Onko kellään tietoa kyseisestä firmasta kun hakevat jatkuvasti työntekijöitä.Olen kuullut et tuotteet on sika hintaisia ja näin ollen vaikeesti myytäviä.Taitaa tosin olla kaikilla kymmenien kertaiset hinnat tavallisiin toimistotarvike liikeisiin nähden.
canncolor group
9
7178
Vastaukset
- Eräs vain
1. Hakeudu puhelinmyyntityöhön. Tee ko. työtä muutamasta kuukaudesta vuoteen kahteen.
Opit tekemään lukemattomia toistoja, myyntitekniikkaa, kuuntelemaan eitä ja periksiantamattomuutta. Kaikissa edustajan töissä tarvitaan melko paljon puhelinmyyntitaitoja, koska yleensä käynnit sovitaan puhelimitse-> "myyt itsellesi käyntiajan"
2. Pyri edustajaksi mihin tahansa yritykseen, todennäköisesti pääset suoramyyntiä tekevään yritykseen, koska ko. yrityksiä on paljon ja ne rekrytoivat paljon. Tälläinen yritys on juuri esim. Canncolor. Tee työtä vähintään vuosi ja sen jälkeen ala hakemaan muita edustajan töitä, ellet sen hetkisestä jostainsyystä pidä. Ko. työssä opit samoja asioita, kuten puhelinmyynnissä, mutta nyt teet sen kasvotusten.
Canncolorista: Lähes 15 miljoonan euron myyntiä ei saada aikaiseksi, elleivät tuotteet mene kaupaksi...- jepulis
Juuri noin. Allekirjoittanut on tehnyt oman uransa tuolla tyyliin ja voin sanoa, että helppoa ei ole. Mutta kyllä se kiitos lopussa seisoo ja palkkakin(todella hyvä) tulee työtätekevälle..
- asiakas
Meidän firma toimii tampereen talous alueella ja hinnat jotka kyseisellä firmalla on ovat tähtitieteelliset.Kyseisestä firmasta on meillä käynyt useampia edustajia niin toimisto ,atk ja liike tai enemmänkin mainoslahja puolelta ja eivät meillä pääse kauppoihin hintojen tähden. Ei ole mitään kyseistä yritystä vastaan mutta jos tarvitsemme esimerkiksi värikasetteja niin miksi maksaisimme reilun sata euroa enemmän?????kuin alan liikkeissä.
- audi a6
...se ongelma juuri onkin monen firman kohdalla. Mitä järkeä on lähteä peruskamoja kauppaamaan kun maailmalta löytyy pienellä vaivalla ja hakemalla erikoistuotteita joissa myös on järkeä?
Canncolorin ohella myös Rahmqvist myy tolkuttoman hintaisia värikasetteja joiden kestäävyysmarkkinoinnille asiakkaat nauraa. Toki kyseiset firmat myyvät muuta kamaa jotka taas ovat ihan jees. - reppureiska "sikahinno...
tampereen talousalueen Hintatietoinen!
oletko ajatellut mistä hinta koostuu: -asiakaspalvelu,
-käytönopastus asiakkaan tiloissa, haluttaessa varmasti myös useammalle henkilölle, mm atk ja ergonomia ym tuotteissa,
-perilletoimitus pientä korvausta vastaan (yleensä n.10 e paketin koosta riippumatta, korostuu mm. pr tuotteissa joita tulee massoja joiden toimitukset jopa satoja euroja postin taksalla)
-Lähtee yrityksenne tj tai konttoripäällikkö esim pankeissa "kevyellä tuntipalkallaan" ja aikataulullaan jossa ei varmasti vapaata aikaa ole, etsiskelemään tiettyyn tulostimeen sopivaa värikasettia kirjakaupasta tai parempia muovitaskuja tai koko konttorin porukka yhdessä etsimään ja sovittelemaan jokaiselle yksilölle sopivaa rannetukea hiireen tai ristiselkään?
