Omistan 2001 vuosimallin Focuksen. Ongelma on etuovien alareunan kittisaumojen ruostuminen. Mikä on Fordin kanta näihin ruoste ongelmiin, jotka ovat tulleet takuuajan jälkeen? Korjataanko viat mukisematta, vaihdetaanko uudet ovet vai korjataanko pelkät saumat? Meneekö takuun piikkiin näinkin vanhassa autossa vai joutuuko itse maksamaan jotain?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Autossasi on 12 vuoden koritakuu joka on voimassa vaikkei täytettyä huoltokirjaa sinulta löytyisi.
Ei muuta kun rohkeasti liikkeeseen valittamaan asiasta.
Fordin maahantuoja myöntää ongelmat ja korjaa ne myös takuuseen.
Riippuu ruostumisasteesta vaihdetaanko ovia vai korjataanko vanhat!
Ei muuta ku lähimpään Ford liikkeeseen niin ne kartottaa mitä tarvii tehdä. Ostin itse vuosi sitten 99 focuksen jossa ovet näyttivät priimoilta, enkä tietenkään ostohetkellä rupea toisten ovia repimään palasiks. Kun sain auton kotiin niin ruuvarilla raavin repsikan oven alareunasta maalia ja se varisi oikeastaan ihan itsellään. Kivitilaan vein treelle ja ne katso todellisen tilanteen ja vaihtoon menivät
kaikki ovet,takaluukku,konepelti. Eikä tarvinnu tietenkään maksaa mitään ku koritakuu on 12 vuotta ja tuo "ominaisuus" on tyyppivika.
Fordilla on kuulema 12v. ruostumattomuustakuu..
Mitä se sisältää en osaa tarkaan sanoa. Vain tiedoksi (mahdollisesti lähiaikoina käytetyn Focuksen omistaja).
Eetu
Se ei ole varsinaisesti 12v ruostumattomuustakuu, vaan 12v ruostumattomuustakuu, joka korvaa sisältäpäin lähteneet ruosteet. Kuten ovien kittisaumat.
Normaalia kivien iskemistä nokassa tai muusta vastaavasta kyseinen takuu ei korvaa.
Mutta mukavaahan tuokin että korvaavat uusia ovia vielä useita vuosia vanhoihinkin autoihin.
Kaverin -00 focuksesta meni juuri takuuseen konepelti, kuskinpuolen takaovi, ja apukuskin puolen molemmat ovet.