kastuneet kirjansivut suoriksi??

Tulipahan vaan kasteltua kirjastonkirja, ja kuivattamisn jälkeen ovat kirjan sivut pahasti ryppyisiä. Kirjastossahan kirjat silitetään suoriksi vai?? Onko vinkkejä millä lämpötilalla, tarvitaanko paperia välissä vai onko kirjaa mahdollista itse edes korjata..?
48485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vie kastunut kirja kirjastoon ja kerro, mitä on tapahtunut. Kirjastossa tietävät, mitä sellaiselle teokselle pitää tehdä. Itse silittämällä saattaa saada aikaan vain keltaista, palanutta paperia.

Äänestä

Olen ollut kymmenisen vuotta kirjastossa töissä eikä meillä ikinä ole silitetty kirjoja. Ei sellaiseen nykymaailmassa ole aikaa! Kostean kirjan voi laittaa painavan painon alle ja väliin ohuita huokoisia papereita, niin se oikenee aika hyvin, mutta jos kirja on jo ehditty kuivattaa niin tämä konsti ei paljon auta.

Vie kirja suosiolla kirjastoon sellaisena kuin se nyt on. Ehkä joudut korvaamaan sen, mutta ei maailma siihen lopu. Jos kirja oli jo lainattaessa huonokuntoinen, se saattaa mennä poistoon niin ettet joudu edes maksamaan mitään.

Äänestä

samma här. perunasoselaatikossa oli nestettä sisällä, joka valui laukkuun jossa kirjaston kirjoja. nyt on painoa sivujen päällä, mut ilmeisesti tarrautuvat viel toisiinsa kiinni. huh huh.

Äänestä
  • ei sitten tullut mieleesi ottaa hedelmäpussia sille laatikolle? Itse en koskaan ole kuljettanut mitään elintarvikkeita samassa laukussa kirjojen tai muidenkaan tavaroiden kanssa. Elintarvikeostoksille aina oma kassi, sen opin kerrasta kun vuosikymmeniä sitten jouduin kaikki repussani olleet tavarat ja myös sen repun pesemään rikkoutuneen jogurttipurkin takia. Sen jälkeen olen myös aina ottanut hedelmäpussin erikseen sellaisille jotka saattaisivat kassissa vuotaa jotain.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lady kirjoitti:

Tulipahan vaan kasteltua kirjastonkirja, ja kuivattamisn jälkeen ovat kirjan sivut pahasti ryppyisiä. Kirjastossahan kirjat silitetään suoriksi vai?? Onko vinkkejä millä lämpötilalla, tarvitaanko paperia välissä vai onko kirjaa mahdollista itse edes korjata..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu