rairuoho

eli saako kissalle syöttää pääsiäisruohoa...vai pitääkö oikein ostaa tuota kissanruohoa?
3397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Rairuoho on tarkoitettu vain koristeeksi ja siemenet on saatettu käsitellä myrkyillä. Kasvata kissalla esim ohraa.

Äänestä
  • ...ovat kissat saaneet syödä rai-ruohoa ihan pienestä asti pääsiäisenä. Tykkäävät siitä jopa enemmän kun siitä varsinaisesta kissojen heinästä!!

    Äänestä

Meidän kissat ei jostain syystä osaa tehdä rairuohon kanssa muuta kuin että ne pöllyttää sen pitkin lattiaa. Ohran ja vehnän oraat saa paljon paremman vastaanoton ja sitä kissat tykkää mussuttaa. Ehkä se johtuu siitä, että niiden versot ovat vahvempia kuin rairuohon hennot huitaleet. En tiedä, mikä on syy, mutta näin kuitenkin meillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


msda kirjoitti:

eli saako kissalle syöttää pääsiäisruohoa...vai pitääkö oikein ostaa tuota kissanruohoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu