kuljetaan luvatta yksityiteillä, murjotaan yli miten halutaan, jätetään risut tielle jo hakkuun yhteydes ja perässä tulee ajokone joka surutta ajamalla kaataa lisää hakeranka ja isompaakin kokoa olevia runkoja poikittain tielle eikä korjaa havuakaan perästään pois, en tiedä mikä on ollu hakkuukone merkki mutta surkea on ollu syöttökyky! karmeita 20 sentin latvoja jätetty kun ei pienestä mutkasta ole selvitty vaikka sen jälkeen olisi runko jatkunu täysin normaalina!!!! ja nämä sitten viskastu vielä kourasta keskelle melko kookasta ojaa!! voi itku millasta porukkaa alalta löytyy, kohde löytyy heti pian Siikasista Lauttijärvelle päin ajettaessa...............
siikaslaista
puunkorjuuta?????????????????
193383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Maaanomistajan pitäisi puhdistuttaa ojansa
konemiehillä, niitä ei SAA peittää risukolla.
Että valvokaa työnjälkeä se ei paljon vaadi.
Minkä firman laput ilmestyy pölkkyjen päähän, vai ovatko jo tienvarressa ja lappu pinossa. Kertokaa puunostajan nimi, että tiedämme metsänomistajina varoa.
ennemminkin vaikuttaa mitä joku hankinta firma!
urakoittijan nimi ja firman nimi kunhan saadaan tietää!! ovat tekijät kadonneet omituisesti??? mutta kaiketi yhdistyksen konttorilla jotakin tiedetään! (ei ole firman tunnuksia missään)
moi
ajelin ohitse vaikka polvi on vieläkin kipee niin nyt oli laput pinonpäässä ,, metsäliiton laputhan ne olivat..
Oletan, että et ole tämän metsän omistaja, joka on hakattu. Mitä se sivulliselle ylipäätään kuuluu, vaikka olisi jätetty kaikista puista 5 metriä tukkipuuta tekemättä? Jos metsänomistajan mielestä on kaikki ok, niin ei siinä mitään. Ja eiköhän metsänomistajalla ole tieoikeus tiehen, jonka varrella hänen metsänsä sijaitsee. Taidanpa huomenna käydä ajelemassa ja katsomasssa tätä savottaa, että miltä se näyttää.
mäkin taidan piipahtaa kauppareissulla jokupäivä katsomassa tilannetta..t:siikaslainen
taida kannattaa ajella, varmaan kyseessä ihan normaali korjuujälki, josta joku kaupunkilainen mökinomistaja on vetänyt herneen nenään. Metsäalalla on tullut huomattua, että he ovat pahimpia valittajia...Siis mökkiläiset, jotka eivät tiedä metsästä yhtään mitään. Ja joille asia ei edes kuulu.
Metsiä tulee hoitaa ja käyttää "taloudellisesti, ekologisesti ja sosiaalisesti kestävällä tavalla". Näin sanoo laki. Kestävään kehitykseen kuuluu olennaisena osana avoin keskustelu metsäasioista.
Metsien hoitoa rahoitetaan eri muodoin verovaroilla. Myös siksi on tärkeää, että mm. metsänhoidon menetelmistä käydään avointa keskustelua. Metsäasiat kuuluvat kaikille ja niistä pitää voida keskustella kaikilla foorumeilla.
Kehoittaisin muuttamaan Pohjois-Koreaan, jos haluat yteiskuntaan, jossa ei keskustella.
oot siis sinä joka sielä on kämmänny!!!
Tie on nykyään puhdistettu risuista ja rangoista mutta sepeliä joutuu vielä tuomaan kunhan ensin kuivuu!!!!! Olen suurinpiirtein selvillä kuka se on ollu ja jäljet puissa avuttomuuteen ja rullien painuma kohtiin viittaavat Koivulahdes valmistettuun motoon ja niitä ei montaa alueella ole! mutta epävarmaa asia vielä on!
Ollut sielläpäin töissä. Miten voit päätellä painaumajäljistä, että kyseessä on ollut Koivulahdessa valmistettu moto? Monissa koneissahan käytetään samoja kaatopäitä kuin Logsetin koneissa.
yritys!!! kyllä se selvästi sinä olet!!! logsetin irtokouria on myyty todella vähän ja näille seutua ei yhtään!! ja en todellakaan usko että täällä olisi käynyt jostain n.200kilometrin päästä tekemässä tämän, kyllä sylttytehas löytyy tällä kertaa paljon lähempää!!!
Et ole sitten ikinä nähnyt Logsetin motossa Ketosen tai jonkun muun valmistajan kouraa? Osta silmälasit!!
SISSU!!! lue nyt ylempää tekstit vähän tarkemmin, havainto on että koura on ollu todennäköisesti koivulahtelainen ja tästä on erittäin helppo päätellä kuka asialla on ollu koska koivulahtelaisten irtokouria on myyty hyvin nihkeesti! menikö pikku kloppi nyt jakeluun! on muuten erittäin helppo päätellä kuka olet.
Onko nimessä kolme, viisi, vai yksitoista kirjainta ?
moi täälähän iso haloo onko mikä kone tehnyt ,, niin sellasta vaan että kyllä niitä pyörävetoja on muissakin kuin logsetin kourassa ,, ketosessa kylläkin telaveto ..
Jos se kerran oli Logsetin kouran tekemää, niin olkoon sitten. Mutta itse en ole niitä puita tehnyt, kuten en mitään muitakaan puita ikinä! Mites nyt suu pannaan?
moi mä käyn katsoos onko tehty logsetin kouralle ,,, sen tien ku töissä on sellanen ,,,
metsäliiton laput oli päässä jos jotakuta kiinnostaa..