Kaipaisin neuvoja kokeneilta hirsirakentajilta/-korjaajilta.
Haluaisin siirtää ovenaukon paikan 1930-luvulla rakennetussa hirsirunkoisessa talossa.
Ovi sijaitsee sisäseinällä (hirsirakenteinen sekin).
Mitä tulisi ottaa huomioon eri työvaiheissa, mikä on fiksu & turvallinen järjestys edetä?
Karapuut, jne täytyy tietenkin laittaa. :)
Mutta onko turvallisinta jättää vanhan oven rakenteet paikoilleen (seinän sisälle) vai pitääkö se purkaa ja tukea jotenkin muutoin?
Pinnalla on levyt, joten ratkaisu menee "piiloon", estettisyys ei siis ole kriteeri.
Kun avaan uuden aukon, pitääkö seinät tukea jotenkin varmuuden vuoksi ettei seinä notkuu mihinkään suuntaan vai reippaasti vaan reikä seinään ja sitten vaan tekemään karapuu-upotukset?
Ko. sisäseinä on n. 6m ja ovenaukko olisi tarkoitus siirtää siten, että vanhan ja uuden aukon väliin jäisi n. 2m.
Hirren paksuus n. 20cm.
ovenaukon siirtäminen
4
4297
Vastaukset
- Lisää valoa
Itselläni on vähän samankaltaisia ongelmia, eli keskelle hirsiseinää (jossa ei tällä hetkellä muita ikkunoita tai ovia) pitäisi laittaa ikkuna. Ikkunankarmit, pokat yms. on toisesta vanhasta talosta ja odottavat kunnostettuna vain sitä, että teen reiän seinään. Mitä työvaiheita tässä on ja miten hirret on tuettava ikkuna-aukon reunoilla? Talo on noin 100v ikäinen ja ikkunalle on varaus alkup. piirustuksissa mutta sitä ei ole ikinä tehty.
- Rakentajamies
Ei hirsiseinä mihinkään notku. Reilusti vaan moottorisahalla uusi aukko seinään.
Kannattaa jättää vanhat karmit paikalleen ja laittaa runkotolppa oviaukon keskelle. Silloin aukko "elää" rungon mukana.
Tosin laita ensin nykyinen aukko umpeen, ennenkuin sahaat uuden aukon.
p.s Sama pätee myös ikkunan kohdalla... - Pehku
Itse teen oven siirron ensi kesänä, ja samalla tukin kaksi oviaukkoa vanhassa hirsirungossa. Muutamia pointteja oven siirtoon:
- ovea ei sijoiteta liian nurkkaan lähelle esim. sisä- ja ulkoseinän salvosta -> heikentää rakennetta
- oven ala- ja yläpuolelle pitää jäädä ehjiä kokonaisia hirsiä ainakin yksi, sitoo seinän (jos samalla seinällä paljon aukkoja, ovia ja ikkunoita, kannattaa ehkä ottaa yhteyttä johonkin vanhaan perehtyneeseen suunnittelijaan, joka katsoo että seinän kantavuus ja tukevuus säilyy, onko vintillä kattotuoleja tuettu tämän kyseisen seinän päälle yms.)
- aukko moottorisahalla esim. 4-6cm oven karmin mittoja suuremmaksi (huomioi peitelistojen koko), elämisvara pystysuunnassa tärkeä, vanhakin talo hieman nousee ja laskee esim- vuodenajan mukaan
- sisäovissa ei karapuita (en ole ainakaan törmännyt sellaisiin missään), sisäseinillä karapuut vain muurien ja hirren välissä (sideraudat oven kiinnityksessä korvaavat karapuut)
- jos vanha ovi siirretään karmeineen, vanha karmi usein kiinni sideraudoilla, joka mahdollistaa hirsirungon elämisen. Löytyvät peitelistojen alta, kiinni yleensä nauloilla, monesti kolme rautaa sivullaan, eli 12 rautaa/ovi. Raudat irti, karmin ja rungon välistä riveet pois lastalla, puukolla, tms. Vanhastaan karmeja ei naulattu karmin läpi hirteen, jos näin on, riveraosta rautasahan terällä naulat poikki. Sitten karmi irtoaa helposti.
- vanhan aukon voi koolata ja esim- levyttää umpeen, muista huomoida siinäkin pieni laskeutumis/elämisvara koolauksen yläreunaan, rako vaikka rivetään. Jos haluaa ääneneristystä, villoita esim. pellavalevyillä. Aukon pinnalle ei voi jäädä pelkkä huokoinen kuitulevy, sen takana oltava jäykkä pinta, esim. vinolaudoitus, vaneri tms.
- jos uusi ovi ja karmi uuteen aukkoon, helpoin jättää vanha ovi karmeineen seinän sisään, pintahelat vain pois, jos tila riittää ja levytys pintaan
- vanha karmi uuteen aukkoon sideraudoilla kuten ennenkin, mahdollistaa hirsirungon liikkeet, eikä jää rumia naulan tai ruuvinjälkiä karmeihin, kiilaa karmi paikalleen ja ristimittaansa puukiiloilla, kiilat saa jäädä paikalleen (jos ovi ei ristimitassa, kiilaa karmi oven mukaan vanhaan asemaansa)
- raot rilkitään riveellä (pellava parasta siihen, riveestä tehdään kierteinen makkara, joka ujutetaan lastalla, tilkeraudalla tms. rakoon, EI tiukkaan)
- peitelistat päälle ja homma valmis
Toivottavasti jotain apua.- 1930-luvun hirsitalo
Suuret kiitokset molemmille neuvojille.
Ovi on nyt siirretty ja työ sujui hyvin!
Vanhat karmit jätettiin paikoilleen, koolattiin ja levytettiin umpeen.
Uusi aukko syntyi helposti moottorisahalla.
Ainut mikä jäi harmittamaan, etten ole siirtänyt ovea aikaisemmin. Uskomatonta kuinka paljon pieni siirto vaikuttaa pohjaratkaisuun & huoneiden käyttöön. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481548Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 241080
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊881044- 88970
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187906Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20851Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99845- 82821
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70789