Miten on pitääkö perunkirjoituksen jälkeen tehdä aina perinnönjakokirja (lesken jälkeen), kun perijöitä on useita. Pitääkä perinnönjaosta ilmoittaa osakkaille ja vaatia valtakirja, jos eivät itse ole mukana. Perinnönjakokirja siinäkin tapauksessa, että omaisuus on realisoitu muuten mutta jää asunto-osakej joka aiotaan myydä ja myyntitulo jakaa perillisille (muu irtaimisto, joka on arvotonta).
Perinnönjakokirja
ritva-anneli
75998
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Perintö jaetaan laatimalla jakokirja. Niin kauan kuin jakokirjaa ei ole laadittu, omaisuus on kuolinpesän ja sitä hallinnoidaan yksimielisin päätöksin.
Sain vahvistuksen omaan tulkintaani. Olen samaa mieltä asiasta.
//Pitääkä perinnönjaosta ilmoittaa osakkaille ja vaatia valtakirja, jos eivät itse ole mukana.//
Ei perinnönjako ole mikään "ilmoitusasia", josta vain ilmoitettaisiin osakkaalle, että "näin on jaettu".
Osakkaiden tekemä perinnönjako on sopimus, johon osallisina ovat kaikki osakkaat, muuten ei mitään sopimusta synny. Jokaisen osakkaan siis tulee allekirjoittaa jakokirja, joko itse henkilökohtaisesti, tai perinnönjakoon kirjallisesti valtuuttamansa asiamiehen allekirjoituksin. (Lisäksi jakokirjan todistaa allekirjoituksillaan kaksi todistajaa.) Jos joku osakas kieltäytyy allekirjoittamasta jakokirjaa, perinnönjakosopimusta ei synny. Tällöin perinnönjaon voi tehdä vain oikeuden määräämä pesänjakaja.
pesän varat testamentisaajalle kutsumatta muita paikalle. Suku ympäri maapallon.
Pankit hyväksyivät jaon.
pesänosakkaana vaatia, että perinnönjakokirja tehdään ja allekirjoitetaan (itse tai valtuutettu). Perunkirjassa ei ole tarkkoja eurolukuja, joku tili oli vielä irtisanomatta). Pesänilmoittaja on pyytänyt valtakirjat tilien jakamiseen ja asunnon myyntiin ja maksujen hoitamiseen ja aikoo tehdä jaon yksin ja ilmoittaa paperilla miten on jakanut. Itse olen sitä mieltä että jakokirja pitää tehdä miten on tarvitseeko verottaja jakokirjan vai riittääkö sille pesänselvittäjän lappu.
Voiko perinnön jakaa, kun kaikilta osakkailta on saatu jakokirjat allekirjoituksin pesänhoitajalle? Onko moiteaika pakko pitää sen 6-kuukautta?
Jakokirjaan lause: sitoudun olemaan moittimatta.