Tätä toteutetaan lähinnä Suomen Oopperassa. Hirmukalliisti toteutettu talo vähäiselle eliitille. Huomattavan harva suomalainen käy Oopperassa koska ei siitä ymmärrä tai pidä. Jokaista Oopperassakavijää subventoidaan (tuetaan),ehkä 100€:lla. Suomella on kyllä useita kuuluisia oopperalaulajia ja laulajattaria mutta täytyykö näille olla näin mahtava esiintymispaikka. Tavallisen viihteen ystävät maksavat itse lippukustannukset (teattereiden osaltakin lienee toisin). Kohta tietysti moititaan maataloustukea suurena pahana vaikka sen tarpeellisuutta voidaan puolustaakin.
Terveydenhoidosta on jouduttu tinkimään, meidät vanhat jätetään vallan hoidotta, kohta ainoa hoito lienee eutanasia. Ei oopperalaulajien tarvitse kiljua valtion tukea, he laulavat omasta ilosta ja suurella palkalla.
Terveydenhoidosta on jouduttu tinkimään, meidät vanhat jätetään vallan hoidotta, kohta ainoa hoito lienee eutanasia. Ei oopperalaulajien tarvitse kiljua valtion tukea, he laulavat omasta ilosta ja suurella palkalla.
Vastaukset 35
Vanhimmat
ymmärtämään oopperaa ja vasta sitten pitäisi rakentaa hienoja oopperataloja.
Kalliisti rakennettuja navetoita on jäänyt tyhjilleen kun sieltä on vanhat oopperan esittäjät pantu lihoiksi. Ehdotan, että käytetään niitä tiloja niin kauan, kunnes ooppera on tavallisten ihmisten ymmärrettävissä ja nautittavissa.
Luulisi terveydenhoidon olevan kaikkein tärkeintä, mutta ei vain näytä olevan päättäjien mielestä.
Kieltämättä virallisen lääketieteen keinoista eutanasia on tehokkain hoitomuoto.
Hiekkahoito se on se paras hoito.
Jos kaikki eivät ymmärrä oopperaa, niin heidän häpeänsähän se on. Kuka tahansa sinne voi ostaa lippuja.
Tosi asiahan on, etteivät kaikki käy oopperassa ja että seillä käy keskimääräistä enemmän korkeamman ansiotason omaavia. Toisaalta on otettava huomioon, että he maksavat myös enemmän veroja.
Oopperan vastustajat ehkä toivoisivat vielä enemmän varakkaampien kukkarosta veroeuroja terveytensä ja sosiaalisten olojensa hyväksi. Kukapa ei enemmän haluaisi. Siinäpä se.
Se on niiden rikos, jotka ovat opettajien ja muun virkakoneiston avustamana työntäneet sivuun ja rankaisseet niitä, joilla lahjoja ja halujakin opiskeluun oli ollut.
Oppiminen tapahtuu siten, että yhden asian ymmärtäminen johtaa seuraavan asian ymmärtämiseen jne. Lapsi on altis vaikutteille ja tarvitsee opettajan ohjausta.
Lahjakkuus ei paljon painanut oppilasarvostelussa, vaan aggressiiviset, vallanhaluiset ja rahalle ahneet sielläkin hääräsivät päällimmäisenä, kuten joka paikassa, missä vain jotain oli / on jaossa.
Huom! En ole kateellinen ihmisten tienaamista rahoista, enkä tiedosta olevani ollenkaan kateellinen tällä palstalla kirjoittaneille. Sen sijaan olen raivostunut monien täällä kirjoittaneiden tyhmyydestä, joka on yhdistynyt teeskentelyyn, vallanhaluun ja aggressiivisuuteen, sekä ihmisten, eläinten tai muun luonnon halveksuntaan.
Ihmisen olisi hyvä olla ahne vain tavoitellessaan sitä, mikä tekee oman ja kanssaihmisten elämän onnellisemmaksi.
Opiskelu tapahtui pääasiassa verovaroin. Siihen ei kaikilla ollut mahdollisuuksia, eikä vika välttämättä ollut oppilaan päässä.
Se, että verovaroja hyväksi käyttäen on onnistunut kahmimaan itselleen enemmän kuin toiset opiskelu- ja vapaa-ajan käyttömahdollisuuksia ja sitten vähemmälle jääneitä ivaamalla, nimittämällä heitä kateellisiksi, on osoitus asianomaisen omasta kateellisuudesta, tyhmyydestä ja röyhkeydestä.
