Haulikko

Tapu

Isävainajalta jäi vanha haulikon sohlo joka oli ollut perheen hallussa 1900-luvun alusta. Kaunis mustaruutiase. Käytin sen asesepällä joka poisti virityskoneiston ja hitsasi nallireijät kiinni. Kirjoitti lopuksi todistuksen aseen museioinnista. Vein pyssyn nykyiselle asunpaikalleni Ruotsiin ja se riipui seinällä muutaman vuoden. Sitten joku kertoi poliisille ja jouduin antamaan muistoesineen romutettavaksi. Hyvä ettei tullut sakkoja. Täällä nimittäin täytyy olla lupa vaikka ase olisikin käyttökelvoton. Vain suusta ladattavia saa pitää ilman lupaa.

4

812

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimimaton

      Dekoihin luvan vaatiminen varsinkin jos noin pahasti dekottu on vähän samakun vaatisi lupia romuraudalle.

      • ruottalainen

        Minun täytyy ilmeisesti myös vesijohtoputkille hakea lupa täällä Ruotsissa, koska 50 mm pienoisheittimen ammus menee sisään. Sehän voi lähteä liikkeelle kun panee vedenpaineen sisään.


    • Nimetön

      en ole koskaan kovin älykkäinä pitänyt. Älä nyt hermostu, mutta en sinun tekoasikaan (raskaasti dekottamista) ihan järkevänä pidä, ja pahasti olet vissiin jonkun kanssa riidoissa, kun joku siitä torrakosta poliisille ilmoitti, katso vähän kenet kotiisi päästät.

    • Sven

      On se vaan niin huva etei te finnit saa kaikki ase Meille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      283
      1140
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      268
      1008
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      920
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      105
      884
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      819
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      808
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      679
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      551
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      488
    Aihe