Millä lukemisella

Kuinka kauan meni että opitte psykologian pääsykokeiden kirjojen oppisisällöt siten, että pääsitte myös sisälle?

Mulla ei duunin takia olis oikeastaan aikaa lukea kuin viikko-pari, ja tilastomatematiikassa olen huono. Kirja taas osittain tuttua asiaa.

En ole kovin pänttääjä-tyyppiä, opin yleensä kertalukemisella jos luen tehokkaasti.
4852
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itselläni meni 2 kuukautta...

Äänestä

vaikka viikossa. Ajalla ei ole mitään väliä, pääasia että oppii asiat. Ahkerat paahtaa kuukausitolkulla ja fiksut pääsee vähemmällä ;)

Eikös Jykylään ollut vielä ne soveltuvuuskokeet,
siellähän sitten katsotaan persoonaa että lukemisella ei ole niin väliä enään.

Äänestä
  • ...taida psykologian kohdalla ihan näin onnistua kuitenkaan. Varsinkin Jyväskylässä kuulemma on monivalintaosuus, jossa vaaditaan pikkutarkkaa tietoa. Psykologiaa lukemaan on nykyään niin kova tunku etten millään usko viikon tai kahdenkaan viikon kirjojen pänttäämisen riittäävän. Kyllähän oppia voi, mutta tuskin tarpeeksi hyvin.
    Ainahan tietysti koittaa voi ja onhan siitä seuraavalle vuodelle hyötyä, jos vielä intoa riittää...

    Äänestä

  • ella kirjoitti:

    ...taida psykologian kohdalla ihan näin onnistua kuitenkaan. Varsinkin Jyväskylässä kuulemma on monivalintaosuus, jossa vaaditaan pikkutarkkaa tietoa. Psykologiaa lukemaan on nykyään niin kova tunku etten millään usko viikon tai kahdenkaan viikon kirjojen pänttäämisen riittäävän. Kyllähän oppia voi, mutta tuskin tarpeeksi hyvin.
    Ainahan tietysti koittaa voi ja onhan siitä seuraavalle vuodelle hyötyä, jos vielä intoa riittää...

    viikon lukemisen jälkeen sisälle juurikin tänne Jyväskylään.

    Sitä ennen olin opiskellut erästä lähitiedettä pari vuotta ja matematiikassa ei ollut suurempia ongelmia.

    On täysin mahdollista että pääset soveltuvuusosioon, jos opiskelet asiat tehokkaasti sen viikon aikana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


psykologiaan? kirjoitti:

Kuinka kauan meni että opitte psykologian pääsykokeiden kirjojen oppisisällöt siten, että pääsitte myös sisälle?

Mulla ei duunin takia olis oikeastaan aikaa lukea kuin viikko-pari, ja tilastomatematiikassa olen huono. Kirja taas osittain tuttua asiaa.

En ole kovin pänttääjä-tyyppiä, opin yleensä kertalukemisella jos luen tehokkaasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu