Hallinoimalleni keskustelufoorumille oli pesiytynyt häirikkö, jonka bannasin käyttäjätunnuksen mukaan muutaman viikko takaperin. Otin ip:n talteen ns varmuuden vuoksi. Nyt samasta ip:stä on tullut uusi käyttäjä, jonka toimintakin alkaa viittaamaan samaan henkilöön.
Kysymys kuuluukin, kuinka varma voin pelkän ip:n perusteella olla, että kyseessä on sama henkilö? Kyseessä ei ole minkään proxyn ip.
Sillä ei siis ole väliä kuka tämä henkilö on, sitä en saa enkä haluakaan selville. En vain vielä ole viitsinyt tuota ip:tä bannia, kun nuo asiat ovat itselle vieraita.
Kysymys kuuluukin, kuinka varma voin pelkän ip:n perusteella olla, että kyseessä on sama henkilö? Kyseessä ei ole minkään proxyn ip.
Sillä ei siis ole väliä kuka tämä henkilö on, sitä en saa enkä haluakaan selville. En vain vielä ole viitsinyt tuota ip:tä bannia, kun nuo asiat ovat itselle vieraita.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Et sen IP:n perusteella saa muuta selville kuin sen kenelle operaattorille IP-kuuluu, ne operaattoreiden asiakkailleen antamat Ip-numerot muuttuu aika ajoin joten.
Klikka linkkiä ja kirjoita IP-numero, klikkaa Search näet mitä tietoja saa selville IP-numeron perusteella:
http://www.ripe.net/whois
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000694&posting=22000000015181106
Kiitos linkeistä. Tuolta nyt selvisi minkä operaattorin hallussa se ip-numero on ja erääseen paikkaan syöttämällä sain arvoksi proxy=false, eli ainakaan se ei tunnistanut välityspalvelimeksi.
Poistamani käyttäjä kirjoitti samasta IP:stä viestejä muutaman kuukauden ajan (tarkistin vanhoja postauksia), ja nyt siis uusi käyttäjä samalla IP:llä ilmestynyt.
Käyttäjiä foorumissa kuitenkin vain noin sata, joten taitaisi olla turhan suurta sattumaa, että joku joka jolle olisi osoitettu jo poistetun käyttäjän ip, olisi yhtäkkiä eksynyt foorumilleni.
Njoo, eipä tuo yllä mainitsemani palvelu tosin tunnistanut soneran proxyn ip:täkään proxyksi, joten se siitä.
Kun nyt kerran selvisi, että ko osoite on htv:n(welho?) hallussa, niin tietääkö joku ko operaattorin mahdollisen proxyn ip:tä? Kiitän jo etukäteen.
ei välttämättä sama henkilö, jos laajakaistassa käytössä dynaaminen (vaihtuva) ip niin käyttäjä voi olla ihan eri.