Älkää käsittäkö niin, että pitäisin ihmisen varakkuutta ja työteliäisyyttä sinänsä tuomittavana ja harrastakoot vaikka Roope-sedän tapaan rahojen keruuta. Puhun verovaroilla rakennetuista kouluista ja opettajien palkkauksesta, oppilasruokailusta yms., jotka mahdollistavat oppimista. Puuttui enää vain se, että kaikille olisi ollut mahdollista päästä sinne oppikouluun.
Sanon sanasen Oopperasta omin luvin, vaikka jo ekaluokalla minua kehotettiin laulamaan hiljempaa epämusikaalisuudestani johtuen:
Mielestäni oopperassa oleellisinta on se, että siinä vonkuu ihmislaji. Kissalaji vonkuu öisin maaliskuusta jopa toukokuulle asti. Sudet ulvovat käsittääkseni ympäri vuoden, mutta niiden ulvonta ei ole merkki sukupuolihormonien vilkkaudesta ja vaatimuksesta päästä panoille nyt ja heti.
Susien ympärivuotisessa ulvonnassa kyseessä lienee sen kuulosteleminen, onko lauman jäsenet hengissä.
Ihmisistä puheen ollen, ihminen kuvittelee joitakin tunteitaan ja sanojaan ihmisiä yhdistäväksi ja lajikumppanuutta edistäväksi, mutta todellisessa elämässä sanat ja tunteet ovat usein vailla merkitystä, tyhjäksi nakerrettuja ja teeskenneltyjä.
Jos oopperassa on jostain muustakin kyse, niin enempää minä en valitettavasti ymmärrä.
Koska tunnen tämän palstan kirjoittajia aika hyvin, ymmärrän jos haluatte pitää tietonne omananne, jotta kukaan ei varasta niitä ja lisäksi siksi, jotta voisitte välttyä vastaamasta minulle.
Kirjoitit niin paljon minunkin ajatusmaailmaani sopivaa, että on pakko jotain vastata. Oopperan sekä urheilu- ja taidelaitokset kustantaa koko kansa mutta käyttää murto-osa, varakkaimmat ja oppineimmat. En muuten oikein ymmärrä sitä, että ymmärtääkseen eliittistä korkeakulttuuria on käytävä Sibelius Akatemia tai Taideakatemia. Jos käydään urheilukilpailuissa ymmärretään kaikki. Tämä koskee kaikkea kansankulttuuria olipa kysymys kuvataiteesta, musiikista tai teatterista.
Nykytaide, jota minä nimitän epätaiteeksi, on täyttä, kallista, roskaa. Taide tulee sanasta taito eikä nykytaiteessa sitä tarvita. Jos rakennusfirman autonkuljettaja kippaa kivikasan puistoon on kysymyksessä ympäristörikos, nykytaiteilijalle vastaava on palkittu taideteos.
Sanon, voi perkele, vaikka ei saisikaan sanoa.
Tiede, tekniikka ja arkinen työ luo edellytykset eliittikulttuurillekin. Ilman kehittynyttä yhteiskuntaa, kiekuisivat oopperalaulajat puun oksalla kylmissään, balettitansseista ei tulisi yhtään mitään.
On jouduttu jo priorisoimaan ja heikoimmat jätetty hunningolle. Vaikkapa vanhojen päivätansseissa tehdään arvokkaampaa työtä ihmisten ja koko yhteiskunnan hyväksi kuin missään korkeakulttuurin riennoissa. Ruumiin ja hengen kunto ja vireys hyödyntää kaikkia eikä verovaroja kulu yhtään.
Sainpahan taas mielipiteitä. Jos olisi kirjoittanut alustuksen Ruuneperina olisi ensimmäiseksi haukuttu kirjoittaja, ehkä nyt vasta toiseksi.
ajatuksemme silloin tällöin. Ei kuitenkaan aivan.
Minua nauratti tuo ”oksalla kiekuminen”, mistä kirjoitit, mutta jos eläimistä puhutaan, minä olen todella kiinnostunut eläinten käyttäytymisestä. Minkä enemmän eläimiä seuraa, sitä enemmän niitä oppii ymmärtämään ja niistä pitämään.
En pidä kovin vakavina niitä kiistelyjä, joita meillä on ollut ja mistäs sitä tietää, jos vaikka törmäisimme jatkossakin. Joka tapauksessa se, että tietää olevansa vapaa ilmaisemaan omat käsityksensä, on arvokas ja vaalittava asia.
Yleisemmin taiteista puhuttaessa välillämme on sävyero olemassa. Minun kantani on seuraava: Jos minkä tahansa taiteen keinoin voidaan näyttää ihmiselle, mitä hän pohjimmiltaan on, se voi saada tässä ihmisessä käynnistymään prosessin, joka muuttaa hänet siksi, mihin hänellä on jo eväät olemassa, vaikkakin tiedostamattomina.
Taiteen keinoin voidaan ihmiselle näyttää myös se, mistä piirteestään tämä huomaa tahtovansa luopua kun sen tilalle on avautumassa kokonainen uusi ja kiinnostava maailma.
Sama kuin yksilöllisellä, pätee myös yhteiskunnallisella tasolla.
Mielestäni myös sinun runosi olivat kuvattaviensa näköisiä.
Kaikki taide kiinnostaa minua, vaikka en itse olekaan kummoinen taiteen tekijä ja sehän tässä risookin.
Rahoista puhuttaessa olemme käsittääkseni samaa mieltä: sitä mikä on veroina maksettu, sitä on syytä valvoa, mihin sitä käytetään.
Kilpaurheilun kannalla en ole, mutta jos saisin päättää, sijoittaisin rahaa siihen, että kaikki ihmiset liikkuisivat.
Päivätanssit lisäävät terveyttä monipuolisesti, kuten sanoit. Saattaisi löytyä vielä muitakin terveyden edistäjiä, joita ei huomata kun ei välitetä.
Mie lainaan tähän alkuun lestiina, sinun kirjoituksesta pätkän.
.. "Jos minkä tahansa taiteen keinoin voidaan näyttää ihmiselle, mitä hän pohjimmiltaan on, se voi saada tässä ihmisessä käynnistymään prosessin, joka muuttaa hänet siksi, mihin hänellä on jo eväät olemassa, vaikkakin tiedostamattomina."
Kun tuo oli minun mielestä niin kohalleen sanottu. Mie vain kun en osaa monestikaan asioita tuolleen sanoiksi pukea.
Eli: Jos mie vaikkapa tuolta ojan penkalta haen sylillisen pajun vitsaksia ja punon niistä metrin korkuisen ristikon, punoksen tai kiemuran. Pujottelen siihen sekaan vielä vaikka kultalankaa, lasinpaloja tai puuhelmiä. Laitan sen sitten pystyyn johonkin jalustaan ja koko komeuden olohuoneen lattialle. Niin liekö se sitten taidetta, askartelua vai omaperäinen sisustuselementti.
Mutta jotain tuollaista mielessään hahmottaessa, ja itse siinä tekemisen aikana, tuntuu että ihmisen sisältä käsien kautta kulkee kuin näkymätön säie joka antaa teokselle muodon.
Se vie mukanaan niin, että ulkopuolinen maailma sulkeutuu ja on vain se hetki ja inspiraatio.
Jos se olisi jonkun nimekkään kuvataiteilijan tekemä, niin silloin se olisi tietenkin taidetta.
Antaa rikkaiden ja oppineiden, jos niin halutaan, käydä oopperassa. Kyllä siellä muuten muutkin käyvät.
Kyllä rikkaat omasta kakustaan maksavat melkoisen määrän ns. köyhien hyväksi. Surkeata olisi köyhien elämä, jos ei olisi myös rikkaita. Ainoa hyvä puoli silloin olisi, ettei heillä olisi silloin ketään, jota kadehtia ainakaan varallisuuden vuoksi.
Onhan selvää, etteivät kaikki ymmärrä kaikenlaista taidetta, monet eivät pidä autourheilusta, suuri joukko inhoaa jääkiekkoa. Hyväksytään heidätkin.
Katsopa oopperaa vaikka televisiosta. Jos sinulla muuten on televisio, älä väitä itseäsi köyhäksi.
Sitäkö, että jos on tv, ei olisi henkisesti köyhä,,vai sitäkö, että jos on ollut rahaa hankkia jonkinlainen toosa nurkkaan, ei ole köyhä?? Jälkimmäistä jos tarkoitit, silloin Sinusta voi vetää määrätyt johtopäätökset!! Ei kovin maireat!!
Omistan television, tietokoneen ja auton ja rahaakin on pankissa. En ole köyhä enkä rikas.
Alustin keskustelun kuullakseni muidenkin mielipiteitä. Kaikkihan me olemme oikeassa omine mielipiteinemme.
Tuon pohdittavaksi vielä aiheuttamisperiaatteen. Käyttäjä suorittakoon aiheuttamansa kustannukset, myös oopperassa kävijät.
