kaihi leikkauksen jälkeen

Onko teille sopineet uudet "näöt" hyvin? Jos katsotte sivulle, onko silmissä mitään outoa? Tunnetteko mitenkää silmiänne erilaisiksi kuin ennen? Toivoisin vastauksianne ja kiitän.
2407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eli näkö parani hurjasti, etenkin näöntarkkuus. Värit ympärillä kirkastuivat. Niin ja pimeässä vastaantulevien valojen häikäisy väheni. Eli siis kaikki kaihin mulle aiheuttamat "vaivat" häipyivät.

Ja silmissä en mitään erilaista tunne, siis sen jälkeen kun se alun pieni "hiekan tunne silmissä" katosi.

Summa summaarum, näkö toimii loistavasti ilman laseja :)

Äänestä

Kun vasemman silmän kaihi leikattiin ja asennettiin keinomykiö, vasemmalla näkyi ikäänkuin raami...siis musta raami, joka oli implantin reuna. Siihen tottui varsin pian ja värithän tulivat, varsinkin sininen ja punainen, tosi upeesti näkyville. Oikean silmän kanssa tulikin sitten ongelmia olan takaa, mutta sehän onkin eri juttu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leikattu kirjoitti:

Onko teille sopineet uudet "näöt" hyvin? Jos katsotte sivulle, onko silmissä mitään outoa? Tunnetteko mitenkää silmiänne erilaisiksi kuin ennen? Toivoisin vastauksianne ja kiitän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu