MOI!
Tuttavalla on toi vaihdos edessä ja halukkaita tilan jatkajia olisi kaksi (tyttö ja poika). No jatkaahan voi vain toinen (poika) toinen kun on syntynyt tytöksi?, niin eikö sisarukselle tosiaan tarvitse antaa muuta kuin pahaa mieltä?, vaikka toinen saa ostaa tilan ns "pilkkahintaan(-50%)" ja saa vielä perinnönjaossa rahoistansa puolet takaisin. Ei oikein näin kaupunkilaislogiikalla mietittynä tunnu ihan oikeudenmukaiselta.
Sukupolvenvaihdos
9
1260
Vastaukset
- jatkaja
Et esitä mitään argumentteja miksi hinta olisi väärä!
Joten ehdotan, että jatka sinä jotakin maatilaa niin saat kokemusta ottaa kantaa kys, asiaan.- mokke
Niin argumentti, eikös kyseessä ole tavallaan tulonsiirto/ennakkoperintö jos voi ostaa 600k€ tilan 300k€ etenkin kun viljelystä tulee vain sivutoimi muun työn rinnalle. Eihän siinä mitään ihmettelemistä olisikaan jos jatkajan pitäisi maksaa tilasta markkinahinta(reilua).
- Mokke
ÖÖÖ Miten minä voisin jatkaa jotain maatilaa?, siis kuka pöllö sellaisen minulle puoleen hintaan myisi?
PS.Jos joku myy niin ostan heti - jaa
Mokke kirjoitti:
ÖÖÖ Miten minä voisin jatkaa jotain maatilaa?, siis kuka pöllö sellaisen minulle puoleen hintaan myisi?
PS.Jos joku myy niin ostan hetinääääääääääääääässss !!!!!!!!!!!!
- jospa se pöllökin löytyy
Mokke kirjoitti:
ÖÖÖ Miten minä voisin jatkaa jotain maatilaa?, siis kuka pöllö sellaisen minulle puoleen hintaan myisi?
PS.Jos joku myy niin ostan hetisiis kuka pöllö sellaisen minulle puoleen hintaan myisi?
Niimpä niin, kuvittelit vain sen olevan totta, eihän tosiaan kukaan pöllö tilaansa puoleen hintaan myy, aivan totta! - kun varakkaat
Mokke kirjoitti:
ÖÖÖ Miten minä voisin jatkaa jotain maatilaa?, siis kuka pöllö sellaisen minulle puoleen hintaan myisi?
PS.Jos joku myy niin ostan hetivanhempasi kuolevat, niin sinähän perit aivan ilmaiseksi osakkeet, autot ja purjeveneet....ei tarvitse edes maksaa sitä puoltakaan.:)
Kyse on yksinkertaisimmillaan työpaikan ostamisesta, ei nykyiset tuotot mahdollista isoja kauppahintoja. Fiksut vanhemmat hoitavat asiat niin että sisarusten ei tarvitse niistä riidellä.
Sanoisin että tytöt ovat yhtä hyviä maanviljelijöitä kuin pojat.- sama jätkä
Jatkat tätä samaa juttua, koskaan ei tila ole siirtynyt "oikealla hintaa" eteenpäin, se ei yksinkertaisesti ole taloudellisesti mahdollista.
Maatilan tuotot ei yksinkertaisesti riitä siihen, eikä minkään muunkaan yrityksen.
Perinnönjako on taas toinen juttu ja siihen on omat pykälät ...
Jos totta puhutaan, niin yksikään maanviljelijä ei ole koskaan saanut tilaansa markkinahinnalla, kautta historian on täytynyt tilan hinta sopeuttaa maksukykyyn, ennenvanhaan se merkitsi sitä että yksi sai tilan ja muiden piti etsiä muita töitä tai tila ...
Isoja tiloja tosin on voitu jakaa, koska ne on olleet elinkelpoisia jaettunakin. - Vanhan parin
Miksi vanhan parin pitäisi saada tilastaan enempi, ne on myös itse aikanaan saaneet tilan "alihintaan" sen takia koska ovat jatkajia.
Tämä on jatkajan tuhatvuotinen oikeus ollut aina, se perustuu siihen että jatkaa tilaa ja sukua tilalla.
Eli tilaan sitoutuu eliniäkseen ja sitoutuu myös siihen että se tila pysyy suvun hallussa, eli myy sen aikanaan alennettuun hintaan omille jälkeläislleen.
Tämä alennettu tilasta saatu myyntihinta on sitten se jaettava perintö, jonka jakavat kaikki lapset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512