Puhelinmyyjän elämä ei ole niin glamouria ja hohdokasta kuin yleisesti luullaan.
Miksi ihmiset ovat vihaisia myyjille, koska duuniahan vain he painavat!
Kateellisuus?
Miksi ihmiset ovat vihaisia myyjille, koska duuniahan vain he painavat!
Kateellisuus?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Älä sano, että irrota puhelin seinästä. On asioita, jotka tapahtuvat yllättäen hallitsemattomasti.
Vai kateusko syynä puhelinmarkkinoinnin vihaamiseen? Muahahaa! Voiko kamalampaan asemaan työelämässä joutua?
Syynähän on tietenkin kotirauhan rikkominen ja se idioottimainen tuttavallisuus ja tuputtaminen mihin teidät pakotetaan. Jos te esittäisitte asianne suoraan ja ilman mitään idioottimaisia harhautuksia ja ilman mitään idioottimaista tuttavallisuutta niin teille saatettaisiin olla useammin ystävällisiä. Yksi syy vihaan myös se että teidät pakotetaan väittämään tietyn verran vastaan vaikka teille tehdään selväksi että nyt ei mitään tilata.
Ja miksikö viha kohdistuu teihin eikä idioottimaiseen johtoportaaseen? No tietenkin siksi että te edustatte työnantajaanne. Jos työnne häiritsee ja ärsyttää niin tietenkin on oikeus se myös teille osoittaa.
Itse kuulun kilttiin suoramarkkinointia vihaavaan ryhmään eli yritän kohdella teitä ystävällisesti, mutta ymmärrän kyllä hyvin miksi kaikki eivät niin tee.
Saamaanne kohtelua ei missään taopauksessa kannata ottaa henkilökohtaisena loukkauksena, se kohtelu tulee teille työnantajanne edustajana eli kohdistuu oikeasti työnantajaanne. Ystävällinen kohtelu puolestaan useimmiten on nimenomaan henkilökohtaista.
"Jos te esittäisitte asianne suoraan ja ilman mitään idioottimaisia harhautuksia ja ilman mitään idioottimaista tuttavallisuutta niin teille saatettaisiin olla useammin ystävällisiä. Yksi syy vihaan myös se että teidät pakotetaan väittämään tietyn verran vastaan vaikka teille tehdään selväksi että nyt ei mitään tilata."
Se on myynnin edellytys, että koitetaan saada asiakas tilaamaan, vaikka aluksi olisikin sanonut ei. Ja en minäkään ainakaan osta mitään, sellaselta joka vaan soittaa ja kysyy et ostatko, jaa et osta, no moi! Onhan se oltava ystävällinen, jotta luottamus voisi syntyä!
juuri niin
olen itse todennut sen kantapään kautta että vasta seitsämäs ei on ei.sitä ennen asiakkaan mieli voi virlä vaihtua.
monesti kulin kuinka minulle sanottiin että 2enpä olisi uskonut että se päivä koitta jolloin minä puhelimessa tilaan lehden,mutta olit niin hyvä puhumaan jotta laita tulemaan:)" ja kyllä taas hymyilytti:) eikä asiakaskaan kuulostanut siltä että voi vittu!1