60-70 luvulla kotiseudullani Pohjois-Karjalassa monissa taloissa oli näitä laittomia sotilaskivääreja. Niitä tavallisesti piiloteltiin välikattojen eristeissä, jopa suuremmissa määrin. Meilläkin oli kotona venäläinen pystykorva joka oli sodan aikan vaihdettu ruisleipään. Isäni sillä joskus ammuskeli humalapäissään, muuten se oli piilossa. 70-luvun alussa velivainaja vaihtoi sen sitten neljään viinapulloon. Varmaan se on vieläkin jonkun isännän vintillä piilossa.
Vanhat sota-aseet
6
1128
Vastaukset
- laiitomat
Pointti oli mikä? Ainahan noita on ollut jopa Suomi KPta ja Emmoja. Vielä nykyäänkin ihan tavallista että vanhemmasta maatalosta löytyy kivääri jos toinenkin ilman lupia. Pistoolit ovat myös aika yleisiä. Tuohon kyllä pitäisi saada jonkinlainen kunnollinen luvitussysteemi, todella harmittavaa kun tuollaiset monesti tunne ja perinnearvoiset aseet joutuu piilottamaan poliisin pelossa.
- Jukka pyht...kotkasta
Jos löytyy venäläinen pystykorva, olisin halukas sen ostamaan. Onhan se todellinen harvinaisuus.
- Tapu
Kyllä mulla sen pyssyn omistaja(?)on tiedossa, en tosin uskalla luvata että hänellä se vielä on...
- kiinnostunut1
Mitähän tuollaisesta sota-ajan kivääristä saisi jos myisin sellaisen. Sellainen meillä on olemassa.
- 8+3
kiinnostunut1 kirjoitti:
Mitähän tuollaisesta sota-ajan kivääristä saisi jos myisin sellaisen. Sellainen meillä on olemassa.
Miksi tälle on annettu plussa? Eihän viestissä ole mitään. Annatteko plussia itsellenne?
Noilla vanholla torrakoilla ei ole juuri mitään arvoa. Poikkeuksia tietenkin löytyy, mutta pääsääntöisesti niitä ei kukaan halua.
- ggggggg
se riippuu aseen kunnosta. jos on vielä panoksiakin, niin testaa piruuttas että miten osuu. kyllä toimivalle ja hyväkuntoiselle pystykorvalle ostaja löytyy! hintaa en osaa sanoa, kannattaa kysellä muilta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892046
- 1281382
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231330Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau281282- 671206
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371018- 88941
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53868- 121777
- 82766