Minkä takia sairaala voi periä laskun hoidosta jota potilas vastusti?
lasku pakkohoidosta
Pertti
7994
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hoito kuitenkin katsottiin pakolliseksi henkilön tilan kannalta ja nämä ovat tilanteita, joissa hoidon saaja (potilas) joutuu maksumieheksi myös itse. Hänhän siinä on ns. hyötyjä oli sitten oma kanta asiaan mikä hyvänsä.
Ihan laillista ja normaalia systeemiä, ollut aina olemassa. Jos on vähävarainen niin sossusta voi tietty kysyä, mitä sanovat asiasta ja voisivatko maksaa ainakin osan, mutta sama juttu on kuitenkin kuin muussakin sairaalahoidossa eli jonkinmoinen lasku tulee perässä itsellekin.
Pitääkö lääkärien pystyä todistamaan pakkohoidon tarpeellisuus?
Kun potilas on määrätty pakkohoitoon lähtee päätös hallinto-oikeuteen, jolloin potilas voi siitä valittaa.
Jollei lääkäri pysty todistamaan pakkohoidon tarpeellisuutta, niin ei hyvä heilu.. Rikoksia, jotka voivat silloin tulla kyseeseen voisi mainita ainakin vapaudenriisto, virkavelvollisuuden rikkominen ym.
Millä tavalla lääkärin tulee perustella hoidon tarpeellisuus? Riittääkö, että hän kirjoittaa papereihin, että potilas on sairas?
paljon pienempi rangaistus näet, eikä joudu maksaan, sitäpaitsi on ensin oikeudenkäynti sentäs joten vähempi syyttömiä joutuu vankilaan
ja monestikos on niin käynyt että lääkäri ei ole osoittanut, ihan rutiinihomma, kun lääkäri on korkeampi herra kuin tuomari
Koska pakkohoito on juridisesti hoitoa yhtä lailla kuin vapaaehtoinen,niin se on maksullista.Jos se olisi ilmaista,se tulisi sairaalalle kalliiksi,ja potilaan kotipaikkakunnalle.