Kyllä varakkaat osansa veroista maksavat. Oopperaan mentäessä kaikki ostavat "köyhän lipun". Näin on laitoksesta saatu näennäisesti koko kansan laitos. En ole alkuunkaan kateellinen, pohdiskelen vain mikä on väärin, mikä oikein. Köyhiin nähden olen itsekin rikas, rikkaisiin nähden köyhä.
Tavalliset kansanihmiset eivät mene oopperaan muuta kuin suuresta maksusta, kaikki eivät silläkään. Itse menisin uteliaisuudesta katsomaan "kansan aikaansaannosta".
Jos ihmisistä ja heidän tarpeistaan ensin huolehditaan niin jäljelle jäävällä rahalla voidaan harrastaa korkeakulttuuriakin. Ei nyt sentään sotketa tähän opetusta, korkeintakaaan.
Kun seuraa tätä keskustelua, tuntuu vähän siltä, että useiden mielestä kaikki kulttuuri on eliittikulttuuria ja ettei koko kulttuuria tarvitakaan yleensäkään.
Ei oopperoita juurikaan köyhien varoilla ole rakennettu eikä myöskään ylläpidetä. Sama koskee suurimmalta osin muutakin kulttuuria. Siitä huolimatta köyhätkin saavat nauttia kulttuurin saavutuksista, jos siihen muuten pystyvät.
Miksei muuten kukaan arvostele kaiken maailman jäähallien rakentelemista yhteiskunnan varoilla?
Mikä köyhä se on, jolla on peräti television hankkimiseen ja ylläpitoon varaa?
Ollaanko sittenkin vielä köyhiä, kun omistetaan 20 000 euron hintainen auto?
Eliittikulttuuri on ollut hyvinkin suosittua täällä. En minäkään kulttuurin vihaaja olen mutta keskustelua aiheesta voitaneen käydä.
Köyhiä kustantajia on kyllä selvä enemmistö mutta ei käyttäjiä. Tämä on aivan varmaa. Urheilijat keräävät sentään omalla toiminnallaan veikkausvaroja korkeakulttuurillekin, elitistit eivät mitään. Halleja ja huippu-urheilijoitakin voidaan kritisoida.
Et muuten taida tietää mitään kansankulttuurista. Kuinka monta seura- ja työväentaloa on rakennettu ilman penninkään yhteiskunnan tukea. Mainitse yksikin vastaava esimerkki "elitisteistä". Nollasta ei taida olla paljon puhumista.
Kyllä köyhätkin pystyvät kulttuurista nauttimaan ja myös tuottamaan sitä omin kustannuksin, v.r.t. kevytmusiikki.
Oopperoita ja urheiluhalleja ylläpidetää vero-ja veikkausvaroin. Tämä vaan tiedoksi.
yhtä tekemisteni kanssa, on minullekin arvokasta aikaa juuri siinä, mistä sinäkin kirjoitit. Inspiroituneena ihminen on yhtä tekemisensä kanssa jo siinä vaiheessa kun vasta suunnittelee taiteensa toteutusta.
Taidenautinnoista ei voi toisen puolesta puhua, koska ne nautinnot muistuttavat niin paljon unelmia. Unelmat elävöittävät jokaista.
Omasta mielestäni toteutan kyllä monenlaista taidetta ja mieluiten lapsenlasteni kanssa. He kun keksivät hyvät kommentit, jotka inspiroivat minua kovasti.
Tietysti ihminen on shoppaillessaankin kiinni niissä tavaroissa, joita hypistelee ja kieltämättä nautin itsekin sellaisesta. Mutta siinä kohtuus on paras ja liika on pahasta.
Tänään oli ensimmäistä kertaa tänä talvena lumitöitä. Lunta oli satanut melkein kaksikymmentä senttiä.
Urheilijat keräävät veikkausvaroja?? Veikkaavatko ne todellakin niin paljon? - Eiköhän siinä ole kansa toiveikkaasti täyttämässä kuponkejaan, tavoitteena tulla rikkaaksi.
Liike-elämä ja rikkaat niitäkin urheilijoita tulevat, joiden otteluja on veikkauksessa. Sitä paitsi ne ottelisivat ilman veikkaamistakin. Urheilulla veikkaamisessa ei paljoakaan ole tekemisissä.
Kansankulttuuriko - sinänsä arvostettava asia - korvaamaan oopperaa? Sellaisessa ratkaisussa oltaisiin kyllä ensimmäisiä maita maailmassa! Seuraajia tuskin saataisiin.
Suomessa on mikä tahansa korkeamman kulttuurin ja taiteen muoto kaikkien nautittavissa. Ei täällä mitään eliittikulttuuria ole.
Todettakoon myös, että useimmat meistä eivät käy minkäänlaisia urheilukilpailuja katsomassa. Siitä huolimatta voimme veikata ja varojamme käytetään urheilun hyväksi.
jos jäätiin ilman taidekasvatusta ja nyt kasvaa uusi sukupolvi, joilta taidekasvatusta kouluissa on jo vähennetty.
Aikuisena sillä paikalla, jossa ihmisen sisällä taidenautintoihin sisälle pääsyn paikka olisi ollut, on sulkeutunut. Sen ovella on lappu: tulit liian myöhään, hämäläinen mies / nainen.
Kehun hiukan itseäni: Kustannan omasta eläkkeestäni jo kolmatta vuotta kahdelle lapselle taideopintoja. Lisäksi opetan heille sitä, mitä itse olen onnekkuudessani oppinut, samoin hekin opettavat minua.
Markkinavoimien hallitessa halutaan ihmisten suuntautuvan ennen muuta kuluttamaan. Sehän on tavaroita tuottavan etujen mukaista.
Sekä tavaroiden tuottajalle ja hänen lapsilleen, mutta myös duunareille lapsineen pitäisi korkeatasoiset taidenautinnot tehdä mahdollisiksi jo lapsena ollessa.
Jos jokaisella lapsella ja nuorella olisi mahdollisuus purkaa omaa minäänsä hänelle sopivin taiteen keinoin, niin ongelmanuoria olisi paljon vähemmän.
Meiän nuoruudessamme aisat nähtiin toisin, lapsesta piti tulla - ainakin maalla - (ruumiillisen työn) työntekijä ja monet taiteelliset taipumukset jäivät käyttämättä.
Kasvatus ymmärtämään taiteen arvoja on samalla sijoitusta lapseen. Ei se turhaan mene.
Ei tosin kaikista lapsista tule konserttipianisteja tai näyttelyitä järjestäviä taidemaalareita, mutta jokaisesta lapsesta pitäisi kasvaa tasapainoinen ihminen. Siihen myötävaikuttaa taidekin.
eräs Palsan näyttelyyn tutustunut kolumnisti, melko pian Myyrmäen jälkeen, muistaakseni Helsingin Sanomissa. Hän oli (Palsan) kuvia ja niiden kipeitä mielenmaisemia katseltuaan todennut, että olipa hyvä että sille oli pienenä annettu väriliidut :)
pitää sitten leimata, eliittikultuuriksi. Vai kateusko kaivertaa navassa?? Onhan se merkillistä, että jokaiseen tuppukylään pitää saada jäähalli kaikenkarvaisten mölyapinoiden temmelyskentäksi ja samanaikaisesti itketään verikyyneleitä yhden oopperatalon vuoksi. Sitä en kyllä minäkään ymmärrä, miksi ihmeessä kaunotaiteen temppelin ulkoasun pitää muistuttaa itäblokkilaisen vessan seinää, mutta sehän vain todistaa, että itsekunkin pitää kehittää taiteen tuntemustaan. Aijai, on se sentään ihanaa kuulua eliittiin, kiitos... :)
Ei oopperatalon tarvitse navetalta näyttää, sellaista tuskin tarvitaankaan. Ne muutama oopperan ystävä voisivat mennä ulkomaille.
Kyllä jää-y.m.-hallien rakentamista voi arvostella. Muistappa kuitenkin kuinka paljon suurempi kansansuosio urheilulla on. Itse kyllä kannattaisin liikuntaa huippu-urheilua tärkeämpänä. Huippu-urhelu on etääntynyt liian kauas alkuperäisestä, doping-sotkut ja suunnattomat palkkiot päällimmäisinä pahoina. Huippu-urheiluakin voidaan pitää elitistisenä.
Eräs huomautus muuten: Urheilu kerää varoja myös kulttuurille eli antaa jotakin, oopperatähdet vain kiljuvat apua ja kovaa.
urheilun nauttimasta kansansuosiosta - leipä ja sirkushuvit on ikivanha tapa pitää rahvas rauhallisena.
Mitähän tämä eliitti kulttuuri pittää sisällää ?
onko se hyvä osasten musiikkii,mihi heil on varraa. minust tuntuu et mitä musiikkii oot oppinu lapsena kuulemaan se jääp llempimusiikiksi olit sitten rikas tai köyhä kuin kirkonrotta.
kerran oli telkkarissa, ko äiti oli raskaana ja soitti kuulokkeilla vatsallee beethovenia et laps alkas pitämään siitä. vähä se homma nauratti,oiskohan sil ollu mittää virkaa,et nyt ihan niin pienestä.
minust kaik musiikki on kultuuria, yks tykkää vaan äitistä ja toinen tyttärestä.
miks ei voisi olla yksi talo saleineen jossa esiintyisivät kaik vuoron perrää,kylhän siel helsingiskii on niitä rakenuksii entisii vaik kuinka paljon, entäs miten sen kultuuritalon on käynny, josta ennen kirjotettii, jokos se on purettu,kun piti olla niin mahtava laitos, harvoin lukkee siel mittää tapahtuneen.
mie oon kyl kaik ruokanen, en nyt ihan oopperasta pidä,minun pittää tuntee musiikissa melodia, pidän kansanlauluista,tangoista,kitaramusiikista,operetista,ja helpommasta klasisesta ja yhteislauluista mistä vaan,yhteislauluis tulee semmonen läheinen tunne laulajien kanssa sitä on paha selittää, mutta se on yksi jota kannattaa kokkeilla jos et oo koskaa laulanu muitten kanssa.
en nyt tiiä onko huvi pelkästää rahvaan herkkuu kyl se on eliitillekin maistunu, niin pittää ollakkii, tämä maailma olis ikävä paikka ilman kaikennäköstä kulttuurii. hei taas mukavaa viikonvaihetta kaikille.
elämä jos vain pitäisi elää pelkästään urheilulla ja sairastelulla. Vaikka olenkin urheiluhullu niin olen myös vannoutunut taiteen ystävä. Nautin teatterista, oopperasta, kuva- y.m. taiteesta aivan yhtä paljon kuin hyvästä urheilusuorituksesta. Kaikessa on aina kilvoittelun makua, muodossa tai toisessa.
Olisipa elämä ilman taidenautintoja tosi tylsää.
Vaikka vanhusten hoidosta onkin tullut purnausta, niin sittenkin sanoisin, etteivät vanhukset Suomessa vielä aivan heitteillä ole. Olen sitä ikäluokkaa, joka seuraan hyvinkin tiiviisti vanhuushuoltoa, koska se voi hyvinkin pian sattua omalle kohdalle ja sitä silmälläpitäen olen jo varautunut joiltakin osin - asunto ja muilla helpottavilla asioilla. Se että vanhusten elin-ikä on ratkaisevasti kohonnut eikä vanhushuolto ole aivan pysynyt vauhdissa mukana, sanoisin kuitenkin että ei meillä ihan suossa rämmitä.
muori rakas, siehän unohit kalastuksen siihenhän sie oot ihan mahoton,:) harrastatko sitä muuten talvellakkii, ootko niitä jotka värjöttellee jäällä yhen reiän äärellä.:)
tuosta vanhusten huollosta mie oon sammaa mieltä et kyl täällä suomessa meitä hyvin hoietaan,ainakin minun kohalle ei oo tullu mittään epämielyttävää. minulla on käynny kotisairaanhoitaja ain välil siit asti ko jalmari kuoli. oon sanonu ettei minnuu tarvii tulla viel kattomaan, kyl mie pärjään sit ko en, niin ilmotan sitten siitä.saatha sie kahvil käyvä ja muute juttelemassa,jos oot näil nurkilla. annetaan apua sinne missä sitä tarvitaa mie en tarvii. hää on silti käynny sillo tällöin, sannoo et ko mie asun niin sivussa niin hää ei saa rauhaa jos ei käy minnuu vilkasemassa joskus. mie en maksa siit mittää, se ei oo kirjois eikä kansis ne käynnit. on hää niin toisit ihmisistä huolehtiva.
mie kävin poliisilaitoksella.tapasin viikko sit kaupungilla konstaapelin joka minnuu kuulusteli ,sillo niist jalmarin sukulaisten vierailusta, hää kysy miks mie en oon käynny tervehtimässä, mie pahoittelin ja lupasin tulla ja tuua munkit.
mie leivoin mustikkapiirakan ko tein sitä koululaisillekkii, kun kävivät ja vein poliiseille,hyöhän tykkäs niin et sehä loppu heti alkutekijöihin, olis pitäny tehhä isompi. mie en tiennykkää et poliisit on niin mukavii, olin ain pitäny heitä vähä tärkeilevinä, mut nyt on käsitys muuttunut. Annoin myös puhallus näytteen et oon selvin päin.
hyö sano et ain voip turvautua heihin jos tullee jottain ,poliisii ei tarvii pelätä.
