Uuden farkku-Aven luovoutus myöhästyy pari viikkoa sovitusta. Mitä voi pyytää/odottaa hyvityksenä?
Mitä hyvitystä viivytyksestä?
ymmäällänsnäsnä
151441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Lippis sopii toyotalla ajavalle, tuo 2vko on tilausaikaan suhteutettuna ihan kohtuullinen. Autot kun tulee vähän kauempaa, eikä niitä yksitellen kuljetella. Kerätään riittävä nippu
-myyjä-
Kyllä pesäpallolippalakki kuuluu bemari-rekvisiittaan, sen näkee sokea Reettakin joka ikisissä liikennevaloissa. Pitää keksiä ihan oma juttu Toyotalle.
Sinuna pyytäisin etukuraläpät. Niistä on jopa hyötyäkin, sopivan hintainen ja jälkiasennettavissa helposti ennen luovutusta.
Älkää omiko meiltä Mersumiehiltä lippiksiä.
Tilanteeseen vaikuttaa esim. se jos vanha kärrysi menee sinne vaihdossa - ajelet vaan silloin sillä surutta - kilometrit ovat sitten pois uudesta.
Pitkältähän se tuntuu parikin ekstraviikkoa uutta autoa odottaessa. Minulla kuitenkin auton toimitus (Kia Sportage) myöhästyi puoli vuotta sovitusta! Sikäli en olisi vielä parin viikon takia peliverkkareita repimässä.
Kuinka pitkä odotus kaiken kaikkiaan oli, kun myöhästyminenkin oli 6kk?
Toivon todella, että auto on odottamisen arvoinen.
9kk siinä meni, eikä se ole edes Suomen ennätys tämän mallin tapauksessa. Toki tuossa oli jo aihetta neuvotella hyvityksestä, ja niihin olinkin aivan tyytyväinen. Yksi taloudellisessa mielessä hyvityksestä käyvä seikka oli sekin, ettei vaihdokin arvo tuona aikana laskenut, vaan 3kk:n toimitusajan mukaan arvioitu vaihtohyvitys pysyi voimassa. Huono diili autoliikkeelle.
Tarjosin vuonna 2002 keväällä Mazda avolavaa vaihdossa uuteen Toyota Hilux 4x4 (svh noin 29000 €) malliin. En ollut tyytyväinen hyvityshintaan. Tammikuussa 2006 tein samassa liikkeessä kaupat uudesta Toyota Hilux 4x2 (svh noin 27000 €) mallista. Sain Mazdasta lähes satasen tarkkuudella saman hyvityksen kuin 3,5 vuotta sitten!!!
Kysyin myyjältä sopimuspaperien kirjoituksen jälkeen syytä asiaan ja hän kertoi, että nyt hänellä on vaihtoautolle ostajia jonoksi saakka.
Sanoisin kyllä, että pari viikkoa on vielä kohtuuden rajoissa. Voithan yrittää rakentavassa hengessä ehdottaa myyjälle, että laittaa vaikkapa tankin täyteen, mutta muista hyvä ihminen, ettei se auton myöhästyminen ole myyjän vika. Hänelle on turha alkaa kiukuttelemaan. Myyjät ovat täysin järjestelmän armoilla...
uudella 177 hv:n D-cat dieselmoottorilla varustettu? Näissähän ollut myöhästymisiä huohotinjärjestelmän ongelmien takia, uusien osien saannissa viiveitä. Juttuja kuulunut jopa toimituskielloista. Ellei ole korjattu tehtaan jäljiltä niin saattavat hyytyä välille. Vika lienee on paikallistettu jo?
Kyllä kannatti pyytää; eteen ja taakse kuraläpät sekä vähän tinkaamalla turvaurat... Kyllä asiakasta osataan palvella, vaikkei viivästyminen myyjän vika ollutakaan.
Kiitos vinkeistä!
Mitä iso mies kuraläpillä tekee? Autossa heittävät rapasumua vain laajemmalle ainakin takapyörien yhteydessä, lailla ne pitäisi kieltää. Ja niiden käyttäjät asettaa edesvastuuseen liikenneturvallisuuden vaarantamisesta muille tienkäyttäjille. Omanapaista porukkaa nämä kuraläppien käyttäjät, ajattelevat vain oman autonsa hyvinvointia muiden autoilijoiden kustannuksella. Hävetkää!
Mistä näitä sikeää?
Roiskeläppäpellet on pakko ohittaa, mutta se ei pelkästään auta kun ne roiskivat rapaa sivuille niin että vastaantulijoidenkin tuulilasit muurautuvat umpeen p..kasta!
Joku voisi jopa jättää provosoitumatta tien päällä liikkuvista roiskeläppäpelleistä, nais-, toyota-, itäauto-, kiireettömistä tai varovaisista kuskeista... Mutta onneksi kaikki pitävät itseään muita parempina kuiskeina, eivätkä rupea nöyristelemään. Kyllä Suomen liikennekulttuuri on sitten kehittynyttä ja täynnä ihania ihmisiä!