zx6R???/636

Mitä eroa on käytönnössä 636 kawalla ja sitten 600? onko muuta teknistä eroa kun koneen koko? Ja onko kellään kokemusta zx6r 600/-02 kawasta?
41025
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ihan samat vehkeet. Lukuun ottamatta kuutiotilavuuden muutosta, niissä on sama poraus ja iskunpituus.

Äänestä
  • eivät ole. Tupla R:ssä on ihan oma koneensa ja ainakin säädettävä taka-swingin kiinnitys.
    Tehty kisakäyttöön ja ZX6R on taas tarkoitettu kadulle.

    Äänestä

  • Mitenkäs tuo moottorin kuutiotilavuus muutetaan, jos poras ja iskunpituus on sama? ;) Nimittäin kun sylinterien määräkin noissa on pysynyt samana.

    Äänestä

2002 esiteltiin Kawasakin 636 kuutioinen pyörä. Sitä ennen oli ollut 599. Pyörään tehtiin myös muita muutoksia, vaikka niitä ei valokuvista huomaakaan. Moottorin osalta porausta kasvatettiin siis 2mm, mutta myös 40 muuta osaa koneesta muutettiin. Esimerkiksi sylinterit täysin alumiinisiksi, kanteen isommat venttiilit ja niiden kulmaa muutettiin jyrkemmäksi. Tällä haettiin yllätys, yllätys, lisää vääntöä ja huipputehoa.

Etujousitusta parannettiin herkemmäksi ja muutamia yksityiskohtia etukatteessa on myös muutettu.

Pyörä kelaa mittariin sen 280 ja etutassu nousee kaasulla ykkösellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Mitä eroa on käytönnössä 636 kawalla ja sitten 600? onko muuta teknistä eroa kun koneen koko? Ja onko kellään kokemusta zx6r 600/-02 kawasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu