ostanko bmw:n?

k 1200 rs

millaisia kokemuksia kyseisestä pyörästä?
vuosimalleista -97:a -02:een. millainen pyörä ajaa kaupungilla, maantiellä? teknisesti suuriakin eroja vuosimalleissa? ns. tyyppivikoja?
sopiiko pitkälle kuskille?
hyviä ja huonoja puolia? ym...
kiitosss!!

7

2371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • K 12 RS

      - no hyviä vaan, kahdesta pyörästä, eli käytettynä hankkimallani 97:lla 20 tkm ja nykyisellä 02:sella 40 tkm

      - erot lähinnä kosmeettisia (erilainen etukate), paitsi jarrupuolella. 02:sessa tehostetut integral absit, jotka on todella hyvät. Vanhemmankin jarrut on kyllä ihan ookoo

      - teknisesti ei mitään eroja

      - kaupungilla kankea vallankin äkikseltään, mutta en koe ongelmaksi. Soralla ja mökkitielläkin pärjää, vaan tarkkana saa olla. Maantiellä menee kuin luotijuna ja mutkapätkillä mitä mukavin. Mukavin sillä varauksella, että raskas ja pitkä pyörä vaatii määrätietoiset otteet. Ilman tietoista ja reilua vastaohjausta pyörä ei kertakaikkiaan taivu mutkaan

      - vanhempaan vaihdettiin joskus etpään stefat ja olen kuullut muillakin olleen vastaavaa saman ikäisissä.. Uudemman vikoja 40 tkm aikana on ollut ainoastaan palasiksi murentunut rekisterikilven valon (polttimon) pidike ja rusinaksi menneet tiivistekumikalvot jarru- ja kytkinnestesäiliöiden kansissa. Siis ihan oikeasti muita vikoja ei ole ollut :)

      - hyvin mahtuu isompikin kuski ja matkustajallakin on kivasti tilaa

      - hyvää kaikki muu paitsi paino (painopiste on onneksi alhaalla) Paino tulee esiin oikeastaan vain paikallaan käsitellessä ja aivan pikku nopeuksissa

      - tehoa vois olla himppu enemmän, mutta esim putkella ja lastulla bemuun saa helposti 10 hp ja vääntökäyrän mukavammaksi.

      - vilkkukatkaisijoiden käyttö vaatii hieman totuttelua, mutta kun totut, niin niistä et luovu. Bemut taitaa olla ainoita pyöriä, jossa vilkkujen katkaisijaan ylettyy kivuttomasti myös kytkinkahva pohjassa

      - Testeissä moitittu, että olis raskas nostaa keskituelle. Täyttä puppua, ko. mopoa on täysin mahdotonta nostaa keskituelle, kukaan ei nosta yhdellä kädellä lähes 300 kg painoa. Mutta oikeasti mitään ongelmaa ei ole. Pyörä nousee keskituelle lähes itsestää, kunhan vaan osaa tekniikan, eikä yritäkään nostaa.

      • ford26m

        itselläni vanha k100 ei mitään ongelmia,
        tiedän 2000 mallin r1150rt,n jolla ajettu 185th, normaalit huollt tehty, ja vaan ajettu. jos ajaa meinaat se on bmw, autotallipyöränä menee vaikka japsi.


      • tuelle

        niin. kerro nyt se oikea tekniikka. jossa ei siis nosteta. kun siitä vaan kuulee monenmoisia juttuja. ...


      • pukille
        tuelle kirjoitti:

        niin. kerro nyt se oikea tekniikka. jossa ei siis nosteta. kun siitä vaan kuulee monenmoisia juttuja. ...

        bemari nousee tuelleen painamalla saappaalla keskituen vipua ALASPÄIN kokopainollasi. Pyörä suorastaan hypähtää jaloilleen... :)


    • 2 or 4

      Hyvä pyörä kokonaisuutena - ehkä hieman muovisen oloinen. Kankeahko, mutta looginen ajokäytös helpottaa. Etenkin nopeassa ajossa vakuuttava. Ei kovin hauska pyörä esim. samanikäiseen R1:een verrattuna.

    • RRRRRR

      ...jos tarttee Suoli24:sta kysellä. Täältä saat takuuvarmasti (kuten tämäkin viesti osoittaa) typerimmät ja asiaankuulumattomimmat vinkit. Oisko paras tapa mennä ja koeajaa - fiilistellä itse miltä pyörä tuntuu. Harva >20000€uroa pyörästä maksanut sanoo, että "älä per**leessä osta". Naapurien mielipiteillä taas ei paljon arvoa ole...

      • toki..

        tottakai sitä koeajaa pitää. mutta sillä ei selviä esim. tekniset hyvyydet eikä heikkoudet.
        toki täällä saa epämääräisiäkin kommentteja...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8108
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3912
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1380
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      33
      1224
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1109
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      980
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe