Mikäs se Hondan "hiss" systeemi taas olikaan?? Ajonesto tai jotain sinne päin?!
Kertokaa viisaammat.
Kertokaa viisaammat.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Moi
Tuo H.I.S.S on ns. ajonestolaite. Lyhenne tulee sanoista Honda Ignition Security System. Siis systeemi tarkistaa avaimen "aitouden" kun se laitetaan virtalukkoon, eli virta-avaimessa on tunnistuskoodi, jonka sitten H.I.S.S tunnistaa.
Jos käy teettämässä avaimen suutarilla niin ei pitäs lähteä teetetyllä avaimella prätkä käyntiin.
Kiitos!
Asia biffi..
Mut saako tolla Ajonestolla alennusta kaskosta autojen turvallisuus alennuksen tapaan?
Moi
Kyllä saa, tai siis ainakin IF sellaisen aikoinaan myönsi. Lisäksi sain alennusta kun mainitsin että tämän lisäksi käytössäni on hälyttimellä varustettu jarrulevylukko.
Uskon että vakuutusyhtiöt huomioivat tämän hinnoitellessaan vakuutuksia, tosin mistään suurista prosenttialennuksista ei ole kyse, mutta alennus se on pienikin alennus.
Näyttäähän noissa vakuutusten hinnoissa ilmaa viel olevan..
Muuten mitä vuosimallia toi sun Blade 900rr on?
ja ootko tykänny huonoja tai hyvia puolia..
Minkälainen matkaajossa? Vai onko ainoastaan rata vehe?
Moi
Bladeni näki päivänvalon ensimäistä kertaa vuonna 2002. Hommasin pyöräni käytettynä ja mittarissa taisi olla jotain noin 4000 kilsaa, eli siis pyörä oli kuin pakasta vedetty, mutta sain sen käytetyn hinnalla :-)
Oon tykännyt pyörästä eli ainakin minulle se sopii niin sanotusti kuin hansikas käteen. Pisimmät matka-ajot liikkuu siellä vajaat 700 kilsaa per päivä. Pyörä on toiminut moitteettomasti eikä mitään ongelmia pyörässä ole ollut. Ainokaiset haverit mitä on sattunut on se että takanakista meni lattarauta läpi ja sitä mukaan takarengas hylkyyn. Nooh kulutustavaraahan se on.
Moottori on pyörässä mielestäni loistava. 152 hp:tä yhdistettynä mukavaan vääntöön vähentää vaihteiden vaihtamista. Kakkosvaihteella voi liikennevaloista (lue jos haluaa brassailla) huoletta ottaa tarvittaessa rivakamman lähdön. Tuosta tehoreservistä puheenollen, onhan se totta että normaalissa ajossa ne on 90 % käyttämättä.
Tuosta matka-ajosta voikin sitten olla monta mieltä. Ajoasento on varsin kyykky, mutta itse olen yli 180 cm pitkä, pitkillä käsillä varustettu niin tämä hieman kompensoi sitä. Kaupunkiajossa pitempään cruisaillessa homma alkaa käydä ranteiden päälle. Matka-ajossa kun ilmavirta tuo nostetta yläkorppaan niin paino käsiltä kevenee. Rehellisesti sanottuna tosiasia on että pyörä on tehty suurempiin nopeuksiin, eli mitä kovempi vauhti, niin sen helpompi ja kevyempi pyörällä on ajaa. Kun vauhdin saa satkun paremmalle puolelle niin silloin oikeestaan pyörä alkaa toimimaan.
...no näinhän siinä sitten kävi eli painoin hieman liian aikaisin tuota "Lähetä viesti" näppäintä.
Piti vielä mainita että kyytiläistä tähän pyörään ei oikeestaan kannata edes harkita. Kyytiläinen ei tule viihtymään kyydissä pitkiä matkoja.
Jos meinaa ottaa matkalle mukaan kyytiläisen niin silloin suosiosta kannattaa jättää FireBlade kauppaan odottamaan toisia potentiaalisia ostajia.
Yksi erittäin hyvä matkapyörä vaihtoehto on Blackbird 1100 XX, jonka satulassa myös kyytiläinen viihtyy. Toki hyviä matka- ja kyykkypyöriä löytyy myös Kawan, Suitzan, BMW, Ducatin ja Yamahan mallistoista. Noista muista merkeistä ei ole oikeestaan kuin koeajon verran kokemusta.
Itse olen jämähtänyt Hondaan, koska edellinen Cbr 600:lle mittariin kertyi 100.000 km (huom. itse ajoin noin 55 tkm) ja rapiat ilmat suurempia moottorimurheita. Pyörän tekniikka ja kestävyys teki kieltämättä vaikutuksen.
Millainen Pyörä sinulla itsellä on vai oletko kenties hankkimassa sellaista ?
hetkellä ei ole pyörää möin vast ikään Z1000:n pois ja nyt olen noita cbr 900rr sc 50 malleja ketellu -02 tai -03. et sillä kiinnostaa. Matkapyörää en ole ostamassa tosin jonkin verran olis tarkoitus jatkossakin reissuja tehdä.. Ei matka pyörä vielä oikein silmää miellytä, ehkä myöhemmin.
Ennen zetaa ajoin zx-6r:llä ja vähän lievempi kyykky olisi hakusessa tai muuten väljempi ajoasento ja tonnisen (tai 900:n) tehot ja vääntä vei mukanaan kuus satkuun verrattuna.
Jonkun verran tulee myös kaks päällä ajettua tosin ei niin äärettömän pitkiä matkoja. Alle 10tkm ajettuja olen itekin katellut eli todennäköisesti -03 malli. Muuten mitenkä toi väritys tos sc50 rungos oikein menee ku esim kelta-musta -02 ni tankin valtaväri on keltainen, mut -03 tankin valtaväri onkin musta. Samoin menee myös puna-mustissa. Poikkeus on toi sini-musta eli siin -02 mallis on valtaväri sininen ja samoin on myös -03 mallissa eli onko noi -03 vuoden sini-mustat vaan ylivuotisia vai onko -03 vuoden sini-mustia myös tankin valtavärillä musta ku se olis mun makuun hiukan parempi tosin ku käytettyä ostaa ni vaikeeta tulee olemaan jos meinaa värin perusteella ostamaan eli muut seikat ensin.
Mut oon vaan ihmetellyt moista..