MOI!
Tuttavalla on toi vaihdos edessä ja halukkaita tilan jatkajia olisi kaksi (tyttö ja poika). No jatkaahan voi vain toinen (poika) toinen kun on syntynyt tytöksi?, niin eikö sisarukselle tosiaan tarvitse antaa muuta kuin pahaa mieltä?, vaikka toinen saa ostaa tilan ns "pilkkahintaan(-50%)" ja saa vielä perinnönjaossa rahoistansa puolet takaisin. Ei oikein näin kaupunkilaislogiikalla mietittynä tunnu ihan oikeudenmukaiselta.
Sukupolvenvaihdos
9
1287
Vastaukset 9
- jatkaja
Et esitä mitään argumentteja miksi hinta olisi väärä!
Joten ehdotan, että jatka sinä jotakin maatilaa niin saat kokemusta ottaa kantaa kys, asiaan.- mokke
Niin argumentti, eikös kyseessä ole tavallaan tulonsiirto/ennakkoperintö jos voi ostaa 600k€ tilan 300k€ etenkin kun viljelystä tulee vain sivutoimi muun työn rinnalle. Eihän siinä mitään ihmettelemistä olisikaan jos jatkajan pitäisi maksaa tilasta markkinahinta(reilua).
- Mokke
ÖÖÖ Miten minä voisin jatkaa jotain maatilaa?, siis kuka pöllö sellaisen minulle puoleen hintaan myisi?
PS.Jos joku myy niin ostan heti - jaa
Mokke kirjoitti:
ÖÖÖ Miten minä voisin jatkaa jotain maatilaa?, siis kuka pöllö sellaisen minulle puoleen hintaan myisi?
PS.Jos joku myy niin ostan hetinääääääääääääääässss !!!!!!!!!!!!
- jospa se pöllökin löytyy
Mokke kirjoitti:
ÖÖÖ Miten minä voisin jatkaa jotain maatilaa?, siis kuka pöllö sellaisen minulle puoleen hintaan myisi?
PS.Jos joku myy niin ostan hetisiis kuka pöllö sellaisen minulle puoleen hintaan myisi?
Niimpä niin, kuvittelit vain sen olevan totta, eihän tosiaan kukaan pöllö tilaansa puoleen hintaan myy, aivan totta! - kun varakkaat
Mokke kirjoitti:
ÖÖÖ Miten minä voisin jatkaa jotain maatilaa?, siis kuka pöllö sellaisen minulle puoleen hintaan myisi?
PS.Jos joku myy niin ostan hetivanhempasi kuolevat, niin sinähän perit aivan ilmaiseksi osakkeet, autot ja purjeveneet....ei tarvitse edes maksaa sitä puoltakaan.:)
Kyse on yksinkertaisimmillaan työpaikan ostamisesta, ei nykyiset tuotot mahdollista isoja kauppahintoja. Fiksut vanhemmat hoitavat asiat niin että sisarusten ei tarvitse niistä riidellä.
Sanoisin että tytöt ovat yhtä hyviä maanviljelijöitä kuin pojat.- sama jätkä
Jatkat tätä samaa juttua, koskaan ei tila ole siirtynyt "oikealla hintaa" eteenpäin, se ei yksinkertaisesti ole taloudellisesti mahdollista.
Maatilan tuotot ei yksinkertaisesti riitä siihen, eikä minkään muunkaan yrityksen.
Perinnönjako on taas toinen juttu ja siihen on omat pykälät ...
Jos totta puhutaan, niin yksikään maanviljelijä ei ole koskaan saanut tilaansa markkinahinnalla, kautta historian on täytynyt tilan hinta sopeuttaa maksukykyyn, ennenvanhaan se merkitsi sitä että yksi sai tilan ja muiden piti etsiä muita töitä tai tila ...
Isoja tiloja tosin on voitu jakaa, koska ne on olleet elinkelpoisia jaettunakin. - Vanhan parin
Miksi vanhan parin pitäisi saada tilastaan enempi, ne on myös itse aikanaan saaneet tilan "alihintaan" sen takia koska ovat jatkajia.
Tämä on jatkajan tuhatvuotinen oikeus ollut aina, se perustuu siihen että jatkaa tilaa ja sukua tilalla.
Eli tilaan sitoutuu eliniäkseen ja sitoutuu myös siihen että se tila pysyy suvun hallussa, eli myy sen aikanaan alennettuun hintaan omille jälkeläislleen.
Tämä alennettu tilasta saatu myyntihinta on sitten se jaettava perintö, jonka jakavat kaikki lapset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741175
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan78929Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti424898Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli78890- 64788
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52773- 67747
Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk10738Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik35672Mersumies201
Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....16570