aistitoiminnat

niiden suoma onnellisuus

Korkein Herra on kaiken Ylin Sielu,ja sen vuoksi Korkeimman oivaltamiseen liittyy myös rakkaus.Rakkaus johtuu sielujen välisestä suhteesta.

Isä tuntee hellyyttä poikansa kohtaan,koska heidän välillään on läheinen suhde.Aineellisen maailman rakkaus on kuitenkin täynnä juopumusta.Kun elävä olento kohtaa Persoonallisuuden Jumalan,heidän välisensä rakkaussuhteen todellisuuden ansiosta rakkaus ilmenee täydessä mitassaan.

Herra ei ole sellaisen rakkauden kohde,jota värittää ruumiin ja mielen aiheuttama lika,vaan Hän on kaikkien elävien olentojen täydellinen,verhoamaton ja saastumaton rakkauden kohde.

Sillä Hän on Ylisieluna eli Paramatmana jokaisen sydämmessä.Rakkaus Herraa kohtaan herää täydessä mitassaan vasta vapautetussa olotilassa.

Tuohon olotilaan kohonneen henkilön ikuinen onnellisuus on kuin ehtymätön virta,jota ei häiritse edes täällä aineellisessa maailmassa kokemamme pelko sen katkeamisesta.

Suhde Jumalaan ei katkea milloinkaan,eikä meillä siksi ole mitään syytä suruun taikka pelkoon.Tuon suhteen tuomaa onnellisuutta ei voida selittää sanoin,ja sitä on turha yrittääkkään saavuttaa hedelmällisten toimintojen, järjestelyjen ja uhrimenojen avulla.

Meidän täytyy myös ymmärtää,että Korkeimman Henkilön eli Persoonallisuuden Jumalan ja elävän olennon välisen suhteen tuoma katkeamaton onnellisuus,jota tässä kuvailen, ylittää Upanisadien persoonattoman käsityksen.

Upanisadeissa kielletään aineelliset käsitykset melkeinpä täysin,mutta se ei merkitse sitä,että niissä kiellettäisiin myös Korkeimman Herran ylimaalliset aistit.

Aineellisia elementtejä käsittelevien lausuntojen yhteydessä myös säkeissä vahvistetaan,että kaikki Herran aistit ovat ylimaallisia,eikä minkäänlainen aineellinen samaistuminen saastuta niitä.

Vapautetuilta sieluiltakaan ei puutu aisteja,sillä muutoin heidän ja Jumalan välinen suhde ei voisi tuoda heille kummallekin esteetöntä henkistä onnellisuutta ja spontaania,keskeytymätöntä iloa.

Aineellinen lika ei saastuta Herran eikä Hänen palvojiensa aisteja.Heidän aistinsa ovat puhtaat,sillä ne ovat aineellisten syiden ja seurausten ulottumattomissa.

Harhanomainen,aineellinen energia ei pysty vaikuttamaan niihin hävetessään Herran ja Hänen yliaistillisten bhaktojensa edessä.

Aineellisessa maailmassa aistitoimintoihin liittyy aina surua,mutta säkeissä sanotaan selvästi,että Herran ja Hänen palvojiensa aistit ovat täysin vailla surua.

Aineellisten ja henkisten aistien välillä on selvä ero.Meidän täytyy ymmärtää tuo ero eikä suinkaan kieltää henkisten aistien olemassaoloa aineellisen aistikäsityksemme vuoksi.

Aineellisessa maailmassa aistit ovat täynnä aineellista tietämättömyyttä.Jokaisen tiedon auktoriteetit suosittelevat aistien puhdistaista aineellisista käsityksistä.

Aineellisessa maailmassa yksilö käyttää aistejaan tyydyttääkseen itseään,kun taas henkisessä maailmassa aisteja käytetään oikealla tavalla niiden alkuperäiseen tarkoitukseen eli Korkeimman Herran tyydyttämiseen.

Tälläinen aistien käyttö on luonnollista,ja niinpä henkisessä maailmassa aistinautinto on jatkuvaa.Aineellinen saaste ei keskeytä sitä ,koska aistit ovat siellä henkisesti puhdistuneet.

Yliaistillisen suhteen kummatkin osapuolet jakavat myös yhtälailla henkisten aistien tuoman tyydytyksen.Koska henkisessä maailmassa toiminta on rajatonta ja jatkuvasti laajentuvaa,siellä ei ole tilaa aineellisille yrityksille eikä keinotekoisille järjestelyille.

Yliaistillista onnellisuutta kutsutaan nimellä brahma-saukhyam.

1

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bg-gitasta

      Gitassa sanotaan,sarvasya caham hrdi sannivistah-ylisielulla on lopullinen päätäntävalta.Ylisielu ohjaa kaikki työskentelemään tietyllä tavalla.

      Hänen sisäisen ohjauksensa alaisuudessa suoritetut teot eivät tuota mitään vastavaikutuksia tässä elämässä eivätkä kuoleman jälkeisessä elämässä.

      Mitä tahansa oikeaa tai väärää ihminen tekee ,ajattelee tai puhuu,johtuu näistä viidestä tekijästä.Tieto,tiedon kohde ja tietäjä ovat yllykkeenä toimintaan.Aistit työ ja työntekijä ovat puolestaan teon kolme olennaista osaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      244
      3258
    2. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      36
      2952
    3. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      34
      2178
    4. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      35
      2095
    5. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      73
      1968
    6. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      84
      1756
    7. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      38
      1624
    8. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      122
      1507
    9. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      56
      1424
    10. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      45
      1269
    Aihe