Clio II:n lämppärisäätimien valot?

zorge

Kuka osais neuvoa, miten pääsee käsiksi -99 Clion (=Clio II) lämmityslaitteen säätimien lamppuihin? Toinen on pimahtanut, eli puolet säätimistä pimeinä.

Koetin peilin ja lampun avulla alakautta katsoa, mutten nähnyt mitään varmasti. Pitääkö siis olla gynekologin kädet, vai saako säätimet jotenkin kokonaan irti ja lamput helpommin vaihdettua? Tarkkoja ohjeita, kiitos!

3

2887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anap

      Kunnolla noihin polttimoihin pääsee käsiksi irrottamalla ensin keskikonsolin ja sitten lämmönsäätimien paneelin. Homma vie hetken aikaa, muttei ole mitenkään vaikea.

      Vedä tuhkakuppi ulos ja ruuvaa sen alla oleva kiinnitysruuvi irti.
      Irrota vaihdekepin suojapussin klipsit puristamalla reunoista sisäänpäin.
      Ruuvaa keskikonsolin taemmat kiinnitysruuvit lattian rajassa irti. Konsoli on etupäästä jonkinlaisilla klipseillä kiinni, lähtee nätisti vetämällä.
      Tunge käsi konsolin alle ja irrota tupakansytyttimen johto ja muut johdot mitä siellä kulkee, esim. hätävalokytkin tms.
      Sitten konsolin voi nostaa vaihdekepin yli.
      Lämmönsäädinpaneeli lähtee, kun ruuvaat ne kaksi alaosan torx-ruuvia irti. Voi olla että taustalevyn johtonippuja joutuu irrottamaan, joten kannattaa pitää mielessä mikä meni minnekin. Ei niitä montaa kuitenkaan ole. Paneelin taustassa on pari polttimoa, pidin lähtee kun kääntää neljänneskierroksen esim. sopivilla pihdeillä. Itse ainakin laitoin molemmat pikkupolttimot uusiksi samalla.
      Että näin.

      • zorge

        Näillä ohjeilla täytyy viikonloppuna kokeilla. Kiitos!


    • Rellukka99

      Olin tuota säätimien valo-ongelmaa miettinyt itsekin. Ratkaisu on siis siinä, että keskikonsoli pois tieltä ensin. Hyvä neuvo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      626
    Aihe