mie lupasin käyvä joskus taas ja tuua muutakin piirakkaa, näytteen piirakanteko taidostani.
myö ollaa muori onnen tyttöjä ko saahaan olla näinki terveenä, meil on vissii se alkulähde niin hyvä.
mie lähen täs kissojen kanssa ulos ,nyt ko giltakin on taas kunnossa,en laske ennää heit yksin niin ei tuu vahinkoo,hyö kulkee minun peräs jos oon ulkona.
otat sie muori muuten rokotuksen näitä lunssia vastaan? mie en oo koskaa ottanu,mutta aattelin josko nyt kun en ennää elä niin terveellisesti, vaan oon alkanu lorvii ja syönkii herkkuja,mie en tiiä mikä makian nälkä minul on tullu,leivoksii viinerii ja karamelliä menis vaik kuinka. en tykkäis sairastaa, ko ei oo kukkaa hoitamas, mutta jos olis, niin sillo ois maata ja valitella ja passuuttaa itseään ja saaha myötätuntoo:)
no nyt mennee jutut taas mahottomuuksiin, hei vaan
Ikävä kyllä tilanne on sellainen, että korjattavaa on paljon! Mikäli vanhus on väsynyt ja/tai sairas, on useimmiten vain tarmokkaiden sukulaisten ansiota, mikäli hän saa hoitoa. Yksinäinen huonokuntoinen vanhus on todella pulassa!!
Uskon, että suurten ikäluokkien tultua samaan vaiheeseen, tilanne muuttuu. Sotien jälkeen syntyneet ovat fyysisestikin paremmassa kunnossa elintason nousun sekä terveystietämyksen kohentumisen myötä. Samoin nämä ikäluokat eivät ole nöyriä vaan tottuneita vaatimaan. Nykyinen vanhuksiksi laskettava ikäluokkahan ainakin maaseudulla piti lääkäriä ja apteekkaria vain vähän Jumalasta alempina, eikä siksi hevin uskalla lyödä nyrkkiä pöytään.
Toinen aivan uskomaton epäkohta yhteiskunnassamme on vanhuksiin kohdistuva pahoinpitely! Ei tiedä, miten päin istuisi, kun lähes päivittäin otsikot huutavat törkeästä pahoinpitelystä - joskus jopa raiskauksista! Mitä ajattelee nuori mies raiskatessaan 80-vuotiasta??? Jos nyt ylipäätään raiskaajat mitään ajattelevat... Ja miten usein hakkaajat ovat vielä omia lapsia, jotka tarvitsevat vanhuksen eläkerahat viinakauppaan. Onko aina ollut tämmöistä? Minusta se on aivan uusia asia! Mikä vaivaa ihmisiä?
on kesäharrastus ja on nyt tällähetkellä telakalla.
Hyvinhän meillä on nyt Lyyli, mutta päivä päivältä tulemme köpelömmiksi ja höperömmiksi, joten kannattaa pikkuisen varautua tulevaan.
Hyvää päivän jatkoa.
siinä, että oikeutta et saa ellet oikeutta vaadi ja se pätee vanhusten huollossakin. Eriarvoisuutta ilmenee monella tavoin m.m. palveluasuntojen jaossa ja monessa muussa.
Ei ruotimummoja ennenkään aina kohdeltu kovin helläkätisesti, niistä ei vain kirjoitettu kuten nyt. Eeva Joenpelto kirjassaan "Ettei varjos haalistuisi" kirjoittaa aiheesta ja se on tositarina.
Minä pidän oopperasta. Harvoin käyn kuuntelemassa ja liputkin ovat melko kalliita - rikas kun en oo. Eikä muutenkaan aina jaksa kuunnella "vakavaa" musiikkia, vaihtelu pitään mielen virkeänä.
Mutta kuvitelkaa nyt tilannetta, ettei Suomessa olisi oopperataloa - ei antaisi hyvää kuvaa sivistysvaltiona. Terveydenhuolto ja oopperatalo eivät ole kilpailijoita. Kumpaakin tarvitaan.
Ensiksikin Kati kiitos hyvästä ja asiallisesta kirjoituksestasi.Niin oopperassa kuin kevyessä musiikissa on hyviä ja huonoja teoksia.Kaipaan arkeen jotakin luksusta esim. oopperassa käyntiä,vaikka liput ovat kalliita ja saa nipistää jostain muusta. Ooopperan arkkitehtuurissa silmä lepää ja talvella voi ihailla väliajalla myös kaunista talvista maisemaa,joka avautuu talon ulkopuolella.Myös urheilu on kivaa,mutta viimeaikaiset sotkut ovat vienneet siltä terän ja siihenkin on tullut ikävä "tappamisen meininki".
myös tanssi, kuten baletti ja ainakin minä pidän siitä paljon. Kyllä se oopperatalo paikkansa ansaitsee siinä kuin joku Kiasma tai muu.
ansaitsee. Baletti on myös antoisaa.Suomessa se on myös korkeatasoista ja tanssijat ammattitaitoisia.Hyviä hetkiä molemmissa baletin ja oopperan parissa ,muori.
Ei korkea kulttuuri ole terveydenhoidon vastakohta, molempia tarvitaan. Korkeampaan kulttuuriin käytetyt varat ovat murto-osa siitä, mitä käytetään terveys- ja sosiaalihuoltoon.
Yhteiskunnan antamalle terveydenhoidolle on olemansa rajansa, se on jokaisen ymmärrettävä.
Sen jälkeen on jokaisen itsensä pystyttävä kustantamaan terveydenhoitonsa, tulivatpa rahat sitten omalta pankkitililtä tai vakuutuksesta.
Tuleeko koskaan ajatelluksi, kuinka paljon kustannamme huippu- ja muutakin urheilua?
Sponsorointi on urheilussa yleistä. Rahaa tulee liike-elämästä. Liike-elämälle se taas merkitsee tuoton pienenemistä, jolloin työntekijä saa vähemmän palkkaa ja ostaja maksaa tuotteen hinnassa enemmän.
Entä sitten sivujen kokoiset liikkeiden ja tuotteiden painetut mainokset niin sanoma- kuin aikakauslehdissä ja ilmaisjakelujulkaisuissa? Nehän maksaa tahtomattaan ja mukisematta jälleen ostaja tuotteiden hinnassa ilman mukinoita.
En ole väittänytkään niitä vastakohdikseen! Terveydenhoito on välttämätöntä, eliittikulttuuri ei. En ole kullttuurin enkä paljon muunkaan vihaaja, yritän vain esittää näkemyksiäni. Pitääkö ihmisen kuolla jos ei ole varaa yksityislääkäriin.
Urheiluakin tuetaan mutta kerätään rahaakin veikkauksella, vapaaehtoisesti, osa menee kulttuurillekin ilman että panevat kortta ristiin.
Urheilua sponsoroidaan tunnettavuuden lisäämiseksi. Jos tunnettavuus ja menekki kasvaa, syntyy myös työpaikkoja, työllisyyttä.
Ei mikään yritys pysty alentamaan palkkoja ilman sopimusta palkansaajien, työntekijöiden kanssa.
Ilman mainontaakin on vaikeaa tulla toimeen - ehkä mahdotonta. Mainontakin työllistää.
Ei ole sinunkaan mielessäsi kovin kirkkaina ja selvinä syy- ja seuraussuhteet.
Niin juuri on, kuin kirjoitit!!
"Urheilun suurempi tunnettavuus", mitä sillä kirjoittaja sitten tarkoittaakin, ei paljonkaan synnytä uusia työpaikkoja. Sponsoroinnillakaan se ei juuri lisäänny.
Ei työnantaja ainakaan helpolla palkkoja voi laskea, mutta se voi irtisanoa työntekijöitä.
Ilman mainontaa, ainakin nykyisen laajuista, tullaan varsin hyvin toimeen. Eihän mainonta ostamista lisää kokonaisuudessaan, ihmisellä on käytössään se rahamäärä, mikä on.
Mainonnan johdosta hän voi suunnata sitä määrätyllä tavalla. Tuotteiden hinnassahan me kaiken painetun ja sähköisen mainonnan maksamme, niin rikkaat kuin köyhätkin.
Merkilliselle "asiantuntijalle" on ilmeisesti, jos lainataan hieman hänen omaa ilmaisuaan, syytä tehdä - ellei kirkkaiksi ja selviksi - niin ainakin ymmärrettäviksi nämäkin syy- ja seuraussuhteet.
Urheilua sponsoroidaan tuotteiden tunnettavuuden lisäämiseksi. Nokiakin tukee urheilua voimakkaasti.
Jos joku kehittää huipputuotteen Takahikiällä tai missä tahansa, vain mainostamalla saadaan tiettäväksi tuotteen erinomaisuus ja myynti lähtee käyntiin.
Ymmärrän kyllä kaikki syy-ja seuraussuhteet, epäterkkuutta, jopa virheitä, tulee hosuessa.