Paras pesuneste BMWn plexille

Taavi

Millä olisi parasta huoltaa Bemarin plexiä? Edellien LTn omistaja ei ole tainnut pestä oikein koska plexi näyttää harmahtavalta eli ihan kuin sen pintaa olisi pesty pois.

1

796

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LT-mies

      Siinä plexissä taitaa olla tarra, jossa kielletään puhdistusaineiden käyttö...pyörä on niin kaukana, että en nyt pääse tarkasti lukemaan sitä ohjetta. No kuitenkin itse olen käyttänyt niin karkaistujen kuin karkaisemattomien plexien kanssa seuraavaa hommaa. Eli pesu niin lämpimällä vedellä kuin käsi sietää ja veden joukossa esim. Itikka-nimistä ainetta. Sitten huolellinen kuivaus ja vahaus Auto Glymin vahalla, joka on tarkoitettu myös muoveille. Sen jälkeen plexi kiiltää kuin kissan munat kuutamolla ja on helppo pitää puhtaana.

      Olen joissakin pyörissä nähnyt todella harmaita plexejä, enkä tiedä miten ne on saatu niin pahan näköisiksi. Aurinko on ainakin myrkkyä ja jos mahdollista, säilytä pärrä varjossa ja kunnon MP-peitteen alla. Stormi ainakin myö erittäin hyvälaatuista peitettä, maksaa kyllä n. 90 euroa mutta on hintansa väärtti. Niillä kaikenmaailman halpapeitteillä ei tee mitään, ne eivät hengitä. Tuo Stormin laatupeite pitää sateen ulkopuolella, mutta myös päästää kosteuden sitten sisältä ulospäin. Peite on valkoinen väriltään ja senkin vuoksi hyvä, nimittäin pyörä ei lämpiä auringossakaan pahasti ja kumiosat eivät haurastu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      52
      880
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      30
      525
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      72
      441
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe