Tää aihe ei nyt kuulu ehkä ihan tänne alueelle mut kirjoitanpa nyt kuitenkin.Kun mulla olis vino pino vanhoja vinyylilevyjä,joista osa todella vanhoja.Ihan iskelmämusiikkia,en nyt tarkalleen muista mitä kun ovat varastossa.Siis ongelmani on se että kotikaupunkini on sellainen pieni rupukylä jossa olevasta divarista ei saa niistä just senttiäkään josko edes hyvää hyvyyttään suostuisivat ne ottamaan myyntiin.Olen kuitenkin kuullut että sellaisista voidaan jossain oikeesti maksaakin.Tietääkö joku että pitääkö paikkansa?Oliskohan netissä jotain paikka missä vois myydä?
levydivareita?
.rita
6299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.omatlevyt.fi/
http://www.saunalahti.fi/oystila/raimo/musa/divarit.html
www.huuto.net
Onkin vain cd-levyille. En usko että saat mistään hyvää hintaa vanhoista vinyyleistä ellei sitten ole esim. alkuperäispainoksia suosituista artisteista, jotka ovat edelleen in/klassikkoja:
esim. Rauli Badding Somerjoki, Irwin, Juice, Olavi Virta, Hector jne. Mutta jotkut oman aikansa tusinakokoelmat/artistit eivät myy.
Nämä ainakin myyvät/ostavat vinyyleitä Helsingissä, mutta mitään Erkki Junkkarista niihin on turha tarjoilla.
http://www.fennicakeskus.fi/cgi-bin/k.cgi?ka=alusta&li=recindex2.htm
http://www.blackandwhite.fi/newshop/
Levynkunto on se ratkaiseva tekijä.
Esim. Olavi Virran ja Juicen vinyylejä löytyy joka divarista, joten niistä et kauheasti saa?
Se on kysynnän ja tarjonnan laki, joka jyllää.
http://www.feliks.pp.fi/
Suuri kiitos hyvistä vinkeistä.Täytyy käydä kaupittelemaan.Ne on tosiaankin vanhoja,varmaan siellä on jotain Olavi Virtaa ja Henry Theeliä yms.Sellaisia "perintölevyjä" mut itse en kuuntele sellaista enkä edes omista vanhaa levaria.Ja sit tosiaankin joitain uudempia mut niistä ei siis kai kukaan maksa eli täytynee keksiä muuta käyttöä ;D