-Kaiken tämän lisäksi nuukat tai muuten vaan heikkoa tulosta tekevät yritykset eivät aina tee kauppoja kyseisille kaupparatsuille joten joidenkin "on maksettava" myös ne turhat asiakaskäynnit joissa parhaimmillaan ollan jo ergonomiakamatkin sovitettu kun asiakas päättää että minäpä jään vielä vähän harkitsemaan kn puoli työpäivää edustajalta on kulunut epätoivoisesti kauppaa metsästäessä.
tänä päivänä kulutaso on sitä luokkaa että myös raskaasta myyntityöstä ja uusien ideoiden lanseeraamisesta pitää saada korvaus, muuten ilman kehitystä laskettaisiin vielä helmitauluilla tietokoneitten sijaan. - justus5
reppureiska "sikahinno... kirjoitti:
tampereen talousalueen Hintatietoinen!
oletko ajatellut mistä hinta koostuu: -asiakaspalvelu,
-käytönopastus asiakkaan tiloissa, haluttaessa varmasti myös useammalle henkilölle, mm atk ja ergonomia ym tuotteissa,
-perilletoimitus pientä korvausta vastaan (yleensä n.10 e paketin koosta riippumatta, korostuu mm. pr tuotteissa joita tulee massoja joiden toimitukset jopa satoja euroja postin taksalla)
-Lähtee yrityksenne tj tai konttoripäällikkö esim pankeissa "kevyellä tuntipalkallaan" ja aikataulullaan jossa ei varmasti vapaata aikaa ole, etsiskelemään tiettyyn tulostimeen sopivaa värikasettia kirjakaupasta tai parempia muovitaskuja tai koko konttorin porukka yhdessä etsimään ja sovittelemaan jokaiselle yksilölle sopivaa rannetukea hiireen tai ristiselkään?
-Kaiken tämän lisäksi nuukat tai muuten vaan heikkoa tulosta tekevät yritykset eivät aina tee kauppoja kyseisille kaupparatsuille joten joidenkin "on maksettava" myös ne turhat asiakaskäynnit joissa parhaimmillaan ollan jo ergonomiakamatkin sovitettu kun asiakas päättää että minäpä jään vielä vähän harkitsemaan kn puoli työpäivää edustajalta on kulunut epätoivoisesti kauppaa metsästäessä.
tänä päivänä kulutaso on sitä luokkaa että myös raskaasta myyntityöstä ja uusien ideoiden lanseeraamisesta pitää saada korvaus, muuten ilman kehitystä laskettaisiin vielä helmitauluilla tietokoneitten sijaan.Tuotteiden OIKEAT hinnat selviää paperipalvelun, offidayn, Wullfin, Lindellin sivuilta.
- laatutietoinen
Olen kuullut että kyseinen firma myy tavallisia rukkasia mainos lahjaksi kovaan hintaan. Jos siinä on jokin idea niin kaikki halpahalliin ostoksille ja logo kylkeen
- Kukonkoivun Kukko
On kokemusta kyseisestä lafkasta.
Tulin taloon eräälle tytäryhtiölle (osastolle) edustajaksi takana monta vuotta työkokemusta kaupan eri aloilta…Eli yleisesti siis ”väärin päin”. En siis aloittanut myyntiuraani ”reppurina”, vaan täysin toisin päin.
Talo on hyvälle myyjälle ja oikealle kaverille kyseisiin tehtäviin ihan hyvä. Talossa ei mitään vikaa…Eikä siitä mitään pahaa sanottavaa;)
Edustajan hommat toimistotarvikemyyntityössä on silti ihan täysin koiran hommaa. Ja tein sitä koska en muutakaan keksinyt ja en tiennyt mitä se tarkalleen oli.
Mieti tarkkaan jaksatko, kiinnostaako ja ennen kaikkea onko sinusta siihen! Ei oikeesti ole mitään nöösipoikien hommaa vaikka monet yrittää…Tai paremminkin haluaa tai itsestään toivoo.
Päivästä toiseen salkun kanssa tuli kierreltyä isoa ja pientä firmaa, virastoa tai laitosta.
Jos haluaa eikä omaa rankkaa ja rasittavaa myyntikokemusta niin sinne vaan. Ja onhan noita muitakin pilvin pimein: Harrix, Beltton jne., kaikki menee samaan nippuun=D
Ja hinnoittelu kaikilla ihan samanlainen. ”Sika hintaisia” = hyvä kate = hyvä provikka = ”vaikeesti myytäviä”. Noinhan se menee, kuten itsekin totesit.
…Ei tarvii olla nyt mitään kymmenkertaista hintaa. Kyllä ilman laskinta pärjää;) - Anonyymi
Myy bulkkituotteita moninkertaisilla hinnoilla. Joskus saa kaupan kun joku hölmö ei tajua hintoja tarkistaa ja ne ketkä ostaa niin soittaa perään et onko laskussa pilkkuvirhe ja hae romusi pois äläkä näytä toiste naamaasi. Tässä pähkinänkuoressa homman juju
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470