paljonko maksaa ruuat heinät kuukaudessa???
PALJONKO?
kysyjä :)
3195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla on 8 kania ja niille maksaa ruuat 4,50 1 kuukaus.Mut jos ostaa eläin kaupsta niin se maksaa jotain vähintää 6 euroo kuussa.
Pelletit n:5e- Riippuen merkistä .(ja kanin koosta)
Jos ostat el.kaupasta/marketista heinät n:5-10e
Halvemmaksi tulee ostaa paali maatilalta n:5e joka kestää puolisen vuotta..
(lisäksi tietysti päivittäin tajottavat tuoreruoat ja kuivikkeet)
Meillä kaksi jättikania syövät kuukaudessa viljaa noin euron edestä. Heinä ja heinäpelletti maksaa samoin noin euron. Tuoreisiin menee eniten rahaa, 5-10€ kuukaudessa. Nämä on todella isoja ja hemmoteltuja pupuja, viljat ja heinät haemme suoraan tuottajalta.
Älkää menkö halpaan! Pienpaali heinää maatilalta ostettuna maksaa enintään 2€. Älkää ostako korsiintunutta, siitä menee suurin osa kuivikkeeksi. Kaupasta saatava heinä on aina ylihintaista. Vaalentunut, karkea ja lyhyt heinä ei ole hankkimisen arvoista.
Kesällä kannattaa ehdottomasti kuivata itse ruohoja ja puiden oksia.