tehot

Eli kärsiikö subi paljonkin jos sen tehonkesto on 2000w ja syötän sille vaan 1200w.
81003
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ei tietenkään.

Äänestä
  • ensin =) vuodatin vähän pitemmän stoorin...

    Äänestä

Ei kärsi sitten yhtään. Tuon mukaan subi kestää tehoa 2000W ja tarjoat sille 1200W. TEHONKESTOLLA EI OLE MITÄÄN VAIKUTUSTA KAIUTTIMEN TOISTOON!!!!

Kannattaa ensimmäiseksi unohtaa nuo mainosmiesten tehot, tehonkestot. Hienosti niissä laitteissa laitetaan aina niitä hattiwatteja piikitehojen päälle(ei kaikissa).

Tehoa ei ole ikinä liikaa tai liian vähän. Asiahan riippuu täysin mitä toistolta halutaan. Normaali kuunteluun riittää aivan hyvin jo 100W-200W jatkuvaa tehoa, mutta maksimipaineita on turha näillä tehoilla hakea.

Tuo 1200W on jo TODELLA paljon jatkuvaa tehoa ja en oikein usko että todellisuudessa sinulla on jatkuvaa tehoa noin paljon tarjolla.

Viimeiseiseksi opettele tasojen(gain) säätö gain nappula vahvistimessa ei ole mikään volume vaan sillä pitää sovittaa soittimen ja vahvistimen tasot kohdilleen. Väärinsäädettynä on paljon mahdollista että saat korostuneen toiston ja rikkoutuneen subin kun särö rikkoo elementin.

Äänestä
  • Aloituksen vahvistin olla mc hammer?,

    Äänestä

  • mutta haitaakos jos esim soittaa cd-soittimella joka antaa 25w rms ja luukuttaa sillä volumet kaakossa jotain subia? käsittääkseni tuossa vaiheessa ääni muuttuu jotenkin ja etemkin tehoja vaativa bassopuoli muuttuu ja se vaurioittais kaiuttimen? oonko väärässä?

    Äänestä

  • old_profile_21396 kirjoitti:

    mutta haitaakos jos esim soittaa cd-soittimella joka antaa 25w rms ja luukuttaa sillä volumet kaakossa jotain subia? käsittääkseni tuossa vaiheessa ääni muuttuu jotenkin ja etemkin tehoja vaativa bassopuoli muuttuu ja se vaurioittais kaiuttimen? oonko väärässä?

    nyt on kyl kyse ihan laatu laitteista. Vahvistin on crossfiren digipääte, joka ilmoittaa 1000w mutta mitattu on hitusen yli 1200w. Ja subi on lanzar spx15 eli tuskin hirveästi teholukemat valehtelee.
    Eli voin huoletta soitella tuolla vahvarilla ko. subia?

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    nyt on kyl kyse ihan laatu laitteista. Vahvistin on crossfiren digipääte, joka ilmoittaa 1000w mutta mitattu on hitusen yli 1200w. Ja subi on lanzar spx15 eli tuskin hirveästi teholukemat valehtelee.
    Eli voin huoletta soitella tuolla vahvarilla ko. subia?

    ei muutakuin kovaa ajoa ja mielenkiintosia hetkiä säätöjen parissa :)

    bmf1000D ?

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    ei muutakuin kovaa ajoa ja mielenkiintosia hetkiä säätöjen parissa :)

    bmf1000D ?

    just se,..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Eli kärsiikö subi paljonkin jos sen tehonkesto on 2000w ja syötän sille vaan 1200w.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu