Stansted-lontoo

iso-ana

Ollaan menossa 8 päivä toukokuuta lontooseen ryanairilla joka laskeutuu stanstedille klo.23.00
Millä kyydillä siitä pääsis lontoon keskustaan halvimmalla?
Bussit ei vissiin kulje enää sillon...?
Ja taksi maksaa aika paljon!

8

7247

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iso-ana

      vastaus löyty jo! Kiitos

      • Tietoa vailla

        Eli, minäkin menen Ryanilla Lontooseen ja olen klo 23 Stanstedissä. Siis meneekö sieltä vielä hvin busseja sen jälkeen keskustaan?


      • lontoossa
        Tietoa vailla kirjoitti:

        Eli, minäkin menen Ryanilla Lontooseen ja olen klo 23 Stanstedissä. Siis meneekö sieltä vielä hvin busseja sen jälkeen keskustaan?

        Hei!

        Menimme joulun alla ryanairilla tampereelta stanstedille. Lentokoneessa kun lähestyttiin brittien maaperää, pystyi ostamaan lipun stansted express -junaan, jotka ostimmekin. Viimeiseen junaan, joka lähtee rautatieasemalta ehti, kun piti vähän kiirettä lentoasemalla, mutta toisaalta meidän lentommekin lähti reilusti myöhässä. Juosta silti sai. Muuten Ryanairilla homma pelasi oikein hyvin, eikä ollut ongelmia. Junalla pääsimme lopulta hyvin Lontoon keskustaan ja löysimme hotellille vielä yöllä. Itse voisin ainakin uudestaan mennä samaa reittiä.

        Taksikaan ei tosin maksa Lontoossa niin paljon kuin Suomessa, sillä aloitusmaksut eivät ole niin korkeat, mutta matka stanstedilta lontooseen on kuitenkin niin pitkä että kannattaa käyttää julkisia Lontoon keskustaan asti.

        Hauskaa matkaa!


      • muillekin

        Oishan se tosiaan kiva että kerrottaisiin muillekin että mikä ratkaisu oli. Itse ainakin yritän lukea nämä muut keskustelut ennen kuin aloitan aiheen taas samasta....


    • Limu Siini

      Vuokra limu. Maksaa joku 2000 puntaa tunnilta. Elä kuin stara. Kun saavut Lontooseen, matkabudjettisi onkin jo käytetty ja voit alkaa miettimään paluuta Suomeen. Näin se onnistunut reissu tehdään.

      Ei mutta vakavasti. Viimeksi samallaisella reissulla käytimme Terravisionin bussia joka lähti joskus vähän ennen kahtatoista kaupungille. Maksoi about 10e per se tms.

      • kkrrss

        lippuja terravisionin busseihin ja myös stansted express -juniin myydään ryanairin lennoilla koneessa. busseja ainakin kulkee yöllä. lippu tais maksaa 20€, jos oikein muistan.


      • kkrrss
        kkrrss kirjoitti:

        lippuja terravisionin busseihin ja myös stansted express -juniin myydään ryanairin lennoilla koneessa. busseja ainakin kulkee yöllä. lippu tais maksaa 20€, jos oikein muistan.

        niin ja lippu oli siis menopaluu, 20€. :)


    • Kerttu Leppänen

      Me juuri eilen tultiin Lontoosta ja Ryanairilla lennettiin. Me oltiin lentokentällä yötä, kun ei haluttu lähteä töttöröimään keskustaan yöllä. Aamulla sitten bussilla keskustaan. Bussikyyti maksoi 8,5-10£/hlö yhteensuuntaan. Lentokentällä pärjäsi hyvin yön, ei tarvinnut tavaroiden puolesta pelätä eikä mitään. Jotain lämmintä vaatetta kannattaa kuitenkin ottaa mukaan, makuupussi esimerkiksi olis aika hyvä. Meillä ei ollu mitään ja vähän paleli, mutta pärjäsi ilmankin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      351
      1477
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      91
      433
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe