Vaviskaa kiinaskodenjen omistajat! Nyt on mulla alla hieno suomalainen Solifer, eikä maksanu paljoa!!
Suomalainen Solifer
ostettu
316146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Tai no, löytyyhän noita käytettyjä. Uusia ei ole saanut enää pitkään aikaan.
Onnea vaan minkä värinen ostit
http://wlie.en.alibaba.com/product/50050415/50230157/EEC_COC_Scooter/50cc___125cc___150cc_Scooter_with_EEC___COC/showimg.html
http://www.alibaba.com/catalog/10868199/XTR50_EEC_Approved_12_Wheel_50cc_Scooter/showimg.html
mies, tämä solifer mies.
Minullakin Solifer.
Kiva lukea "kateellisten" valituksia ja haukkumisia ko skootterista.
Hyvä peli, ja ennenkaikkea Solifer
Kateellisten ja kateellisten. Moposi ei ole Solifer lainkaan (mopoon liimattu Solifer-merkki ei siitä Soliferia tee), eikä kotimainen. Ihan hyvä se voi kyllä olla, sitä en kiistä.
Sainpas kalan koukkuun
Onnistuitpas, jos tämä nyt tosiaan provo oli. Jotkut pissapäät hokevat kirjoittamiasi juttuja totena.
Ostin muijalle soliverin. Hyvän näkönen suomallaiseksi skootteriksi.
Mäkin sain uuen soliferin ja on toin paljo siistimpi ku mikää kiinalaine tai joku Pösö! Kotimaisii tuotteit pitäs muutenki ostaa, et saahaa tänne töitä! tollane iso skooteritehas on varmaa hyvä työpaikka!
kun menin viime kesänä ostaan fude sportin nythän nuita kotimaisia solifereita olis saanu paljon halvemmalla.
synkkyyteen vaan myy kiinan paskasi pois ja osta kotimainen solifeeri.Muuten vinkkinä oulun tehtaalta saa niitä huomattavasti halvemmalla kuin kaupasta.
ne tee kaikki soliferit kiinassa? No hyvä jos niitä suomessaki tehään.
Kiinan peli se on täysin. Ei suomessa mitään tehdasta ole, kunhan laitetaan peilit paikalleen jossakin Oulun "tehtaassa". Solifer on yhtä paljon suomalainen kuin Fude tai San Remo.
Ei muuten kannata ostaa mitään Soliferia. Täysin samaa mopoa myydään esim. Halpa-Hallissa 799 eurolla.
Soliferissa osat ovat kuulemma laadukkaampia, minkä vuoksi se on kalliinpi.
Kaasarissakin on kaikki säädöt toisin kuin halvemmissa ja sähkölaitteet kestävämpiä.
Tiedä sitten onko pelkkää sanahelinää.
Soliferissa on joitan kinalaisia osia, mutta pääasiassa suomalaista tekoa ja suunnittelua. Tällä saadaan koimainen mopoteollisuus jälleen nouuun!
Solifer on valmistettu ja suunniteltu Kiinassa. Se joka väittää muuta valehtelee tai ei tiedä alkuunkaan mistä puhuu.
Korkeampi hinta muodostuu siitä että maahantuoja saa enemmän katetta.
on suunniteltu ja valmistettu Suomessa. Jos joku toista väittää, syyllistyy tietämättömyyteen ja asioiden vääristelyyn. Jos joku kiinalainen mopotehdas plagioi, sille ei voi mikään Suomalainen mopotehdas mitään!
Kun ei ole samanlainen. Kannattaa ottaa asioista selvää ennen kuin paljastaa typeryytensä...
Mistä löytyisi oulun tehtaan yhteystiedot.kiitos!
http://www.solifer.net/
Suurkiitos!
turha enää väittää etteikö meillä SUOMESSA osattaisi valmistaa laadukkaita kotimaisia skoottereita on tehtaat ja kaikki.hävetköön jotka muuta väittävät ja ostakoon moponsa kiinasta.
ainoa kuva mikä on solivieterin sivuilla "tehtaasta" on se ulko-ovi
kuvat valmiista kiinalaisista(solifereista) on sieltä kiinan tehtaasta
on vissiin kinuski mutta muutoin taitaa olla ihan kotimaista desigia. Ei kai 60-luvun solikkaan ollut saatavissa suomalaista moottoria, eikös sekin tullu ulkomailta??
Nykyisessä Soliferissa on moottorikin kotimaista valmistetta, joitakin harvoja kiinalaisia osia sisältäen!
soliferina näkyvät myyvän Virossakin
http://www.autonova.ee/auto_fi.php?listing=139&ad=482
http://eng.auto24.ee/webcache_kasutatud/282/auto_php-id=208282-eng_auto24_ee.html
Eikös tuo ole hyvä juttu että on taas yksi uusi vientituote lisää??? Häh??
Nykyäänhän voi ostaa moponsa/moposkootterinsa mistä vaan EU:n sisältä eikä tarvitse maksaa minkäänlaisia veroja edes alv:tä
eli jos sopivan hintainen löytyy eu:n sisällä "tyyppihyväksyttyyn" niin ei muuta kuin hakemaan jos hinta tyydyttää :)
Ostakaa mopo, älkää skootteria. Tukekaa suomalaisuutta ja ostakaa Pappa-Tunturi tai solifer exportti!!!!!!
Tästä samasta aiheesta on kohta varmaan jo monta sataa postia tyyliin juupas-eipäs. Hauskahan näitä on lukea, mutta ihmetyttää kyllä miten jaksatte väitellä kun ei se mitään hyödytä.
Tämä nyt on aivan varmaa tietoa ja se skootterisi on aivan yhtä kiinalainen kuin muutkin kiinanihmeet. Suomessa sijaitsee skootterikasaamo, joka ostaa skootterit paloina kiinasta ja kasaa ne suomessa. Kivahan se olisi kertoa että mopo on suomalainen mutta ei niin ei. Jos tarkemmin asiaa tarkkailee niin skootteri on katteiltaan ja tekniikaltaan aivan sama kuin fude sport. Tarrat tekevät ainoan eron.