Millä työkalulla tuo yläpään iskarin mutteri -97 SDI Polosta olisi tarkoitus irroittaa? Onko tuohon joku oma työkalunsa vai olenko vaan tyhmä ;-(
Kyseessähän on ihan normaali mutteri siinä yläpään kiinnityksessä jossa on kuusiokoloreikä keskellä. Mutteri on kuitenkin niin syvällä yläpään kiinnityksessä että lenkkiavainta sinne ei saa. Hylsy-räikkä kombinaatiolla koko iskarin yläpää varsi mukaanlukien pyörii mukana joten silläkään ei onnistu ja mistään muualta tuota ei saa kammettua vastaan.
Etuiskarin yläpään irroitus
8
6636
Vastaukset
- olla
polosessa varmaan samanlainen kiinnitys ku ventossa? Eli teet sopivan kokoiseen putkeen rälläkällä/rautasahalla/viilalla semmoset jutut, mitenhän tuon ny selittäis......millä pystyt pitään kiinni sieltä juuresta....siellä on semmoset kolot. Ja sit putken läpi kuusiokoloavaimella mutteri auki. Tai sitte jos vaan pulttipyssy käytettävissä nii sillä pitäs lähtä aukeen ilman että iskari lähtee pyöriin mukana!
- konsti2
laita hylsy mutteriin ja piä sitä vaikka jakarilla ja hylsän reiästä laita kuuskoloavain sissään ja piä sitä vaikka lenkkiavaimella kammeten paikallaan ku jakarilla avaat mutterin. näin ainaki ventosta avasin.
- Tomppa
konsti2 kirjoitti:
laita hylsy mutteriin ja piä sitä vaikka jakarilla ja hylsän reiästä laita kuuskoloavain sissään ja piä sitä vaikka lenkkiavaimella kammeten paikallaan ku jakarilla avaat mutterin. näin ainaki ventosta avasin.
Irtos viimein poralla. Oli jämähtänyt sen verta tiukkaan ettei auennut kotikonstein. Kiitti muuten vinkeistä.
Mites tuon kasaamisen kanssa, kuinka tiukalle se alin laakeria ja yläpään jousilautasta pitävä mutteri olis tarkotus vetästä? Eli siis se mutteri joka pitää koko iskari/jousipaketin kasassa. Niin tiukkaan kiinni kun menee vai varotaanko laakeria? - asentaja..
Tomppa kirjoitti:
Irtos viimein poralla. Oli jämähtänyt sen verta tiukkaan ettei auennut kotikonstein. Kiitti muuten vinkeistä.
Mites tuon kasaamisen kanssa, kuinka tiukalle se alin laakeria ja yläpään jousilautasta pitävä mutteri olis tarkotus vetästä? Eli siis se mutteri joka pitää koko iskari/jousipaketin kasassa. Niin tiukkaan kiinni kun menee vai varotaanko laakeria?Tiukalle vaan kummatkin mutterit. Äläkä ihmettele että se yläpään kiinnitys jää aivan löysäksi auton ollessa nostettuna.
- Tomppa
asentaja.. kirjoitti:
Tiukalle vaan kummatkin mutterit. Äläkä ihmettele että se yläpään kiinnitys jää aivan löysäksi auton ollessa nostettuna.
Hyvä kommentti tuosta yläpään välyksestä :-)
Purin jo kertaalleen kasaamani yläpään kun ihmettelin että miten kerpeleessä se voi jäädä niin väljäksi. Lopulta oli pakko todeta että ei sitä saa tiukemalle millään. No nyt on koko roska kasassa joten kiitti avuista. - Poulos
Tomppa kirjoitti:
Irtos viimein poralla. Oli jämähtänyt sen verta tiukkaan ettei auennut kotikonstein. Kiitti muuten vinkeistä.
Mites tuon kasaamisen kanssa, kuinka tiukalle se alin laakeria ja yläpään jousilautasta pitävä mutteri olis tarkotus vetästä? Eli siis se mutteri joka pitää koko iskari/jousipaketin kasassa. Niin tiukkaan kiinni kun menee vai varotaanko laakeria?Kaksi ylintä mutteria 60 Nm:in.
Ne ovat Strut upper mounting nut sekä Shock absorber top nut.
Ps. osta Haynes nro 3500.
- Jamppa1
pulttipyssyllä. Jos iskarit mennee vaihtoon niin voi myös avata räikällä kun pitää putkitongeilla iskarin varresta kiinni.
- Poulos
Käytä nääs sellaista 21 mm tulppahylsyä, jossa on ulkopuolinen kuusiokulma.
Sitten tarvitset 7 mm 6K-avaimen. Löytyy esim. IKH:sta ja Biltemasta.
Kyllä lähteee ilman kikkailuja, kun käytössä on paineilmakäyttöinen mutterinväännin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata411456Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981365Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3031299- 1091125
- 191081
- 651048
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161029- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176888Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841