintasia. Eilattiinhan junalla ei pääse vaan bussiin joutuu turvautumaan. Mutta hinta on edullinen suomaan verrattuna, mutta varmasti kallis Thaimaaseen verrattuna. Kannattaa varata paikat viimestaan lipun oston yhteydessä tai edellisenä päivänä. Bussit on usein todella täynnä sotilaita. Matka kun kuitenkin kestää n. 5h Tel Avivista.
      Muutenkin suht kalliiseen hintatasoon kannattaa varautua. Paikallista "pika"ruokaa saa edullisesti, mutta kunnon ravintolaillallinen on samoissa hinnoissa Suomen kanssa. Muun tavaran hintatasoon pätee sama sääntö.
      Itse olen matkustanut touko-syyskuussa ja mielestäni elo- ja syyskuu ovat parhaita kuukausia olla maassa. Tämä tietysti on vaan minun mielipiteeni, koska tykkään lämpimästä/kuumasta ilmasta. Syyskuussakin oli viimeksi käydessäni vielä pääsääntösesti 30. Kuumuuden kanssa siellä kuitenkin tulee toimeen koska kaikki bussit, kaupat, ravintolat, hotellit jne on ilmastoituja. Aivan pienimmistä hostelleista en osaa varmaksi sanoa..

      Mutta saa kysellä jatkossakin, jos haluatte kuulla kokemuksiani. =)

      • PHa

        Haluan toivottaa Teille hyvää matkaa Israeliin. Kiehtova "opaskirja" on Ariel Livson kirjoittajan kirja Israel luvattu maa. Kirjassa on hyvin kattavasti kerrottu monesta turistia kiinnostavasta matkakohteesta. Kirjan ISBN 952-91-3150-X.

        Yhteystietoja omatoimimatkailijalle myös osoitteessa htt.//www.shalom.fi/matka

        Israelin varjelija ei nuku eikä torku!


    • hamsa

      Nuo junayhteydet toimivat, mutta valitettavasti "vähän" rajoitetulla reitillä... Eli ratoja on vain yksi, kulkee pohjoisesta suunnilleen Akkosta Haifan ja Tel Avivin kautta Beer Shevaan etelään. Mutta mihin ei junalla pääse, pääsee kyllä bussilla tai minibussilla ja hinnat ovat hyvin kohtuulliset.

      Varsinkin Galilean alueella on todella kaunis luonto ja paljon Bed&Breakfast-paikkoja, erityisesti Betlehem haGlilit (se "toinen" Betlehem) on pittoreski, taiteellinen kylä jossa kannattaa käydä!

      Israel on kooltaan niin pieni että parissakin viikossa kiertää koko maan (siis ne paikat joissa voi turvallisin mielin käydä) melko hyvin. Toisaalta taas Jerusalem ja Tel Aviv ovat kaupunkeja joissa voi kierrellä vaikka kuinka pitkään. Niin ja biitsilläkin kelpaa löhöillä ;)

      • Mary

        Toiviomatkoilta saa tuon Arielin kirjan huomattavasti halvemmalla kuin normaalikaupasta. Tai suoraan Arielilta. Lisätietoa reppureissaajalle Israelin valtion turistitoimistosta. Suorat lennot olis syyskuussa Finnairilla.


    • Mary

      Soitto Toiviomatkoihin, siellä löytyy kokeneita kävijöitä. Lennot saa samalla soitolla.

    • on hurjan siistejä.. :) ainakin Tel Avivista Beer Shevaan menevä.. ihan nolotti kun Suomen junat on niin nuhjusia.. x)


      En tiedä sitten muista junista... Liftilläkin pääsee todella hyvin, vaikka varovaisuus on oltava toinen nimesi..


      Suosittelen ottamaan vaikka yhteyttä tuonne Rainbow family of Israel'iin, saatte tietää hippimajoituspaikkoja ja turistioppaissa olemattomia helmiä..


      Googlella pääsee pitkälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      149
      2423
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      977
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      156
      967
    4. 66
      960
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      80
      952
    6. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      42
      911
    7. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      909
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      783
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      777
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      591
    Aihe