auton vuokraus

Lennämme heinäkuun alussa Müncheniin, josta aiomme vuokrata auton 10 vuorokaudeksi. Mitä tällainen lysti maksaa? Haluamme tavallisen auton, ei tarvitse olla mikään asuntoauto.
4818
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Samalla vaivalla kuin kirjoitat tänne palstalle, voit soittaa jonkun/joidenkin kansainvälisten vuokramojen Suomen--numeroon ja kysyä. Kun annat päivämäärät ja määrittelet osapuilleen autotyypin/koon, niin antavat ihan siinä samassa hintansa. Paljon varmempaa kysyä suoraan sieltä kuin täältä... Kunnollisen (perhe)auton saa varmaan n. 350-440e, mutta pienemmän jo halvemmallakin. Mielestäni Avisilla ollut hyvät hinnat. Alennusta saa esim. Finnair Plus-korttilaiset.

Äänestä

Autonvuokrauksessa kilpailu on Saksassa kovaa ja alalla on monenlaista yrittäjää. Suurilla ketjuilla on kovimmat hinnat, mutta myös uusimmat autot, kielitaitoinen ja joustava palvelu; sitten on paikalliset yrittäjät ja pohjimmaisena kielitaidottomien turkkilaisten parin auton paja ja hinnat tietenbkin sen mukaiset. Katso vaikka ferienwagen.de tai autovermietung.de niin saat jonkinlaisen kuvan hinnoista - vw Lupo kymmeneksi päiväksi Munchenissä näyttäisi maksavan 281 euroa ja Corsa 297 - takapihavuokraamoilla ei taida edes olla nettisivuja, joten jos haluaa varmistaa auton, niin tuon verran se varmaan maksaa

Äänestä

se maksaa 30 saksan markkaa!

Äänestä

Suurimmilla vuokraamoilla on ihan omat nettisivut, joista hinnat selviävät.
Itse olen enimmäkseen käyttänyt Hertziä, johtuen siitä, että siellä saa omavastuun nollattua. Avisia olen myös käyttänyt eikä mitään probleemaa. Sixt on myös edullinen, kokeilin kerran, ei valittamista.
Tsekkaa itse ko. sivut ja katso ertyisesti omavastuuosuus, eli vakuutusten kattavuus. Arvioi se oman maksukykysi mukaan. Minä maksan ehkä hiukan enemmän Hertzille, mutta ei ole koskaan tarvinnut miettiä, mitä autoa palutettaessa löytyy. Ei Euroopassa sen enempää kuin Amerikassakaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ingrid26 kirjoitti:

Lennämme heinäkuun alussa Müncheniin, josta aiomme vuokrata auton 10 vuorokaudeksi. Mitä tällainen lysti maksaa? Haluamme tavallisen auton, ei tarvitse olla mikään asuntoauto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu