Kaverini muurautti Ruukin vaaleasta takan ja sisäseinää muutaman metrin.
Nyt on kymmenistä tiilistä irronnut "poski" keskeltä tiiltä. Eli pinta on irronnut oikein pahasti.
Tiileri on suhtautunut purkuun ja uuden seinän tekoon erittäin nuivasti ja niipä kysynkin oliskos kohtalotovereita?
Nyt on kymmenistä tiilistä irronnut "poski" keskeltä tiiltä. Eli pinta on irronnut oikein pahasti.
Tiileri on suhtautunut purkuun ja uuden seinän tekoon erittäin nuivasti ja niipä kysynkin oliskos kohtalotovereita?
Vastaukset 4
Vanhimmat
onko oikeanlainen tiili kyseisessä paikassa???
Pitäs olla kun Tiileri sitä sisätiileksi ja takkatiileksi myy!!
Mitenköhän poltetusta tiilestä irtoaa poski ? Tietääkseni kyseinen ruukkitiili on perinteisten vanhojen tiilien näköistä, joissa on koloja ja pursetta. Olisiko ollut viisainta laittaa sileä tiili, jos röpöpinta ei miellytä !
Ihmetelty koko suku!!
Koska kaiken järjen mukaan se ei pitäs olla mahdollista mutta on kuule monista tiilistä tosiaankin pinta irti noin viiden sentinkin paloja pudonnut pois ja keskeltä tiiltä.
Aivan selvästi olivat asiantuntijat sitä mieltä, että poltossa ollut jotain häikkää eli jäänyt jännitettä tai m.s. mutta on kuule tosi pahan näköinen seinä. Parinkin asiantuntijan mukaan näin on mutta ei tietenkään Tiileri sitä myönnä ennen kuin lähtee iso pyörä pyörimään.
No nyt kaveri luvannut ottaa yhteyttä Kuningaskuluttajaan ja myös Keskuskauppakamarin tavarantarkastaja on tulossa. Jotenka varmasti homma hoituu!!