ovistesteistä

Alotin tikuttaa ovista kp 11. kp 13 sain testiin lähes yhtä vahvan testiviivan ku kontrolli. Sen jälkeen kahtena päivänä ei tullut enään ku haamu, ja sitten ei mitään. Pupuiltiin ahkerasti kp.11-15.

Nyt vaan hämää ku testasin huvikseen eilen siis kp19 tumman haamun sekä tänään kp 20 erittäin tumman viivan ovistikkuun. Mä en ymmärrä.... Tiedän et tikkujen tuhlausta kun jo oviksen bongannu, mu silti!
1269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moikka!

Muistelen, että ovistestien ohjeessa sanottiin, että testiviivan pitää olla yhtä vahva tai vahvempi kuin kontrolliviivan. Jos siis sait kp 13 LÄHES yhtä vahvan testiviivan, se ei välttämättä vielä merkitse lähestyvää ovulaatiota. Viivan aiheuttamaa LH-hormoniahan erittyy koko ajan, määrä vain lisääntyy ovulaation lähestyessä ja siitä johtuu sitten se vahva viiva.

Vähän vaikuttaisi siltä, että oviksesi oli vasta kp 20 tienoilla. Muistathan myös sen, että ovis ei välttämättä ole juuri sinä päivänä, kun vahva viiva näkyy, vaan siitä 24-36 tunnin kuluessa. Ja edelleen, vahva viiva kertoo vain todennäköisesti lähestyvästä ovulaatiosta, ei siis ole satavarma merkki. Eikö ole tylsää..

Toisaalta, jos pientä toivonkipinää vielä heittäisin, niin joku tällä palstalla kertoi tikuttaneensa jatkuvaa vahvaa viivaa oviksen jälkeenkin ja tätä aikansa ihmeteltyään huomasikin olevansa raskaana! Hänellä siis ovistikut näyttivät jatkuvaa plussaa alkaneen raskauden takia.

Toivotaan nyt kuitenkin, että teillä tärppää. Ainakin tuo vahva viiva on rohkaiseva merkki :) Itse tikuttelin parissa kierrossa ja tuloksena oli vain niitä lähes yhtä vahvoja viivoja. Muut ovisoireet kyllä bongasin, joten en tiedä, luottaisiko omiin tuntemuksiin vai tikkuihin.

Odotellaan..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

Alotin tikuttaa ovista kp 11. kp 13 sain testiin lähes yhtä vahvan testiviivan ku kontrolli. Sen jälkeen kahtena päivänä ei tullut enään ku haamu, ja sitten ei mitään. Pupuiltiin ahkerasti kp.11-15.

Nyt vaan hämää ku testasin huvikseen eilen siis kp19 tumman haamun sekä tänään kp 20 erittäin tumman viivan ovistikkuun. Mä en ymmärrä.... Tiedän et tikkujen tuhlausta kun jo oviksen bongannu, mu silti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu