Niin siis mistä saisin sellaisen naksutinkoulutukseen? tehdäänkö se itse vai ostetaan jostain?
kosketuskeppi?
6
2070
Vastaukset
- tehdä itse
Mä tein aikanna ite. Otin kukkakepin ja kieputin kepin päähän ihan maalarinteipistä pallukan. Kepin päähän voi myös liimata puupallon, joita saa askarteluliikkeistä. Voi olla että jossain myydäänkin, mutta en itse o sattunu törmäämää.
Hauskoja koulutushetkiä.- opetus
Ruis kirjoitti:
muuten tuota kosketuskeppiharjoitusta opetetaan koiralle?
Kosketuskepin opetin meillä koiralle näin. koiran olisi hyvä istua. Ota keppi käteen ja pidä pienen matkan päässä koiran kuonosta. Älä tyrkytä. Kun koira vilkaiseekin keppiä kehu ja palkka. Ja kun koira nuhkiessaan keppiä koskettaa sitä nenällään kehu ja palkka. Älä ise vie keppiä nenään kiinni vaan anna koiran kiinnostua siitä itse. Naksutin on oiva apuväline tuon opettelussa, edellyttäen, että koiralle on ensin opetettu naksuttimen merkitys. Näin palkkaaminen tulee ajallaan. Ja ei kun harjoittelemaan. Kun koira on oppinut koskemaan keppiä nenällään, välimatkaa keppiin pidennetään pikkuhiljaa.
- ostaa
No voi herranen aika...meillä kosketuskeppinä toimi vasara ja milloin mikäkin. Välillä se oli oma peukalo....tietty käsky lopulta oli sitten se Peukku
- peukulla
Kerrohan miten opetat peukalolla, vaikka eteenmenoa. Vietkö peukalon 30 metrin päähän ja lähetät koiran sinne. Vai treenatko aina vasara taskussa. Kosketuskeppi toimii täässäkin.
Tökeröä käytöstä arvostella toisen kysymystä. Kaikki ei voi tietää kaikkea, kuten et sinäkään.
Keppi varmaan riippuu ihan koirasta, omistajasta, kepin käytttarkoituksesta ja koiran koosta. Ite askartelin jonkun rullan hylsystä, joka on n. 60 cm pitkä ja 2-3cm paksu. päähän liimasin teippiä n. 3 cm matkalle.
Juttu oli myös helppo opettaa, koska koira tunsi jo naksun, ja on aina kiinnostunut tavaroista, joita pidän kädessäni. Niinpä vain odotin, että se menisi nuuskimaan. Pikku hiljaa vaadin sitä koskemaan nimenomaan teippialuetta ja hellästi - eikä saa ottaa suuhun.
Mutta en ole vielä keksinyt, miten käyttäisin keppijuttua. Tietyt asiat koirani oppii paremmin kädellä näyttämällä, koska sillä on perinteinen tokotausta. Koetin opettaa koiralle kepillä juttuja, mutta törmäsin aina samaan ongelmaan. Koira hakee keppiä, eikä tajua mitään, jos ei ole keppiä. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että homma ei toimisi muilla - onhan maailmassa jo lukemattomia koiria, joita on opetettu onnistuneesti kosketuskepillä.
Sen sijaan, sain koiran oppimaan nostamaan tassunsa päänsä yläpuolelle opettamalla sen koskettamalla keppiä tassullaan. Ehkä voisin opettaa sille 101 dalmatialaista-elokuvan en halua katsoa - tempun, jonka Pongo tekee, kun sen isäntä törmää ensi kertaa tulevaan vaimoonsa. Netta osaa jo elokuvan alun peitto pois-jutun, ainakin osittain.
Minä taas en tajua, mikä on vaaputin. Mikä se on? Heiluuko se jotenkin? Minun pitäisi saada keppi pysymään myös tukevasti pystyssä kauempana, koska koira tykkää kaataa tavaroita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81328- 891145
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031047Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51923Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62797- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170677- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42613