Mitä happoa kuparilaatan syövytyksessä käytetään, mistä sitä saa ja miten paljon maksaa? Entä miten happoa käytetään? Saako sitä kuljetella vaikka junassa, jos itse hakee jostain kauempaa?
Minkälaista happoa?
7
6037
Vastaukset
- printmaker
kuparin syöävytykseen rautakloridia. Saa pieniä eriä apteekeista. Varmaan voi kuljettaa junassakin. Isommat erät saatavilla myös, mutten nyt muista mistä :/.
- piippaus
Tamrosta eli kemian alan tukusta saa isompia eriä. Pieniä määriä, vaikka 5l kanisterin saa Printer's Proofista Hki-keskusta-Uudenmaankatu.
Kannattaa tarkistaa aukiolot etukäteen. Kukaan ei estä kuljettamasta junassa :O)
t. salaperäinen taidegraafikko x stadista (eksyin näille sivuille, palstan seriffi--- kävin jokin aikaa sitten sivuillasi mutta ei olla tavattu, voi olla, että keksit kuka olen.)
- printmaker
niin ja happoa ei raakana vaan 2 osaa vettä ja 1 osa happoa. Silloin on sopivaa.
- työsuojeluniuho
Onko sulla kokemusta typpihapon käyttämisestä kuparille? Olen itse käyttänyt aina aiemmin rautakloridia ja jopa sitruunahappoa, mutta entisessä oppilaitoksessa törmäsin opettajaan, joka jääräpäisesti syövytytti pelkällä typpihapolla. Luulin, ettei sellaista myrkkyä käytä enää kukaan, eikä ainakaan opetustilanteissa.
Millä perusteella typpihappo olisi parempaa kuin rautakloridi? En itse huomannut vedosjäljessä mitään eroa, mutta mä nyt en grafiikasta niin paljoa ymmärräkään. :) - venom
työsuojeluniuho kirjoitti:
Onko sulla kokemusta typpihapon käyttämisestä kuparille? Olen itse käyttänyt aina aiemmin rautakloridia ja jopa sitruunahappoa, mutta entisessä oppilaitoksessa törmäsin opettajaan, joka jääräpäisesti syövytytti pelkällä typpihapolla. Luulin, ettei sellaista myrkkyä käytä enää kukaan, eikä ainakaan opetustilanteissa.
Millä perusteella typpihappo olisi parempaa kuin rautakloridi? En itse huomannut vedosjäljessä mitään eroa, mutta mä nyt en grafiikasta niin paljoa ymmärräkään. :)typpihappo syövyttää nopeammin kuin rautakloridi eli sillä voi tehdä vaikkapa sivellinsyövytyksiä kuten tekee esim Juho Karjalainen.en suosittele käytettäväksi jos ei ole sen kummempaa tarvetta.
- saapunki
etsauksessa tuo 2 vettä 1 happoa on liian vahvaa, jos haluaa "siistiä" jälkeä...tuntuu vähän repivän laattaa. Ite käytän 3 osaa vettä ja 1 happoa, mut tietenkin mistä tykkää.
- fyllitäti
ferrikloridia myydään mustina rakeina, löytyy esim hgissä bebekistä ja muuallakin joistakin elektroniikkajuttuja myyvistä liikkeistä (käytetään piirilevyjen valmistuksessa).
kun ostat rakeina ja teet vasta kotona niistä veteen liuoksen, ei kuljetus ole ongelma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1024245
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.793493Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723094SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.822556Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52376Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2112182Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302101- 41890
- 95868
- 52796