Onko kukaan muu tulkinnut Hauen laulun punaisen kävyn kuvaavaan naisen klitorista? Periaatteessa mielikuva on aivan pöhkö enkä tiedä sopiiko se Hellaakoskesta puhuttaessa "kuvaan" ollenkaan - liekö Hellaakoski harrastanut cunnilinguista? Mutta tämä oli vain irrallinen mielikuva joka lukiessa syntyi ja haluaisin tietää, olenko yksin tämän aatokseni kanssa.
Aaro Hellaakoski & Hauen laulu
3
2348
Vastaukset
- RoseB
Muistan lukeneeni, että Unto Kupiainen määritteli "Hauen laulun " rakkausrunoksi, nimittäen sitä jopa "Korkeaksi Veisuksi". Hellaakoski itse sanoi vaatimattomana, että kaipa runon on pakko jotain tarkoittaa. Luontorunonahan sitä usein pidetään.
Runohan on jokaiselle subjektiivinen kokemus. Jokainen saa tulkita sen, miten parhaimmalta, ja itselle oikealta tuntuu. Nyt kun sinun kirjoituksesi luettuani taas kerran sen luin, tulipa sekin, ehdottamasi asia runosta mieleen.
Mutta niinhän mielipiteet meihin vaikuttavat.
Mahtava runo, ainakin minun mielestäni.- lisätietoa
http://www.ouka.fi/kirjasto/kirjailijat/hellaak/hauki.htm
tuolla runo ja mm.itse tekijän oma kommentti. - EE-S
lisätietoa kirjoitti:
http://www.ouka.fi/kirjasto/kirjailijat/hellaak/hauki.htm
tuolla runo ja mm.itse tekijän oma kommentti.Paremmin myöhään kuin ei koskaan!
Runoilija Aaro Hellaakosken (1893–1952) ruotsin- ja kaksikieliselle yleisölle esittelevä kirjani ilmestyy viikolla 11. Hänen runojaan ei koskaan ennen ole käännetty ruotsiksi muutamia satunnaisia lukuun ottamatta. Ennakkokiinnostus hankettani kohtaan on ollut kannustavaa.
Kirja (140 sivua) sisältää valikoiman Hellaakosken laajasta tuotannosta: runoja ja aforismeja rinnakkain suomeksi ja ruotsiksi, novellin ja kaksi esseetä. Lisäksi kirjassa on lyhyt biografia, runsaasti kuvia ja runoihin liittyvä kommenttiosa. Kommenttiosassa on biografiaa täydentäviä havaintoja runojen taustasta sekä pohdintoja kääntämiseen liittyvistä vaikeuksista. Kommenttiosassa käyn myös läpi muitten tutkijoitten kirjoittamia kommentteja "Hauen laulusta". Mielestäni näkemys runon eroottisuudesta on liiottelua, taustalla oli kyllä paljon muutakin. Katso nettisivuni ees-taas.com.
Emi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539