Malesia

Finnmatkat

Onko Finnmatkoilla talvella 06-07 matkoja Malesiaan? Ilmeisesti viime talvena on ollut, mutta en ole saanut vielä uutta taviesitettä mistään ja Finnmatkojen nettisivuilla ei ole asiasta tietoa.

Haluaisin myös kuulla kokemuksia Finnmatkojen viime talven Malesianmatkoista. Kannattaako lähteä sellaiselle vai tehdä omatoimimatka? Olemme 30 v. lapseton pariskunta ja olemme matkustelleet omatoimisesti jonkin verran, mutta emme ole koskaan käyneet aasiassa. Millaisia Finnmatkojen hotellit olivat, onko suosituksia? Mihin kannattaa kiinnittää huomiota hotellin valinnassa? Lomalla haluamme rentoutua, ottaa aurinkoa, uida, käydä ostoksilla sekä jotain nähtävyyksiä katsomassa. Myös joitain kauneushoitoja tms. hierontaa olisi kiva saada.

Paljon kiitoksia etukäteen vastaajille!

3

1184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla

      Koko Finnmatkat ja järkkää omatoimimatka Malesiaan.
      Olen ollut siellä jo parina talvena ja ensi talvena menen uudeleen.
      Ns. chartermatkoja sinne ei kannata etsiä.
      Paras kun rakentelet itse oman pakettisi, niin et pety.

      • on...

        Jos on varaa valita niin pakettimatkat kannattaa unohtaa, Malesiassa on fantastisia paikkoja, siis muutakin kuin Langkawi&Penang


    • xxx

      Omatoimimatka kannattaa ehdottomasti kunhan saat halvat lennot (jolloin pääsee valmismatkaa halvemmalla) ja voit olla perillä "riittävän" pitkään :-)

      Thaimaassa, Malesiassa ja Singaporessa on pärjännyt omatoimimatkoilla helposti kunhan ottaa asioista selvää etukäteen ja varaa tarpeeksi aikaa, Lonely Planet on mielestäni hyödyllinen.

      Aurinkoa ottamaan ja uimaan kannattaa mennä jollekin saarelle (Tioman oli mukava ja hyvät snorklausmahdollisuudet). Hotelleista olen aina vain katsonut että huone on siisti, minkään sortin äänieristystä ei vielä ole ollut yhdessäkään :-) Hoitoja ja hierontoja oli ainakin Kuala Lumpurissa tarjolla paljonkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe