onko teillä ollut lomaromanssia tunisian matkallanne ja jos niin minkälainen oli tuo mies/nainen ja mitä hän teki työkseen ja miten tapasitte?
muistatko nimeä vielä ja oletteko vielä tekemisissä, pidättekö yhteyttä.
haittasiko eri uskonto välejänne tai oliko muita ongelmis(esim.kieli tms.)
itselläni ollut pieni muotoinen mutta mietin vain että kuinka yleisiä nämä ovat ja mahtaako näillä turistien kanssa työskentelevillä olla joka viikko uudet turistit/romanssit?
kuinka vakavasti otettavia muslimit ovat jne...
muistatko nimeä vielä ja oletteko vielä tekemisissä, pidättekö yhteyttä.
haittasiko eri uskonto välejänne tai oliko muita ongelmis(esim.kieli tms.)
itselläni ollut pieni muotoinen mutta mietin vain että kuinka yleisiä nämä ovat ja mahtaako näillä turistien kanssa työskentelevillä olla joka viikko uudet turistit/romanssit?
kuinka vakavasti otettavia muslimit ovat jne...
Vastaukset 15
Vanhimmat
Paikallisten naisten kanssa ei tekemisiin pääse
mutta miehet ovat innokkaita iskemään suomalaisen
naisen ja mieluiten pääsemään naimisiin,
Niin kauan kunnes tärppää se on tietenkin vain hupia.
Sen jälkeen onkin kiire Suomeen ja Suomen kansalaisuuteen.
Seuraava vaihe on tyttölapsen saaminen joka
kaapataan Tunisiaan. Tälläkin hetkellä Tunisiassa
on kaapattuna lukuisia Suomessä syntyneitä tyttöjö.
Tunisiassa käydään kova kamppailu siitä kuka
maksaa parhaiten ja pääsee aikanaan hänen kanssaan
naimisiin sillä tytöllä on jo valmiiksi Suomen
kansalaisuus.
Kyllä siellä Soussessa pääsee peikallistenkin naisten kanssa tekemisiin. Jos esimerkiksi menee vaikka ylhäältä pääkadun puolelta medinaan, niin siellä on kohta katu missä naiset myyvät itseään. Kyllä siellä saa aivan kunnollistakin nais'seuraa paikallisista tytöistä, riippuu miten käyttäytyy.Mutta se ei ehkä käy niin helposti se iskeminen mihin me olemme oppineet (em)täällä Suomessa.Kyllä Tunisia on turvallinen maa mennä lomailemaan .Onnea matkaa. Itse siellä 7 vuotta asustanut.
missä päin kuljit ja mitä kuuntelit ja opit sen seitsemän vuoden aikana jos sanot että "tavalliset" naiset ja tytöt ovat kanssakäymisissä poikien tai miesten kanssa, saatika sitten turistien? Kyllä sitä asiassa harrastavat vain "maksulliset" naiset eivätkä muut "kunnialliset" naiset Tunisiassa.
Kyllä sitä vuosien myöten tietää vierestä seuranneena enemmin, kun vaan turistimatkoilla käymisten myöten.Kysyit että missä kuljin?Olin avioliitossa Tunisialaisen kanssa ja asuimme Monastirissa,hän oli hammaslääkäri,tulihan sitä kuljettua maata ristiin rastiin,tuli myös opittua paljon asioita maan kulttuurista elintavoista ym.Mieheni kuoltua palasin Suomeen ja täällä sitä nyt ollaan. Tyydyttikö tämä uteliaisuutesi "Voi sun puol luova". Hyvää kesän odotusta ja hyvää matkaa teille Tunisiaan menijät,kaunis maa ja turvallinen.Jos saatte matkaanne mahtuvan, niin kannattaa käydä Djerban saarella, ikimuistoinen paikka, siellä sanotaan Sindab merenkulkijan olleen luolassa kykloopin vankina, seireenien laulut ym..ym.
seitsemän vuotta ja ollut Tunisialaisen miehen kanssa naimisissa niin pitäisi sinun tietää sen verran ainakin kulttuurista ja elin tavoista että "kunnia" menee niiltä naisilta jotka miesten kanssa "flirtailevat" tai ovat muuten heidän kanssa tekemisissä ja ei vain naisilta vaan koko perheeltä menee maine ja Tunisialaiset OVAT hyvin tarkkoja maineestaan. Mutta tietenkin se on aivan eri asia kun puhutaan "ilotytöistä" ja ulkomaalaisista/turisti naisista.
En lähde lainkaan kanssasi väittelemään,siinä erehdyt.Me jokainen pidämme oman mielipiteemme. Ilmeisesti olet paikkakuntalainen, kun lähdit näin väittelemään. Minä vaan kerroin oman huomioni sielläoloaikanani huomioimistani asioista. Myös meidän Suomalaisten pitäisi olla tarkempia maineestamme olemme sitten missä maassa vaan. Sinulla kun tuntuu olevan nämä asiat hallinnassa, niin turhaan minä tässä omaani kirjoittelen.Niinkuin aikaisemminjo toivottelin teille Tunisiaan lähtiöillehyvää matkaa, nauttikaa lomastanne.
Suomitytöt kuvittelee sitä eksoottisuutensa
vuoksi romanssiksi mutta kyllä se vain niin
on että tottakai ilmainen tavara aina kelpaa.
Vielä jos sillä saa Suomen kansalaisuuden niin
pääsee makaamaan Suomeen sohvalle ja pitämään
eukon nyrkin ja hellan välissä.
! ! !
Tarkoitan vain, että yleisesti on kovin huono puhua yhdestäkään maasta ja kansasta. Näistä turistien kanssa työskentelevistä löytyy niitä, jotka käyttää turisti naisia niin paljon kuin irti saavat ja tietty, niitä, jotka ovat pahoillaan työkavereittensa touhuista. Ja ovat juuri kaikenlaisista yleistyksistä huolissaan. Tämä pätee niin meillä kuin muuallakin. Mitäpä oma sydämesi sanoo? Matkusta uudelleen myöhemmin tänä vuonna, ja käy katsomassa missä mennään.
ja aika paljon. Tunisialaiseen kulttuuriin kuuluu että vaimo/mies hankitaan koko suvun avulla. Siihen ei kuulu mitään romantikaa/rakkautta vaan on aivan tavallinen liike-sopimus kahden perheen kesken. Miehen perhe/suku hakee hyvämaineista "puhdasta" naista ja naiselle haetaan mahdollisimman työteliäs ja hyvin toimeen tuleva puoliso.
AINA kun nämä nuoret miehet (he ovat AINA nuoria miehiä, ei koskaan edes keski ikäisiä) etsivät ulkomaalaisia tai turisti naisia on päämääränä päästä ulkomaille, keinolla millä hyvänsä ja he voivat käyttää näitä naisia hyväkseen niin paljon kun jaksavat koska esimerkiksi Suomessa ei ole sama tapa kuin heillä että naisen suku/perhe pitää hänen, siis naisen, oikeuksista kiinni.
Hei kaikille Tunisiaan matkaaville, lomaromansseista kyseleville ja niistä haaveileville! :)
Suosittelisin lukemaan "Yleistä Afrikan matkailusta -osastolta", "KYSY TUNISIASTA M-OPAS JATKAA" -otsikon alta, "KYSY TUNISIASTA, M-OPAS VASTAA "MUNIRALLE" JA MUILLEKIN" matkaoppaan kirjoituksen, jossa kerron useiden vuosien kokemuksella, sivusta seuranneena miten usein tunisialaiset turistikeskuksissa työskentelevät tunisialaiset "mantelisilmäiset" miehet vaihtavat "tyttöystäviään".
Kirjoitustani lukiessanne muistattehan, ettei kirjoitus ole Muniraan kohdistuva, enkä myöskään halua loukata sillä yhtäkään tunisialaisen miehen kanssa avioliitossa olevaa suomalaista naista.
Tiedän, että on monia onnellisia tunisialais-suomalaisperheitä joissa rakkautta riittää. Iloitsen siitä kanssanne ja toivotan Teille jatkossakin kaikkea hyvää ja runsasta Jumalan siunausta elämäänne. Rakkaat terveiset vaan Teille kaikille sinne Tunisiaan kuin myös tänne Suomeenkin tunisialaisten kanssa avioliitossa oleville, olen muistanut Teitä usein rukouksissani. :))
Minulle henkilökohtaisesti tunisialaiset ovat hyvin rakkaita kaikki. Heitä ja heidän kulttuuriaan kunnioittamalla saa tunisialaisista rakkaita ystäviä, joiden kotien ovet ovat Sinulle aina avoimet ja tunnet olevasi AINA tervetullut, et vieraana vaan - YSTÄVÄNÄ! Antakaamme arvo tunisialaisille, sillä totisesti he tekevät kaikkensa jotta JUURI SINÄ viihtyisit HEIDÄN kotimaassaan. :))
KUN suomalainen nainen rakastuu tunisialaiseen mieheen IHAN OIKEASTI ja suhde kehittyy "puhtaasti", niin mikäpä sen suurempi ilo ja siunaus kuin kahden ihmisen välinen, koko elämän kestävä - IKUINEN RAKKAUS... :))
Oikein mukavia kevätpäiviä Teille ihan jokaiselle toivottelee :))
Tunisian-matkaopas
Kyllähän niitä lomaromansseja syntyy. Itselläkin syntyi Tunisiassa, soussessa ja hotellin työntekijän kanssa. Vielä 2kk matkan jälkeen pidetään yhteyttä, mutta enpä jostain syystä luota hirveesti kyseiseen mieheen, vaikka hän miten vakuuttelisi että on "kiltisti"... Luulen vähän että he löytävät aina vähän väliä uudet "hoidot" turistejen joukosta. Voihan tietysti olla poikkeuksiakin...
Miten itelläsi tapahtui? kiinnostaa tietää ettei sama mies olisi kyseessä...
oma tapaukseni hotelli royal beach:ssa, entä sun?
meillä ei varsinaisesti romanssia, oli vain kiva olla jonkun palvonnan kohteena, moista fanitusta harvemmin suomessa pääsee nauttimaan. soittelee jatkuvasti ja lähettelee viestejä, itse en ole enää vastannut hänelle, koska en ole kiinnostunut.
huvittavaa ja imartelevaakin tietty vähän.
suhtaudun aika samalla tavalla kuin sinä, uskon että niillä joka viikko uudet hoidot joita jallittaa =)
mutta ei haittaa mua, menen varmaan joskus vielä käymään soussessa mutta tuskin tuota ukkoa tapaan.
mulla El Ksar- hotellissa...
meillä on muuten vähän samat kuviot paitsi että itekin oon soitellu sille muutaman kerran, ihan hauska pitää yhteyttä, mut eipä siitä mitään tuu kehittyy... Aattelin kans mennä käymään Soussessa uudestaan, mut tuskinpa tapaan kyseistä kundia uudestaan... tai eihän sitä koskaan tiedä =)
...että sulla hotelli El Ksarissa ollut kiinnostuksen kohde!!!
Mulla oli viime kesänä kanss siel yks samanlainen tapaus! Näin herää kysymys että oliskohan se sama kundi? Kerrothan jotain yksityiskohtia miehestä niin sekin asia selviää?
Olis kiva tietää... :-)